Государство

Ахметов остаточно "віджав" у Януковича Донбас?

Санкції проти Курченка, які ввів очільник «ДНР» Олександр Захарченко, можуть означати, що окуповані території почнуть очищати від впливу людей «сім’ї»

Офіційною причиною санкцій проти компаній Курченка став зрив поставок пального в "ДНР". Відповідно до "указу" Захарченка, діяльність "вундеркінда" часів режиму Януковича розслідується "на предмет саботажу для дестабілізації обстановки". Проте всі добре розуміють, що без вказівки з Кремля ні Захарченко, ні Плотницький з "ЛНР" жодних рішень не приймають. Якщо Курченка відсунули, значить, на це була воля Москви.

І вітчизняні, і російські експерти неодноразово зауважували, що розвиток подій на Донбасі прямо залежить від придворних розбірок у Кремлі. Простіше кажучи, від того, хто бере гору - перший заступник керівника президентської канцелярії В'ячеслав Володін чи помічник Путіна Владислав Сурков. Саме ці двоє курують тему Донбасу. Давній конфлікт між ними відразу ж відображається на процесах в "ДНР-ЛНР". Що ж до громадян України, які хочуть впливати на рішення ватажків бойовиків, то їм доводиться вмонтовуватися у схему "Сурков проти Володіна".

Кремль давно шукає адекватних "смотрящих" для окупованих територій Донбасу. Захарченко і Плотницький - антураж, Москві потрібні люди, які здатні щось зробити з регіоном і які не асоціюватимуться з бойовиками. На роль такого "смотрящого" претендував "сімейний" Курченко. З його іменем пов'язують проект "Комітет порятунку України" Азарова-Олійника. Деякі експерти вважають, що саме останній розглядався на перспективу в якості заміни Захарченка. Але тепер все знову перегралося. Відсторонення Курченка означає, що ставити на "сімейних" в Кремлі передумали. Подейкують, що ініціатором їх просування був саме Володін. Тому у протистоянні з Сурковим він знову програв. Хто тепер постачатиме пальне в "Лугандон" замість Курченка? Оскільки воно все одно йде туди з Росії, у Москві просто змінять "прокладку".

Кремль давно шукає адекватних "смотрящих" для окупованих територій Донбасу. Захарченко і Плотницький - антураж, Москві потрібні люди, які здатні щось зробити з регіоном і які не асоціюватимуться з бойовиками

Але якщо Володін програв, то хто виграв? У ЗМІ Захарченка і Пушиліна називають не лише ставлениками Суркова, але й людьми, пов'язаними з Ринатом Ахметовим. А це підтверджує версію про повернення "господаря Донбасу". Власне, його присутність на окупованих територіях була відчутною під час усього періоду конфлікту, нині ж він має можливість значно розширити свій вплив. Санкції проти Курченка та відсунення Пургіна, також людини Володіна, це ще не всі, неприємності, які чекають на "сімейних" в Донецьку і Луганську. Від них і надалі очищатимуться. Якщо Кремль дійсно погодився заморозити конфлікт на Донбасі і потроху відступатися, то фігура Ахметова і для Москви, і для Києва виглядає компромісною. Це не означає, що сьогодні-завтра він повернеться в Донецьк. Спочатку там може з'явиться компромісний "смотрящий", який підготує ґрунт для Рината.