Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи зможуть Тимошенко, Садовий і Ляшко зламати Порошенка

Четверг, 9 Июля 2015, 19:50
Малі фракції парламентської коаліції починають масований штурм Банкової, сподіваючись зламати діючий в Раді баланс сил та добитися дострокових виборів

фото: Reuters

 

Зрив сьогоднішнього засідання ради коаліції вибив ще одну опору з колись надійної конструкції під назвою пропрезидентська більшість у Верховній Раді. Про розвал останньої наразі не йдеться, однак всі ознаки початку серйозних політичних катаклізмів в середині парламентського союзу очевидні. Зокрема, три малі фракції коаліції – "Батьківщина", "Самопоміч" та "Радикальна партія Олега Ляшка" розпочали наступ на позиції президента в парламенті, відмовившись голосувати на конституційну реформу. Петру Порошенку висувають одразу кілька ключових вимог, однак основна ціль міноритарних партнерів полягає не в їх реалізації, а в тому, щоб змусити главу державу йти на поступки. Іншими словами – головне зламати неформального лідера коаліції, а вже тоді вимагати від нього задоволення локальних "хотілок". 

Головним "героєм" сьогоднішньої ради коаліції раптово виступив Олег Ляшко. Ще напередодні зібрання лідер "радикалів" ліпив із себе ідеал конструктивності, розповідаючи в деталях, наскільки важливо обговорити на раді коаліції закон про вибори, зміни до Конституції та інші важливі законопроекти. Однак, сьогодні Ляшко виступив з різким ультиматумом до президентської команди, вимагаючи негайної кадрової перезагрузки Центральної виборчої комісії та заміни 6 суддів Конституційного Суду. Такі вимоги, з одного боку, виглядають логічними, зважаючи на "подвиги" служителів Феміди з Жилянської у часи правління Януковича, а також закінчення строку повноважень більшості з нинішнього складу ЦВК. Однак, яке це має відношення до поточного порядку денного коаліції, Ляшко не пояснив.

Та й не міг він цього пояснити, оскільки раніше ці питання в коаліції обговорювалися лише в кулуарах. І якщо лідер "радикалів" дійсно хотів би конструктивно їх вирішити, то вносив би відповідні подання до сесійної зали, а не ставив ультиматумів, організувавши чергову гру на публіку. Заради тої ж таки публіки Ляшко заявив, що його фракція не голосуватиме за конституційну реформу та новий закон про місцеві вибори, поки не будуть задоволені його вимоги.

Приблизно в таку ж позу стали і фракції "Батьківщини" та "Самопомочі", які також натякнули, що не голосуватимуть за зміни до Основного закону та нові правила проведення місцевих виборів, поки Банкова не задовольнить і їх вимоги. А це скасування податкового збору з пенсій, негайна індексація зарплат та пенсій, а також підписання законопроекту про реструктуризацію валютних кредитів. Таким чином конституційний процес разом з підготовкою до виборів в органи місцевого самоврядування опинився під загрозою зриву. У всякому разі, один день, на який було заплановано проведення позачергового засідання Ради та розгляд відповідних проектів, вже минув. І на коли може бути призначене наступне позачергове засідання парламенту – наразі невідомо. 

Основне для міноритаріїв коаліції – добитися від глави держави поступок в принципі. Тобто, щоб президент "зламався" та почав запобігати перед своїми союзниками, коли конче потрібні будуть голоси для тих чи інших законопроектів, а часу залишатиметься обмаль. А вже тоді трійця фракцій-карликів почне справжній торг і висуне ті вимоги, які їх дійсно їх цікавлять
 

Проте очевидним є інше – риторика та дії дрібних учасників парламентської коаліції стають все більш радикальними та вимогливими по відношенню до команди президента. При цьому умови, які висувають Банковій "Батьківщина", "Самопоміч" та "Радикальна партія Ляшка" в цьому контексті особливого значення не мають. Тим більше, що виконання деяких з них, як то негайна індексація зарплат та пенсій, є неможливими зараз в принципі. Про що чудово розуміють, в даному випадку, в штабі Юлії Тимошенко. Основне для міноритаріїв коаліції – добитися від глави держави поступок в принципі. Тобто, щоб президент "зламався" та почав запобігати перед своїми союзниками, коли конче потрібні будуть голоси для тих чи інших законопроектів, а часу залишатиметься обмаль. А вже тоді трійця фракцій-карликів почне справжній торг і висуне ті вимоги, які їх дійсно їх цікавлять, наприклад, проведення дострокових виборів до Верховної Ради взимку чи навесні 2016 року. Паралельно міноритарні союзники намагатимуться пристосувати коаліційну систему під свої потреби, використовуючи правило "золотої акції". Хоча, при наявності одразу трьох кандидатів на такий ресурс, досягнути цієї мети кожній з трьох фракцій буде практично неможливо.

Єдиним виходом в такій ситуації може стати продовження злагодженого тиску усіх трьох на президента. Тільки так дрібні фракції більшості зможуть отримати хоч якісь дивіденди у цій непростій грі з елементами шантажу. В іншому випадку, Банковій буде нескладно відбити цю атаку, знаходячи окремий підхід до кожної з малих партій. Але все це гра на перспективу. Зараз же коаліція знаходиться в стані некерованого хаосу, де кожен з учасників грає свою партію, не маючи при цьому чіткого плану дій і чітко оформленої мети. Всім здається, що в повітрі витає запах дострокових виборів і, відповідно, до них потрібно готуватися. Це, у свою чергу, змушує учасників фракційної трійці підвищувати ставки. Хоча, рішення про розпуск Ради приймає глава держави. А це чудовий механізм для блефу та маніпуляцій, щоб заспокоїти по-черзі, і "Батьківщину", і "Самопоміч", і "радикалів".