Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кристина Аврамченко: У переддень відкриття світових тендерних ринків

Среда, 17 Февраля 2016, 08:46
Про приєднання України до оновленої Угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі

Фото: Кристина Аврамченко

У найближчі дні у парламенті заплановано розгляд законопроекту "Про приєднання України до угоди про державні закупівлі", яким передбачається приєднання нашої держави до оновленої Угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі (Government Procurement Agreement, GPA).

Ця угода складається з 2-х частин: власне текст і графік зобов'язань сторін з відкриття їхніх ринків держзакупівель. Текст угоди встановлює вимоги щодо відкритих, чесних та прозорих правил конкуренції. А графік зокрема включає ті закупівлі, на які поширюється дія угоди GPA.

На електронному порталі СОТ e-GPA систематизовано усю наявну інформацію про доступ до ринків держзакупівель учасників оновленої Угоди GPA.

Отже, що означає приєднання до Угоди GPA для України?

- Можливість українським компаніям брати участь у міжнародних тендерах на ринках з річним обсягом закупівель 1.7 трлн дол США;

- Можливість збільшення експорту українських товарів та послуг без витрат на маркетинг, відкриття представництва, тощо;

- Мінімізація корупційних зловживань. Запобігання корупційним діям є одним із зобов'язань в рамках угоди GPA. Також важливим є питання контролю з боку Комітету СОТ.

- З іншого боку, угода GPA визначає прозорі правила конкуренції у сфері державних закупівель і їх порушення можна оскаржити, як на національному рівні, так і за допомогою механізму врегулювання суперечок СОТ.

- Можливість залучати міжнародну технічну допомогу та особливі умови для виконання зобов'язань визначених угодою GPA для країн, що розвиваються (Стаття V Угоди GPA).

- Створення позитивного іміджу України. До угоди GPA приєднуються в основному країни з низьким рівнем корупції та прозорим законодавством в сфері державних закупівель.

Щодо негативних аспектів, то це відкриття доступу до нашого ринку держзакупівель для іноземних компаній. Однак, як зазначають у Мінекономрозвитку, Україна вже зараз є відкритою у сфері держзакупівель для іноземних компаній, тому угода піде нам тільки на користь. Оскільки тепер не лише іноземні компанії братимуть участь у наших тендерах, а й українські компанії матимуть доступ до інших ринків.

Зараз важливо, щоб уряд проводив роз'яснювальну роботу і українські підприємства. По-перше дізналися про таку можливість брати участь у міжнародних тендерах. По-друге, знали як це робити. Багато країн готові надати технічну допомогу Україні для імплементації Угоди GPA.

Спеціально для "ДС"

Больше интересного из Сети читайте в рубрике Интересное в блогах