Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи варто шукати російський слід у пожежі під Чорнобилем

Среда, 29 Апреля 2015, 16:30
Версія про навмисний підпал «Чорнобильської пущі» виглядає найбільш імовірною, адже природних передумов для пожежі немає. Якщо це був підпал, то кому він вигідний?

У ДСНС називають дві попередні версії виникнення пожежі у "Чорнобильській пущі", серед них - необережне поводження з вогнем та підпал. Про це заявив очільник служби Зорян Шкіряк. Наразі вогонь локалізовано і, слава Богу, до могильників відпрацьованого палива червоний півень не дійшов. Проте нема гарантії, що не підпалять іще десь, тому паралельно з гасінням вогню необхідно посилити контроль у чорнобильській зоні.

Крім того спецслужбам варто звернути увагу на оперативну реакцію проросійських ЗМІ на подію. Дуже схоже, що пожежу намагаються використати для роздмухування панічних настроїв. У соцмережах та деяких ЗМІ писали, що в Києві смердить димом, що полум'я от-от переметнеться на АЕС і станеться апокаліпсис. З'явилися коментарі екологів на тему радіаційних дощів і вітрів та підвищення радіаційного фону. До слова, це ті ж екологи, які декілька років тому розповідали про катастрофічні наслідки розробки родовищ сланцевого газу. У фінансуванні антисланцевої кампанії небезпідставно підозрювали "Газпром". Так що запах "диму з Чорнобиля" ці хлопці відчули точно не просто так...

Можна допустити, що підпал чорнобильських лісів - це також переведення уваги з пожеж у Хакасії та Забайкаллі на Україну. Мовляв, у нас горять ліси, хай горять і у вас

Оскільки місць підпалу занадто багато, версія про необережне поводження з вогнем відпадає. Варто говорити про навмисний підпал. Хто міг бути зацікавлений у ньому? Дехто вважає, що це справа рук місцевих лісників, які таким чином прагнуть приховати незаконну вирубку дерев. Нещодавно парламент підтримав постанову про перетворення Чорнобильської зони у біосферний заповідник. А це означає, що на територіях, які мають увійти до заповідника, повинні бути здійснені перевірки. Які, очікувано, встановлять факти вирубки лісів. Тому припущення про замітання слідів має право на існування. Проте у ньому є один вагомий недолік: крутелики, які незаконно рубали ліс під Чорнобилем, крадії, але напевне не самогубці. Адже вогонь дійсно може перекинутися на більші площі, а це загрожує сумними наслідками. У тому числі і для самих крутеликів.

Іншою зацікавленою стороною у підпалах цілком може бути Росія. Хто конкретно чиркнув сірником не так важливо, головне, як цю ситуацію використати. "ДС" вже неодноразово звертала увагу на те, що мотивація у багатьох вчинках Кремля нагадує криве дзеркало. Це означає, що російське керівництво знаходить прецеденти, аби перевести стрілки на інших. Варто згадати репліку Путіна після того, як йому доповіли про вбивство Олеся Бузини. Мовляв, вбивство Немцова розслідують, винні сидять, а ось Київ не хоче розслідувати вбивство Бузини. Можна допустити, що підпал чорнобильських лісів - це також переведення уваги з пожеж у Хакасії та Забайкаллі на Україну. Мовляв, у нас горять ліси, хай горять і у вас.

Якщо ця версія правдива, зрозуміло, чому для підпалу було обрано "Чорнобильську пущу". Слово "Чорнобиль" викликає страх, тому легко посіяти паніку. І не лише серед киян, адже вітер дує і в бік Білорусі, і в бік Росії, та й Європа жахнеться. Яка Хакасія, якщо тут таке! Крім того, звертає на себе увагу той факт, що пожежу вперше зафіксували 26 квітня - у день 29-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Не віриться, що лісники підганяли б підпал під цю дату. Любов до дат давно вже виявляється саме у феесбешної Росії. Яка прагне використати травневі дати для розгойдування ситуації в Україні. Для цього пожежа в Чорнобилі дуже гарно підходить.