Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи боїться Льовочкін фейсбук-арешту?

Четверг, 14 Мая 2015, 11:05
Розпочата керівництвом МВС слідча атака на групу Фірташа-Льовочкіна може рикошетом вдарити і по позиціям глави держави

фото: ZN.UA

Список фігурантів кримінального провадження щодо компанії Ostchem Дмитра Фірташа поповнили депутат "Опозиційного блоку" Сергій Льовочкін та екс-глава Держінвестпроекту Владислав Каськів. Про це заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Цілком вірогідно, що це не останні відомі прізвища, які згадуватиме у цій справі головний міліціонер країни, однак всі вони, очевидно, матимуть відношення лише до команди "газовиків". Тим самим глава МВС знецінює негласну домовленість між адміністрацією президента та групою Фірташа. Адже, з одного боку, йде відкрита правоохоронна атака на оточення олігарха, а, з іншого – в процесі розслідування в ЗМІ можуть потрапити компрометуючі свідчення проти президента.

У версії слідства, яку озвучив Арсен Аваков на перший погляд все виглядає доволі логічно. Так, за даними МВС, колишнє керівництво Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України, зокрема його екс-голова Владислав Каськів, у змові з керівництвом цілої низки компаній, привласнили близько 2 млрд. гривень державних та інвестиційних коштів протягом 2012-2013 років. Далі, як стверджує Аваков, за ці гроші закуплялась іноземна валюта, яка перераховувалась компаніям-нерезидентам. Ті ж, у свою чергу, купували акції українських підприємств, зокрема і телеканалу "Інтер", який сьогодні на 100% належить Дмитру Фірташу – головному соратнику лідера "Опозиційного блоку" Сергія Льовочкіна. Останній також фігурує у справі про підробку підпису колишнього власника телеканалу – Ігора Плужнікова. Тобто, розвиток цієї кримінальної сюжетної лінії, а відтак і масованої інформаційної атаку на тандем Фірташа-Льовочкіна, виглядає доволі перспективним.

Не виключено, що кримінальне переслідування Дмитра Фірташа - це гра виключно команди прем"єра Арсенія Яценюка. А її мотивом може бути, як бажання покращити політичні позиції в Україні іншої олігархічній групі, так і прагнення зміцнити Арсена Авакова

Однак, захищати лідерів опозиції, а ще не так давно представників найближчого оточення Віктора Януковича, ми не будемо. Адже, зважаючи на масштабні зловживання, які мали місце в часи правління екс-президента, Льовочкін і ко мали б зараз не в парламенті засідати, а "жити" в Генпрокуратурі, даючи пояснення по десяткам кримінальних проваджень. Більш цікавим в цьому випадку є інший момент. За даними "ДС", між командами Фірташа та глави держави діє негласна домовленість про ненапад. Принаймні діяла до тих пір, поки одіозний олігарх в суді у Відні не заявив, що чинний президент був обраний не на виборах у травні 2015 року, а за результатами тристоронньої зустрічі за участю Віталія Кличка у тому таки Відні незадовго до виборів.

Цілком вірогідно, що таке "зізнання" Фірташ зробив після того, як дізнався про початок кримінального переслідування на батьківщині. Питання лише в тому, хто був його ініціатором. Якщо адміністрація президента, то заяву олігарха можна сприймати як попередження, мовляв, будете під мене копати - світ дізнається від мене ще багато чого цікавого.

Але не виключено, що кримінальне переслідування Дмитра Фірташа – це гра виключно команди прем"єра Арсенія Яценюка. А її мотивом може бути, як бажання покращити політичні позиції в Україні іншої олігархічній групі, так і прагнення зміцнити Арсена Авакова, до якого останнім часом виникає все більше запитань, які, у свою чергу, все частіше лунають поруч з прогнозами про відставку міністра. З іншого боку, це не виключає і інших версій, зокрема банальної війни на послаблення основного союзника по коаліції і такого ж основного конкурента - "Блок Петра Порошенка". Тим більше, що місцеві вибори не за горами, а популярність партії Яценюка продовжує падати. 

Таким чином, копаючи під групу Фірташа соратники прем"єра намагаються уколоти і команду глави держави. Арсеній Петрович впевнений, що якщо між ними існує угода про ненапад, то можуть існувати і інші "робочі" зв"язки, які рано чи пізно спливуть на поверхню і завдадуть репутаційної шкоди президенту. Саме тому були озвучені прив"язки до справи проти Ostchem Льовочкіна і Каськіва, що більше нагадує пробне зондування інформаційного грунту, ніж серйозна атака. Паралельно команда Яценюка намагається підстелити додаткову соломинку своєму ставленику Авакову. Власне, в цьому контексті варто сприймати недавню істерію навколо персони його заступника Сергія Чеботаря. Це класична схема використання кадрового громовідводу, який повинен відбілити основну дійову фігуру. І Чеботар, який учора подав у відставку, чудово з цим завданням справився.