Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи очолить Саакашвілі президентський список на Одещині

Понедельник, 17 Августа 2015, 13:50
Головам Закарпатської й Одеської областей запропонували очолити список президентської партії на виборах до відповідних облрад. З одного боку керівники регіонів дійсно мають підтвердити свій статус участю у виборах, проте в їхньому балотуванні є й купа мінусів

Фото: avito.ru

"На сьогоднішній день пан Саакашвілі має високий рівень підтримки громадян одеського регіону. Саакашвілі, можливо, ми ще не отримали від нього остаточного погодження, але це питання проговорюється, піде першим номером в облраду від нашої партії", - завив заступник керівника фракції "БПП" у Верховній Раді Ігор Кононенко. Трохи раніше інший впливовий нардеп, "ударівець" Валерій Пацкан говорив, що керівник Закарпаття Геннадій Москаль також буде в списках кандидатів в обласну раду від президентської політичної сили. З усіх голів ОДА ці двоє найбільш рейтингові, проте, схоже, що у "БПП" вирішили відправити на вибори всіх очільників областей, аби ті довели, що здатні вирішувати не лише господарські завдання, але й перемагати. Наскільки така ініціатива себе виправдає?

Поки що Саакашвілі і Москаль згоди не дали. Але мало хто сумнівається, що вони погодяться. Що ж до інших глав ОДА, то їх можуть просто поставити перед вибором: або йдеш в обласні депутати, або збирай лахи. І ось тут виникає відразу декілька проблем. Перша, небезпека використання адмінресурсу і тиску. Вже зараз з'явилися експертні думки, що голови обладміністрацій можуть претендувати на посади голів облрад. Виконкоми і префекти, які виникнуть в процесі децентралізації, це питання ще не цих виборів, але у разі, коли "БПП" покаже в області гарний результат, очільник регіону отримає запасний аеродром: він зможе вибрати - керувати радою чи адміністрацією. Губернатори чудово відчувають, чи є довіра до них з боку Президента, чи краще отримати крісло керівника в обласній раді. Щоб мати можливість такого вибору, треба добре постаратися і видати результат. А якщо довіра до президентської сили шкутильгає, нажаль, є ризик застосування адмінресурсу для "підкручування" підсумків. Якщо бодай якось з очільників областей упіймають на тискові чи фальсифікаціях - це завдасть потужного удару по всій президентській команді.

Ще один аспект, який випливає з вище сказаного, - "БПП" обов'язково звинуватять у тому, що завдяки участі голів ОДА у виборах інші учасники кампанії опиняються в нерівних умовах. Мовляв, ми ведемо на вибори активних і незаможних, а ви - впливових і багатих. Ця образа може отримати відлуння під час формування більшості в облрадах. Там будуть зовсім інакші коаліції, аніж у парламенті.

Зрозуміло, що під брендом "Саакашвілі" до обласної ради може потрапити солідна група депутатів, але скільки з них будуть його людьми? А за якість відповідатиме саме голова ОДА

Друга небезпека: хто буде у списках партії - люди, на яких покладається голова ОДА, чи фігури, засунуті в список представниками регіональних еліт. Очевидно, цю небезпеку розуміє і Одеський губернатор. Зрозуміло, що під брендом "Саакашвілі" до обласної ради може потрапити солідна група депутатів, але скільки з них будуть його людьми? А за якість відповідатиме саме голова ОДА. І якщо в перспективі когось з приведених ним до облради впіймають на хабарі, корупції чи іншому злочині, всі казатимуть: цей негідник з команди Саакашвілі. Хоча насправді главі області цю людину просто підкинули.

Третя небезпека - поганий результат. Далеко не факт, що, приміром, на Харківщині чи Дніпропетровщині провладна партія отримає високий рівень довіри. Навіть якщо до рад її вестимуть очільники регіонів. У такому випадку Президентові або ж доведеться приймати кадрові рішення, або знаходити пояснення іншого порядку. Далекі від істини. Це значний ризик для президентської політичної сили.

Третя небезпека - профанація партійного будівництва. Переважна більшість голів ОДА не є членами президентської партії. Вступити до її лав - це просто, але з точки зору розвитку партії - неправильно. Нажаль, і це стосується не лише "БПП", багато депутатів Верховної Ради просто були у списках тієї або іншої сили, але партійного квитка не мають. А, отже, з даною конкретною партією їх єднає виключно один момент - політична кон'юнктура. Якщо партія має загальнодержавний рівень, а не є одноденкою, створеною виключно для отримання мандатів у тих або інших місцевих радах, очолювати на місцях її повинні не голови ОДА і не вони мають символізувати цю партію, а люди, яким довіряють громади. Врешті решт, якщо Україна планує рухатися європейським шляхом, нам потрібні нормальні партії, які вирощуватимуть власні кадри. А не просто під вибори ставитимуть на чолі списків рейтингових персонажів. Які сьогодні в "БПП", а завтра, коли їх звільнять з посад, перебіжать в іншу політсилу. Та ще й поливатимуть колишніх однопартійців брудом.

І, останнє. У нас як партію не назвеш, вона або скочується до кучминської "ЗаЄдУ", або до ющенківської "Нашої України", або має тенденції стати новою Партією регіонів. А все тому, що партії йдуть в одному і тому ж напрямку: спочатку вони цікаві, оскільки висувають нові ідеї, за допомогою яких полюють за електоратом, згодом обростають кон'юнктурниками, "міцними господарниками", чиє кредо, як у літературного героя Ільфа й Петрова "завжди", і зрештою деградують до рівня збанкрутілого "колгоспу". Можливо варто вже зійти з цього шляху...