Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Ахметов виграв вугільну битву у Демчишина

Воскресенье, 16 Августа 2015, 12:46
Міністр енергетики пішов на умови Ахметова та Звягільського по легалізації тіньових схем поставок пального для вітчизняних ТЕС

фото: kmu.gov.ua

 

Затверджений Кабінетом міністром дозвіл на поставки антрацитового вугілля з окупованого Донбасу через територію Росії в уряді вже назвали маленькою енергетичною перемогою України. Мовляв, такий крок хоч і змусив керівництво країни кланятися в бік Москви, але дозволить нашій державі вчасно підготуватися до опалювального сезону. Однак, по факту рішення уряду є здачею позицій Міненерго у затяжній війні з Рінатом Ахметовим, який ще навесні цього року вдався до шантажу влади заради вирішення фінансових проблем підконтрольних вугільних підприємств. І тепер колишній господар Донбасу зможе не тільки продавати державі своє вугілля за привабливими цінами, але й заробити на його перевезенні через територію Росії.  

Нагадаємо, що відповідне рішення Кабміну – "Про деякі питання забезпечення вітчизняних теплоелектростанцій вугіллям" передбачає, що запропонована схема транзиту українського вугілля з окупованої частини Донбасу на вітчизняні ТЕС через територію Росії є тимчасовою і буде відмінена, як тільки відновлять пошкоджену ділянку залізниці, що з"єднує склади з вугіллям з Україною напряму. Наразі погоджено два пункти вивозу палива - Квашино (Донецька область) і Червона Могила (Луганська область). Однак точного графіку вивезення вугілля, як і об"єми цих операцій, наразі немає. Відомо лише те, що ініціатором переговорів, в тому числі і з російською стороною, щодо налагодження згаданої схеми поставок вугілля виступив ДТЕК, підконтрольний Рінату Ахметову. Також є дані про те, що зараз на складах ДТЕК в "Свердловантрацит" і "Ровенькиантрацит" накопичено близько 2 млн тон вугілля, а це близько 2\3 від того об"єму, який потрібно запасти на зиму українським ТЕС. 

Фактично, ці підприємства зможуть постачати Україні вугілля на безальтернативній основі, як такі, що мають усі відповідні реєстрації та дозволи. Ще один цікавий момент – держава бере на себе всі витрати по транспортуванню та обслуговуванню складів у цій схемі. При цьому, для перевезення вугілля будуть залучатися не тільки вагони "Укрзалізниці", але й вагони того ж таки ДТЕК. Звичайно, що всі ці нюанси та зміна традиційного маршруту поставок палива для ТЕС суттєво підвищують ціну ресурсу. І це питання також ще не узгоджено. Але якщо підконтрольні Ахметову компанії вітають налагодження нової схеми доставки вугілля, отже в цьому питанні для них все складається якнайкращим чином. 

Це означає, що розпочата міністром енергетики Володимиром Демчишином кілька місяців том вугільна війна проти Ріната Ахметова програна. З цього факту можна було б і не робити трагедію, якби держава використала втрачений час для пошуку і налагодження альтернативних схем поставок вугілля для українських ТЕС. Тоді прийняте урядом рішення про транзит через Росію дійсно виглядало б вимушеним і тимчасовим кроком. Однак відсутність чіткої перспективи його заміни в найближчий час свідчить про те, що така схема, а її ініціатором, нагадаємо, був Ахметов, може працювати роками від чого держава терпітиме колосальні збитки.