Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

10 головних тез з виступу президента у Верховній Раді

Четверг, 4 Июня 2015, 12:55
Глава держави прозвітував про свої досягнення перед депутатами

Фото: УНІАН

1. Про оптимальну для України форму правління: Україна може існувати лише як демократія, інакше нас не буде, бо авторитарна Україна залишиться без підтримки світу, втратить одну з ключових відмінностей від Росії і стане, врешті-решт, її здобиччю. Тому я залишаюся на платформі парламентсько-президентської республіки…і стратегічного курсу на децентралізацію. З початку 2015 року ми зміцнили фінансову базу місцевого самоврядування. Бюджети міст зросли в середньому на 30%. Децентралізація нічого спільного не має з федералізацією. Україна була, є і буде унітарною державою! І є коло питань, яких децентралізація не торкнеться жодним чином. Це стосується оборони, національної безпеки, зовнішньої політики та боротьби з корупцією, дотримання законності, прав та свобод громадян, територіальної цілісності.

2. Про війну на Донбасі: Зберігається колосальна загроза поновлення широкомасштабних бойових дій з боку російських терористичних угруповань. На території України знаходяться 14 російських бойових тактичних груп чисельністю понад 9 тис. військовослужбовців. Концентрація російських військових поблизу державного кордону - в півтора рази більша, ніж рік тому. У зв'язку із перманентною загрозою розгортання Росією повномасштабної війни проти України, забезпечення обороноздатності держави надовго залишиться нашим ключовим пріоритетом. Як би не було важко, в бюджеті на 2016 рік ми знову підемо на збільшення витрат на оборону і безпеку. Сьогодні лише в зоні АТО боронять країну понад 50 тисяч героїв, а загальну чисельність армії до кінця року доведемо до 250 тисяч.

Донбасу, як невід"ємній частині України, готові допомагати не лише ми, а й наші закордонні друзі. Але вкладати гроші у відновлення інфраструктури вони стануть лише тоді, коли переконаються, що все відбудоване сьогодні не буде зруйноване повномасштабним російським вторгненням завтра. Ми прагнемо й готові хоч сьогодні відновити всі економічні зв'язки з тимчасово окупованими районами Донеччини та Луганщини, зняти всі внутрішні бар'єри і обмеження на шляху людей і товарів. Але за умови, що ми відновлюємо контроль над зовнішнім кордоном, як це і передбачено Мінськими угодами. А якщо ні, то нема чого нарікати на лінію внутрішнього контролю.

3. Про співпрацю з НАТО: Минулого року із закону про засади зовнішньої і внутрішньої політики ми прибрали пункт про позаблоковий статус України. Минулого місяця ухвалено Стратегію національної безпеки України. Вона ставить за мету членство в НАТО, а орієнтація на стандарти Альянсу проходить червоною ниткою через увесь документ.  Все, що ми збираємося робити в сфері безпеки, буде уніфіковане під натівські стандарти. Наше завдання – повне досягнення всіх необхідних для вступу критеріїв, і вони, до речі, значною мірою співпадають з критеріями членства в ЄС. Право ж приймати остаточне рішення у цій чутливій і надзвичайно важливій сфері належить винятково українському народові. На референдумі.

4. Про тарифи на комунальні послуги: Для того, щоб удосконалити систему субсидій, привести її у повну відповідність з кращими світовими стандартами, ми залучимо одну з найвідоміших світових консалтингових компаній. Систему утворення тарифів перевіримо силами кількох найавторитетніших міжнародних аудиторів. Внесу проект закону про повне розкриття інформації по формуванню тарифів. Вимагаю до початку опалювального сезону зробити актуалізацію норм споживання тепла для будинків без приладів обліку теплової енергії. Для таких будинків слід зробити перерахунок, виходячи з фактичної тривалості та температури попереднього опалювального сезону. Це дозволить перенести від 10 до 15% вже сплачених коштів за тепло на  минулу зиму як аванс на наступний сезон.

Фото: УНІАН

5. Про енергетичну безпеку України: Ми забезпечили реверсні постачання блакитного палива та істотно знизили  залежність від росіян. Нема більше жодних посередників, які десятиліттями паразитували в цій сфері. Монополії та шантажу "Газпрому" покладено край! І хоча Стокгольмський арбітраж лише в 2016-му винесе рішення за нашим позовом до "Газпрому", ми вже значною мірою ліквідували негативні наслідки контракту 2009 року, коли ціна газу для України була в півтора-два рази вищою, ніж для Європи. У першому кварталі минулого року наша залежність від Росії по газу перевищувала 90%, а у першому кварталі цього року частка російського газу в експорті становила лише 37%. І вже маємо понад 10 постачальників з Євросоюзу. 

6. Про боротьбу з корупцією: Ми навчилися виявляти корупціонерів та направляти на них прожектори, але кримінальне покарання ще не стало невідворотним. Справи або валяться  в судах, або розсипаються ще по дорозі до них. Судова реформа просувається з найбільшим скрипом. Та, згідно закону "Про забезпечення права на справедливий суд", сформовано, нарешті, Вищу раду юстиції. І вона цього місяця, сподіваюся, подасть на звільнення як мінімум 300 суддів, із них – кілька десятків за корупцію та за неправосудні рішення. І це лише початок.    

Відкати знизилися, багато схем закрилося,  прозорості стало більше, а громадський контроль – щільніший. Процедури в паперовій формі є головним джерелом системної корупції.

Дедалі частіше я замислююся-таки про необхідність запровадження такої процесуальної дії як "провокація хабара". Це коли спеціально підготовлені та вмотивовані люди під виглядом прохачів перевіряють чиновника на схильність брати. Інструмент багато ким вважається суперечливим, але він однозначно посилить тиск на корупціонерів.

Одним із основних джерел корупції наразі є державні підприємства. Рухаємося шляхом конкурсного підбору їхніх керівників: цього року  за такою процедурою буде призначено щонайменше 20 директорів із списку 50-ти найбільших підприємств.

7. Про співпрацю з ЄС: Попри те, що Україна в стані війни, попри те, що частина нашого кордону всупереч нашому бажанню контролюється не нами, попри те, що всередині України тисячі біженців, вигнаних Росією з місць постійного проживання, попри те, що в непублічних розмовах нам про цю головну перешкоду говорили цілком відверто – перспектива безвізового режиму вперше набула фіксованого місця в календарі. Щоб вдало фінішувати, потрібен відповідний ривок. Всі технічні завдання мають бути виконані до кінця серпня, бо у вересні ми очікуємо оціночну місію ЄС. Я особисто в щоденному режимі контролюватиму цей напружений графік, і Уряд  має відчути, наскільки велика на ньому відповідальність. 

З 1 січня 2016 року Угода про асоціацію, підписана рік тому, починає діяти повною мірою. Прикро, що в Уряді і досі немає віце-прем'єра, відповідального за євроінтеграцію,  за координацію діяльності всіх міністерств і відомств. Як свого роду модератор євроінтеграційних та реформаторських процесів, закликаю коаліцію через відповідні парламентські процедури зробити це якнайшвидше.     

Фото: УНІАН

8. Про деолігархізацію і демонополізацію: Курс на деолігархізацію буде продовжено, з позицій моєї самодостатності і незалежності, чого б це мені не вартувало. Приватний бізнес повинен управляти лише своїми власними підприємствами, а не пастися в державних компаніях чи живитися бюджетними потоками. Влада має вести діалог з крупними підприємцями, бо вони створюють робочі місця. Але бізнес не має права говорити з державою мовою ультиматумів. одним із важливих рішень у рамках деолігархізації і пов"язаної з цим демократизації має стати перехід до бюджетного фінансування політичних партій. Невід'ємна частина деолігархізації - демонополізація, бо саме монополії, що паразитують на державних ресурсах, є економічною основою олігархії. Втрати від картельних змов оцінюються в межах від 10 до 22% ВВП. До 40% товарів і послуг реалізуються на монополізованих ринках.

Треба прийняти політичне рішення про обмеження максимальної частки на певних ринках рівнем в 50%, а в енергетиці – й тридцятьма відсотками. І за цими новими правилами роздробити монополістів. Вибір їм залишити таким: або коритися жорсткому регулюванню, або продавати  частину своєї присутності. 

9. Про переформатування уряду: Проміжні результати наступного етапу спільної роботи будемо підводити восени. Під мікроскопом буде розглянуто діяльність кожного міністра. Здійснювати переформатування Кабінету Міністрів - не мої повноваження. Я не знімаю і не призначаю урядовців та міністрів. Але якщо цього не зробить сама коаліція, кадрових змін від неї зажадає суспільство. Моя принципова позиція: зміни в Уряді мають відбуватися лише за умови збереження чинної коаліції, а єдність коаліції, в свою чергу, не повинна вироджуватися в кругову поруку.

10. Про приватизацію: Заборона на приватизацію створює імунітет для авторів корупційних схем в неефективному держсекторі. Нічого, крім збитків, ці фабрики й заводи, за дуже й дуже рідкісними винятками, бюджету не  приносять. Їхній менеджмент, як правило, приватизований разом із фінансовими потоками. Це і є те, що називається тіньовою приватизацією. Більша частина підприємств, внесених у список заборонених до приватизації, за два десятки років не отримали й ламаного гроша в основний капітал. Обладнання  та технології – на рівні тридцятих років минулого століття. Вони помруть, якщо не отримають ефективного власника і рятівних інвестицій з боку вітчизняних і західних  інвесторів. А російські компанії давайте всі разом попросимо не турбуватися!

загрузка...