Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Революція Гідності не змінила українське село

Среда, 3 Июня 2015, 11:45
Село продовжує жити у міфологемі патерналізму і страху перед продажем землі. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного Аналітичною групою SocioStream AG у партнерстві з «Діловою столицею»

Фото: УНИАН

Якщо українські міста за рік після Євромайдану почали змінюватися кардинально, тут з'явилася значна кількість креативного класу, то село продовжує жити в очікуванні доброго хазяїна, який дасть селянам роботу і заробіток. При цьому показово, що селяни найбільшими шкідниками вважають агротейдерів, тобто тих, хто дає їм роботу. В трійку шкідників вони внесли парламент та уряд Арсенія Яценюка. А ось місцева влада лише четверта у рейтингу шкідництва. Вражає відповідь майже 50% селян, що вони не ведуть селянського господарства. При цьому 65,9% вважають, що землю продавати не можна. Тобто, хай краще заросте бур'янами, адже її ніхто не дбає.

43,2% селян вважають, що нашому сільському господарству найкраще підходить європейська модель. Модель, яка передбачає приватну власність на землю. А 76,5% переконані, що українському селу необхідна державна підтримка, пільги і дотації. Власне те, чого практично немає у європейській моделі господарювання на селі. 19,6% хочуть, щоб було як в СРСР, тобто, колгоспи, 16% - як у Білорусі, а 21,2% не знають, яка модель краща.

Військовий конфлікт на Сході, високі тарифи на комунальні послуги і безробіття. Щодо ключових проблем країни думки селян співпадають з позицією переважної більшості мешканців міст

Безробіття на селі залишається головною проблемою

Селяни не вважають місцевих чиновників надто великими шкідниками. Традиційно вони у своїх бідах звинувачують Київ

На селі не люблять великі агрохолдинги, тому відмовляють їм у державній підтримці

Майже 50% селян заявили, що не ведуть особистого селянського господарства

Землю продавати не можна. Це позиція 65,9% опитаних. У той же час всього 3,3% селян вважає, що всі бажаючі можуть купити землю

Селяни проти продажу землі, але хочуть жити як в Європі

Селяни і далі мріють про пільги і дотації від держави

Всеукраїнське опитування громадської думки "Проблеми розвитку українського села" (травень-червень 2015) було проведене Аналітичною групою SocioStream AG у партнерстві з "Діловою столицею". Вибірка багатоступенева, з випадковим відбором, за статевовіковими квотами на останньому ступені відбору. Результати дослідження репрезентативні для громадян України у віці 18 років і старше. Всього опитано 2200 осіб. Похибка вибірки для України в цілому не перевищує 3%. Збір інформації проводився методом стандартизованого особистого інтерв'ю у помешканнях респондентів (всі регіони України, окрім АР Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей).