Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи привезе Меркель 23 серпня мир в Україну

Вторник, 19 Августа 2014, 15:30
«ДС» попросила експертів спрогнозувати, чого слід чекати від майбутнього візиту німецького канцлера до Києва

Керівник німецького уряду Ангела Меркель відвідає Україну в суботу, 23 серпня. Про це повідомив офіційний сайт канцлера. Згідно з повідомлення прес-служби Меркель, під час візиту в Київ вона проведе переговори з президентом Петром Порошенком та прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, а також місцевими політиками, імена яких не називаються. Основною ж темою розмови стане поточна ситуація в нашій державі та конфлікт з Росією. "ДС" звернулась до експертів з проханням прокоментувати анонс приїзду Ангели Меркель та чого можна очікувати від цієї знакової для України події.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова:

 

Щодо миру, то важко прогнозувати, чи зможе привезти його в нашу країну Ангела Меркель. Адже в нашій ситуації це поняття відносне. Зокрема, тому що офіційно ми досі проводимо АТО, а не воюємо з Росією, що є де-факто. Однак, сам візит німецького канцлера є підтвердженням того, що Україна має зараз унікальну можливість використовувати для реалізації курсу на інтеграцію з ЄС підтримку ключових світових лідерів. Особливо важливим є візит Меркель в контексті того, що недавно її та всю Німеччину звинувачували в проросійській позиції. Приїзд же німецького канцлера в Київ, а він ще й до всього є спонтанним і не був раніше запланований взагалі, є потужним сигналом про підтримку Берліном позиції нашої держави в конфлікті з Росією. Що ж стосується практичних досягнень, то я особисто не схильний прогнозувати якихось голосних сенсацій, особливо в частині надання військової допомоги. 

Швидше за все ми продовжимо співпрацю з ЄС загалом та Німеччиною зокрема в рамках вже діючих програм. Хоча і тут я б не ставив крапку, оскільки ситуація, як ми бачимо, змінюється дуже швидко. Наприклад, ще півтора місяці тому введення ЄС третього пакету санкцій щодо Росії вважався чимось нереальним, але невдовзі Брюсель, попри великі збитки, все ж пішов на це. І не останню роль тут зіграла саме позиція Меркель.

Ще один момент, який варто відзначити в контексті цього візиту – це майбутня зустріч Петра Порошенка та Владіміра Путіна. Цілком можливо, що Ангелі Меркель під час візиту в Україну вдасться вплинути не тільки на порядок денний цих переговорів, а й їх результат.

 Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва:

 

Про мир на Донбасі поки говорити рано. Але, приїзд Меркель свідчить про те, що ЄС має єдину лінію стосовно України, а Німеччина є провайдером цієї, достатньо жорсткої, лінії. Ще кілька місяців тому ніхто не міг уявити, що поміркований Берлін може зайняти таку безкомпромісну позицію відносно Росії. Тим більше, що зараз наростає критика дій уряду щодо протистояння з Москвою в самій Німеччині, особливо з лівого партійного флангу. Тим не менш, Меркель демонструє готовність надавати Україні максимальну допомогу. І якраз в Києві можуть обговорюватися конкретні питання фінансових компенсацій втрат нашої держави, пов'язаних з набуттям асоційованого членства в ЄС, а також допомога у майбутній відбудові Донбасу. 

Загалом, думаю що в Берліні чудово розуміють тактику, яку зараз реалізовує Москва. Мається на увазі підтримка війни на Донбасі з розрахунком на те, що восени чи найпізніше взимку українська економіка обвалиться остаточно і тоді Україну можна буде взяти голими руками. Тому саме зараз потрібні дії на випередження, на які має піти ЄС, щоб не допустити цього. Сподіваюсь, що про таку готовність Меркель заявить під час свого візиту в Київ, даючи, тим самим, Владіміру Путіну зрозуміти, що його старання марні.