Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Президент може створити коаліцію без «Народного фронту»

Вторник, 28 Октября 2014, 12:08
«ДС» попросила експертів оцінити вірогідність формування нової парламентської більшості без участі партії Арсенія Яценюка

Фото: informator.su

Дві політичні сили-лідери парламентських перегонів вже заявили про те, що ведуть активні переговори про створення коаліції у Верховній Раді VIII скликання. Цілком очевидно, що головним порядком денного цього діалогу є розподіл посад у центральних органах виконавчої влади. За даними "ДС", окрім портфеля голови Кабінету міністрів, "Народний фронт" також попросив в обмін на участь у більшості посади міністра юстиції, міністра фінансів та керівника МВС. Однак, "Блок Петра Порошенка" наразі не готовий задовольнити такі кадрові апетити партнерів. Що викликає перші занепокоєння щодо того, чи зможуть дві партії домовитись взагалі. "ДС" поцікавилась у вітчизняних політологів чи можливо створити в Раді нову коаліцію без НФ, якщо згадані переговори закінчаться провалом?

Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій:

Спроба сформувати коаліцію без "Народного фронту" була б дуже великою помилкою Петра Порошенка. Адже в цьому випадку він отримає потужну опозицію у парламенті на чолі з політиком, який ділить з ним єдине електоральне поле, має чудові зв"язки з Заходом і під гарантії якого Україна брала на себе значні кредитні зобов"язанна. Не кажучи вже про такий важливий психологічний фактор, як перше місце "Народного фронту" за підсумками виборів. Будь-які дії глави держави в обхід цієї політичної сили суперечитимуть всякій логіці, в тому числі і очікуванням виборців. Хоча, технічно це, але чисто теоретично, можливо - за рахунок депутатів-мажоритарників. Щодо можливої участі "Опозиційного блоку", то такий варіант виглядає просто фантастичним. У нас вже були спроби сформувати широку коаліцію і всі чудово пам"ятають, чим це закінчилося для їх ініціаторів.

 Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби "Український барометр":

Така коаліція можлива. Вже сам той факт, що адміністрація президента і спікери "Блоку Петра Порошенка" всюди кричать про те, що вони ведуть переговори про створення більшості тільки з "Народним фронтом", свідчить про те, що насправді переговори ведуться зі всіма політичними силами. Зручні зараз партнери для президента навіть "Батьківщина" і Юлія Тимошенко, як команда, яка не може зараз претендувати на щось серйозне. Але переговори триватимуть доти, поки Порошенко не знатиме точно, скільки в його активі депутатів-мажоритарників. Думаю, що саме тому зараз і призупинився процес підрахунку голосів на мажоритарних округах. І чим більше Банкова отримає таких депутатів, тим менш переконливими будуть кадрові вимоги Арсенія Яценюка.

Якщо ж діалог "НФ" і "БПП" провалиться, то коаліція буде створена за участю другої політичної сили, мажоритарників і інших "невинних створінь", наприклад, "Батьківщини" чи "Радикальної партії". Може підключатися до голосування за конкретні законопроекти і "Опозиційний блок", адже глава держави завжди зможе їм нагадати про те, що саме він контролює Генпрокуратуру.

А от щодо участі в такій коаліції "Самопомочі" я не впевнений. Хоча б тому, що Ігор Коломойський, швидше за все, не пробачить президенту здачу "Опозиційному блоку" Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей, де всі, від прокурорів до членів ОВК, були віддані на відкуп колишнім "регіоналам". І все це заради мінімізації впливу команди Коломойського в новому парламенті. Хоча, в підсумку програв президент і програла вся Україна. Тому що прохід в Раду більше 60 депутатів з оточення Януковича і з густо забрудненими біографіями – це великий плювок в обличчя країні.    

-->