Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи зможе Ахметов вдруге «купити» Донбас

Понедельник, 3 Ноября 2014, 14:20
Намагання оскаржити результати виборів по округу №60 означають, що Ахметов живе ілюзіями залишитися стороною переговорів з Росією

Фото: 062.ua

Ставленик Рината Ахметова Олександр Риженков, який на окрузі з центром у Волновасі програв висуванцю "Блоку Петра Порошенка" Дмитру Лубінцю, намагається за допомогою підкупу й тиску на працівників "Метінвесту" домогтися визнання його переможцем. Про це заявив донецький "ударівець" Єгор Фірсов. Лубінець обійшов Риженкова майже на 7%, тобто, жодних сумнівів у перемозі кандидата від "БПП" не може бути в принципі. Але ми маємо справу з Донбасом, де його колишні хазяїні прагнуть відновити свій вплив на звільнених від терористів територіях.

Фірсов описав, як Риженков та його люди хочуть переграти результати виборів. "На території чотирьох районів Донецької області співробітники компанії "Метінвест", яка належить Рінату Ахметову, проводять громадські слухання, де розповідають, що перемогу в окрузі було вкрадено. І для оскарження результатів необхідно засвідчити підтримку кандидата Риженкова", - каже Фірсов. Причому усім, хто підписує петицію за Риженкова, дають по 300 гривень. Так, наголошує "ударівець", відбувається постфальсифікація.

Власне, 60-й округ став єдиним на Донбасі, де переміг кандидат від партій Майдану. Ще в одному першість отримав Сергій Тарута. В інших же 10 депутатами обрали колишніх "регіоналів" або їхніх довірених осіб. Колишні хазяї Донбасу хотіли отримати у своїй вотчині стовідсотковий результат, щоб мати вагомий козир у тиску на київську владу. Якщо говорити конкретно про Ахметова, то декілька його людей отримали перші місця зі скандалами: Євген Геллер, Сергій Сажко, і, як бачимо, до них прагне приєднатися Риженков. У сусідній Запорізькій області, яку облюбував Ахметов, до парламенту потрапив "ахметівець" Олександр Григорчук. І той також зі скандалами. В цій області перемогли ще четверо колишніх "регіоналів" (Богуслаєв, Пономарьов, Балицький, Валентиров), але вибори в самому обласному центрі висуванці стовпів режиму Януковича з тріском провалили. Всього до Ради по Запорізькій області пройшли четверо представників "Блоку Петра Порошенка". Як бачимо, вибудувати в цьому регіоні новий Донбас в Ахметова не вийшло.

Ахметова та його людей в "ДНР" вважають зрадниками. І кому, як не власнику "Шахтаря", знати ментальність своїх земляків. Гуманітарку від нього вони братимуть, але для жителів Донбасу він - "укроп"

Ніякого політичного зиску він не отримає і від протягування до парламенту своїх людей. У минулій Раді у фракції Партії регіонів була ледь не половина "ахметівських" і чим це йому допомогло, коли на його малій батьківщині почався сепаратистський рух. Привівши до парламенту своїх людей, Ахметов не зможе створити власну фракцію, хіба депутатську групу. Його висуванці будуть змушені або ж увійти до фракції Опозиційного блоку і жити там як у шлюбі за розрахунком - при грошах, але без любові, або ж опиняться серед позафракційних. Без важливих посад.

Але, скоріш за все, залишити за собою вплив на Донбас Ахметов прагне для того, щоб бути суб'єктом переговорного процесу між Києвом і Москвою. Ринату Леонідовичу здається, що в двох столицях до нього прислуховуватимуться, якщо він збереже контроль над Донеччиною. Це начебто може стати вагомим чинником у політичних торгах. Проте насправді Ахметов помиляється. Грати проти київської влади він не зможе, адже йому можуть згадати загравання із сепаратистами. Москві він також не цікавий. Там як не вели переговорів з колишніми хазяями Донбасу, так і не вестимуть. Не потрібен такий посередник і при контактах з "владою новоросії". Ахметова та його людей в "ДНР" вважають зрадниками. І кому, як не власнику "Шахтаря", знати ментальність своїх земляків. Гуманітарку від нього вони братимуть, але для жителів Донбасу він - "укроп". Можливо, Ахметов чекає, поки Захарченко докерується до катастрофічних наслідків і тоді голодні донеччани покличуть назад своїх олігархів? Якщо не покликали досі, то й не покличуть.

Нажаль, Ахметов вже майже 9 місяців перебуває в якійсь психологічній прострації. Він прагне бути між тут і там, а так не буває. Або ти з Україною, або з окупантами. Він ніби очікує, що варто ще трохи пересидіти, і знову всі повірять в казку про всесильного Рината. І чим довше він знаходитиметься у полоні ілюзій, тим гірше робитиме собі.