Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кого призначать винним за долар по 13,50

Вторник, 12 Августа 2014, 11:15
Судячи з усього, долар скакне до 16-17 грн., а потім його «відкотять» до 15

Можна тисячу разів говорити про те, що в усьому винна війна на сході. Але крім неї є ще й ряд інших факторів - і головний з них непрофесіоналізм. Багато років в суспільстві культивувався міф про те, що Нацбанк - це місце, де працює велика кількість суперпрофесіоналів, які знають, що і як робити. Насправді - це повна брехня. На сьогодні в НБУ немає, напевне жодної людини, яка б розуміла, що таке макроекономіка. За останні роки, починаючи навіть не від Арбузова, а з часів президентсва Ющенка, НБУ перетворився на закритий клуб, який сяк-так підтримував фінансову систему і вирішував вузькі корпоративні задачі. Там дуже мало людей, які розуміють, що вони роблять і найголовніше - там фактично немає жодної людини, яка б знала, куди має рухатися фінансова система. Більше того, не треба забувати, що за останні роки де-факто втрачена реальна зв'язка НБУ-Мінфін, а без цього неможливо говорити про комплексне вирішення кризи падіння курсу гривні.

Отже, перше, про що потрібно говорити - Нацбанк не знає, що зараз робити. Проте, слід зазначити, що поки не знають, що робити і в Мінфіні, і в Адміністрації Президента. Всі сьогодні стараються дистанціюватися від питання курсу, скидаючи рішення виключно на НБУ. НБУ, звичайно, має бути локомотивом, але без збалансованої роботи різних відомств неможливо вирішити це питання.

По-друге, уже зараз видно, що НБУ буде просто затягувати час. Згідно з оптимістичним сценарієм, про який зараз говорять в середовищі банкірів, курс буде опускатися, до 16-17 грн. за долар, а потім його "відкотять" назад до 15 грн. Таким чином, де-факто, може повторитися ситуація кінця правління Ющенка, коли гривня була девальвована з 5 до 8 грн. за долар. Нагадаємо, тоді багато хто говорив про корупційну складову (правда, ніхто нічого не довів). Не виключено, що чим ближче до виборів, тим більше будуть про це говорити і в 2014 році.

При цьому, не треба забувати, що тема курсу гривні стає однією з визначальних на майбутніх виборах, а відтак її вирішення буде визначальним для Порошенка і його команди. І саме тому Порошенку доведеться кимось пожертвувати і зробити з когось цапа відбувайла. Кого він вибере? Судячи з усього він буде максимально тягнути з цим рішенням. А потім йому все одно доведеться кимось пожертвувати. При чому, населення навряд чи зрозуміє, якщо це буде хтось нижчий за посадою, ніж керівник НБУ.