Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи зможе Тимошенко зняти Яценюка

Понедельник, 18 Мая 2015, 13:42
Лідер «Батьківщини» починає великий електоральний похід за відставку прем’єра, якого до закінчення місцевих виборів захищатиме президент

Фото: УНИАН

Юлія Тимошенко переходить від розвідки боєм до масштабного наступу на повне знищення свого колишнього соратника Арсенія Яценюка. Про це свідчить остання риторика лідера "біло-сердечних", яка наступила на найболючіший мозоль глави Кабінету міністрів – комунальні тарифи. За версією Юлії Володимирівни, ціни на газ для вітчизняного споживача на даний момент завищені приблизно в два рази і мають складати 3 505 за тис. кубометрів. Похідним від таких розрахунків стало і публічне звинувачення команди прем'єра в корупції, що лише підсилює хвилю критики, яка зараз накрила Арсенія Петровича. Тому і не дивно, що слово "відставка" поруч з прізвищем Яценюк лунає дедалі частіше. Однак, звільнення останнього аж ніяк не влаштовує президента, для якого керівник Кабміну одночасно є і дуже зручним громовідводом, і прирученим конкурентом. Тому глава держави зробить все можливе, щоб зберегти Яценюка на посаді щонайменше до листопада.  

За версією Юлії Тимошенко зараз в сфері тарифної політики уряду чітко простежується корупційна націнка НАК "Нафтогаз України". Щоб довести це, лідер "Батьківщина" навела власні розрахунки. Мовляв, в 34,5% від діючої ціни (2 479,7 гривень) йдуть на оплату податків, 10,4% (746,5 гривень) – транспортування газу, 7,1% (510 гривень) – дохід "Укргазвидобування". Решта, а це 3 451,8 гривень або ж 48% від загальної ціни, за її словами йдуть на рахунки НАК "Нафтогаз". "Це ракова пухлина, він нікому не потрібний, але він бере з вас половину того, що ви платите", - стверджує політик. 

Цікаво, що ця заява пролунала після того, як на минулому тижні минув ультиматум, який Тимошенко висувала команді Яценюка – переглянути тарифи і привести їх у відповідність до реальної ціни на енергоресурс. Звичайно, ультиматум ніхто і не думав задовольняти, тому Тимошенко отримала карт-бланш на початок війни на знищення команди Арсенія Яценюка. І не важко здогадатися, що чим ближче до осені і початку опалювального сезону, її критика уряду знаходитиме дедалі більше прихильників серед населення.

Власне, останні соціологічні опитування, проведені ще в березні, чітко показують, що рейтинг Арсенія Яценюка і його партії "Народний фронт" різко просіли і зараз не дотягують і до прохідних 5%. В той же час, популярність Тимошенко залишається хоч і не дуже високою, але і не зменшується. Тобто ядро свого колись великого електорату ця політична сила зберігає. І, зважаючи на те, що довіра до "фронтовиків", які є прямими конкурентами "Батьківщини" падає, Юлія Володимирівна має непогані перспективи для росту. А тема завищених тарифів найбільш сприятлива для їх реалізації. 

Більшість голосів в чинній парламентській коаліції належать командам президента та прем'єра. Відтак, про відставку Арсенія Яценюка найближчим часом не може бути й мови. По-перше, тому що складно підібрати альтернативну кандидатуру, яка б цілком і повністю влаштовувала і "Народний фронт", і БПП. По-друге, саме під гарантії Яценюка видавалися і видаються нові кредити міжнародних інститутів

Однак у Арсенія Петровича є один важливий козир - підтримка президента. Саме його команді може завдячувати прем'єр у організації міжнародної перевірки економічної обґрунтованості встановлених в Україні тарифів на житлово-комунальні послуги. Таку перевірку будуть проводити одразу чотири міжнародні аудиторські компанії - Ernst & Young, KPMG, PwC і Deloitte, про що наприкінці минулого тижня заявив сам Яценюк. Але цей захисний маневр є добрим лише в теорії, але чи спрацює він на практиці?

Відповідь на це питання знайти не так вже й складно. Багато наших співвітчизників вже розчарувалися в працюючих в уряді "варягах", відтак і вердикт іноземних аудиторів навряд чи змінить ставлення пенсіонерів та малозабезпечених до цін на газ. Власне, на них і спрямована активність Тимошенко, яка сьогодні зробила крок на випередження і анонсувала звернення до Генпрокуратури з проханням вияснити, хто саме надав недостовірну інформацію, на основі якої і були встановлені "завищені тарифи". І можна скільки завгодно говорити про те, що Юлія Тимошенко політик з минулого чи головне розчарування більшості виборців поруч з ще більшим невдахою Віктором Януковичем, але зараз на кухнях і на лавочках перед під'їздами багатоквартирних будинків пенсіонери все частіше ставлять одне одному єдине банальне питання: "чи доб'ється чого Юля з тими тарифами?"  

Тим не менше, більшість голосів в чинній парламентській коаліції належать командам президента та прем'єра. Відтак, про відставку Арсенія Яценюка найближчим часом не може бути й мови. По-перше, тому що складно підібрати альтернативну кандидатуру, яка б цілком і повністю влаштовувала і "Народний фронт", і БПП. По-друге, саме під гарантії Яценюка видавалися і видаються нові кредити міжнародних інститутів для утримання на плаву вітчизняної економіки. Крім того, гіпотетична відставка лідера "фронтовиків" автоматично переведе його з розряду зручних мішеней для критики невдоволених громадян в "жертву" президента. Такі сценарії ми вже проходили неодноразово. Як правило, в таких випадках для прем'єра все закінчувалось стрімким електоральним ростом, а для глави держави – неприємностями. Звичайно, політичне реноме Яценюка не таке перспективне, як, скажімо у Віктора Ющенка зразка 2001 року, але відпускати у вільне плавання навіть дискредитованого бездіяльністю Арсенія Петровича перед початком місцевої виборчої кампанії занадто ризиковано.

Саме тому команда глави держави робитиме все, щоб відбити атаки Тимошенко на прем'єра. Крім того, якомога довше продовження цих атак і їх відбивання дуже вигідне Банковій. Адже у цій новій міжусобній війні колишніх соратників у виграші залишиться саме Блок Петра Порошенка. Оскільки весь негатив поділять між собою "Народний фронт" та "Батьківщина". Тому готуватися до швидкого переформатування уряду наразі зарано. Краще запастися попкорном, адже Україну чекає нова міжусобна епопея, яка триватиме щонайменше до листопада, тобто до закінчення місцевих виборів.