Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

5 питань до нового уряду Арсенія Яценюка

Пятница, 14 Ноября 2014, 15:15
Новий склад Кабінету міністрів може виявитись небезпечнішим за попередній

Фото: УНИАН

Сьогодні лідер "Народного фронту" озвучив свої кадрові пропозиції до формування нового Кабінету міністрів. Відповідно до представленого Арсенієм Яценюком плану, заміна керівництва зачепить практично всі ключові посади у вищій виконавчій владі. "ДС" проаналізувала основні запропоновані кадрові рішення в перспективі можливих конфліктів, до яких вони можуть привести.

1. Чому на посаду міністра охорони здоров"я Яценюк запропонував чинного в.о. глави міністерства Василя Лазоришинця? Такий вибір виглядає дуже дивним на фоні заявлених намірів прем"єра про плани боротися з корупцією. Адже, саме Лазоришинець є в міністерстві охорони здоров"я гарантом збереження запроваджених ще Раїсою Богатирьовою корупційних схем. Зокрема, про це свідчить той факт, що останні проведені міністерством тендери на закупівлю ліків виграли фірми, які міцно сиділи на державному замовленню і в часи правління "регіоналів" ("Фармекс-груп", "Фарма лайф"). Відтак, пропонуючи такого кадра на посаду міністра, коаліція свідомо підставляється під критику ЗМІ та падіння довіри з боку громадян.

2. Чи буде достатньо посади міністра молоді та спорту для того, щоб "Радикальна партія" стала слухняним учасником коаліції?

Фото: xsport.uaАдже саме представнику цієї політичної сили – Денису Селантьєву запропоновано згадану посаду. Якщо говорити безпосереднього про самого кандидата на високий пост, то поки що якихось негативних зауважень, окрім відсутності досвіду державної служби, до нього немає. Силантьєв відомий своїми спортивними досягненнями у плаванні (срібний олімпійський призер) та благодійною діяльністю (президент Фонду підтримки молодіжного та олімпійського плавання). Але запропонована йому посада – найменш "хлібна" в уряді. Крім того, сам спортсмен не є авторитетом в "Радикальній партії", яка сама по собі є маріонетковим проектом. Відтак, команда Ляшко зможе запросто пожертвувати ним, як тільки участь у коаліції стане їй невигідною.

3. Навіщо "Батьківщині" портфель гуманітарного віце-прем"єра? Зайняти цю посаду Арсеній Яценюк запропонував головному політ-технологу партії Тимошенко та 10-му номеру в передвиборчому списку Ігорю Жданову. Адже, за великим рахунком, ця посада нічого не дає. Це підтверджує і досвід "свободівця" Олександра Сича, вся діяльність якого в попередньому складі уряду зводилась до малоефективних зустрічей та малозмістовних заяв. Очевидно, "Батьківщина" сподівається витиснути з цього посту значно більше за рахунок амбіційного характеру самого Жданова. Однак, нема сумнівів у тому, що в разі надмірної активності соратника Тимошенко, його швидко зможуть покласти на місце обмеженням доступу до "непрофільної документації".

4. Чи справиться з екологією Ганна Гопко?

Фото: ipukr.comПосаду міністра екології та природніх ресурсів команда "Народного фронту" планує віддати своїм союзникам з "Самопомочі". Але виникають серйозні побоювання, чи вийде з недосвідченої Гопко кращий міністр за такого ж недосвідченого попередника – "свободівця" Андрія Мохника. Як і Мохник (юрист), Гопко не має відповідної освіти (закінчила журналістику). А увесь її досвід на екологічній ниві – це громадська робота, спрямована на боротьбу з курінням, участь в акціях на захист Біличанського лісу та заказника "Корналовичі". В міністерстві ж їй доведеться боротися з дуже великими грошима, які прагнуть обійти різні екологічні та природо-користувальницькі заборони. Для цього потрібна щонайменше ефективна команда, якої наразі у Ганни Гопко немає. І її негативна реакція на кадрову пропозицію Яценюка свідчить про те, що сама вона чудово це розуміє.  

5. Які ризики ховає призначення Дмитра Шимківа міністром економіки? Це озвучене кадрове рішення криє в собі небезпеку одразу на двох напрямках – як для самого Шимківа, так і для цілісності всього уряду Арсенія Яценюка. У першому випадку йдеться про прокляття всіх міністрів економіки України, які, де-юре, не мають достатньо повноважень, щоб проводити якісь реальні реформи. На цьому обпікся і Павло Шеремета, який мав багато чудових ідей, але так і не зміг їх реалізувати.

Фото: ria.ruЦілком можливо, що Шимкін пробує вибити собі більше повноважень. Однак, занадто різкі рухи Шимківа, якщо Петро Порошенко взагалі погодиться його відпустити з посади заступника глави АП, в Кабміні можуть спровокувати конфлікт міністра економіки з главою уряду, який навряд чи захоче ділитися повноваженнями та сферою відповідальності в реформуванні країни. 

Це лиш частина загроз, які несе в собі запропонований Арсенієм Яценюком новий склад уряду. Хоча їх насправді значно більше. Наприклад, це пропозиція одночасного призначення міністра і віце-прем"єра з питань АПК. Тобто двом людям хочуть довірити один напрям, що також неминуче спровокує конфлікт. Не кажучи вже про невиправдане використання державних коштів на утримання їх апаратів.