Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чим Яценюк налякав Порошенка

Среда, 16 Декабря 2015, 12:42
Схоже на те, що Порошенко боїться відставки Яценюка не менше самого прем'єра

Фото: depo.ua

Публічний скандал між міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим та прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком з одного боку та одеським губернатором Михайлом Саакашвілі - з іншого в купі з імовірним скандалом навколо держбюджету на 2016 рік міг би підштовхнути владу до перезавантаження. Але цього, вочевидь, не станеться через раціональний та ірраціональний страх перед достроковими виборами.

Вчора, президент Петро Порошенко врешті відреагував на скандал Аваков VS Саакашвілі, відчитавши і першого і другого та виступивши в ролі такого собі арбітра-миротворця. "В Нацраді, як ніде, неприпустимі груба лайка та образи, - особливо ті, які мають ксенофобський підтекст, зачіпають національну гідність людини, ставлять під сумнів її український патріотизм, пропонують комусь "забиратися з України геть"… Боротьба з корупцією це не галузь шоу-бізнесу. Я хотів би, щоб ані державні службовці, ані народні депутати не брали участі у подібних "виставах", - заявив Порошенко. Думка певною мірою слушна, як і те, що президент більше на боці Саакашвілі, ніж Авакова.

В той же час згодом з'явилася і спільна заява Порошенка, Яценюка та Гройсмана, в якій йдеться про те, що "нині як ніколи необхідні єдність, взаємна підтримка і спільна подальша робота президента, Верховної Ради та уряду". У зв'язку з чим "питання про зміну прем"єр-міністра - не перебуває на порядку денному".

"Ми вважаємо неприйнятними будь-які форми взаємопоборювання всередині парламентської коаліції як такі, що "ллють воду на млин" ворогів української державності та демократії", - додали президент, прем'єр і спікер, давши зрозуміти, що хоча конфлікт і не можна остаточно вважати вичерпаним, але ніяких наслідків у вигляді відставки того чи іншого його учасника не буде.

Мало хто з депутатів захоче голосувати за антисоціальний бюджет у парламенті. І Арсеній Петрович цілком міг би скористатися цим приводом, аби піти з посади гучну грюкнувши дверима та звинувативши депутатів у популізмі і не бажанні жертвувати рейтингами заради втілення непопулярних реформ

В той же час відбуваються і інші події, які в перспективі могли б призвести до переформатування влади та дострокових виборів, але в світлі вчорашньої спільної заяви такий варіант виглядає дуже малоімовірним. Йдеться про проект закону про бюджет на наступний рік, який уже підготували в Кабміні і наразі його готують до винесення до сесійної зали.

За інформацією джерел depo.ua, держбюджет-2016 в тому вигляді, в якому він є зараз має дуже небагато шансів на проходження в парламенті, адже значно урізає соціальні витрати, і нардепи просто не зможуть за нього голосувати через інстинкт самозбереження.

Так, в яценюківському проекті пропонується:
- надання Мінфіну право перевіряти усіх отримувачів усіх соціальних виплат, в тому числі пенсіонерів-переселенців з зони АТО (а це більше 1 млн. осіб) на предмет "відповідності кінцевих отримувачів"
- скасування спеціального статусу для виходу на пенсію за вислугою років для освітян, медиків, авіаторів, залізничників тощо
- обмеження пенсійних виплат працюючим пенсіонерам до 85%
- припинення виплати пенсій працюючим держслужбовцям та науковцям
- зменшення категорій дітей, які отримують пільгове чи безкоштовне харчування в дитсадках і школах
- ліквідація пільгових умов вступу до вишів дітям з багатодітних родин та дітей-сиріт
- скасування компенсації роботодавцям зарплат для воїнів АТО

І це ще не повний перелік "антисоціальних пропозицій".

Крім того в проекті держбюджету пропонується поділити місцевий податок, 100% якого раніше отримували місцеві бюджети, з держбюджетом. При цьому місцеві бюджети отримають менше половини – 45%.

Також в проекті не закладено компенсацію за різницю тарифів за 2015 рік, що неминуче призведе до виникнення боргів комуненерго. За проектом бюджету, разом з ПТУ місцеві бюджети на 50% будуть фінансувати технікуми і коледжі, при чому нема механізму передачі їх на баланс місцевих громад. Також на місцеві бюджети перекладуть видатки на купівлю касових апаратів для "спрощенців".

Як бачимо, мало хто захоче голосувати за подібний антисоціальний бюджет у парламенті. І Арсеній Петрович цілком міг би скористатися цим приводом, аби піти з посади гучну грюкнувши дверима та звинувативши депутатів у популізмі і не бажанні жертвувати рейтингами заради втілення непопулярних реформ.

Фото: УНІАН


Для Яценюка, чий рейтинг уже давно з'їдений прем'єрським антирейтингом, такий крок міг би стати, якщо не порятунком від неминучої політичної смерті, то приніс би більше користі, ніж шкоди. Після відставки Арсеній Петрович міг би, якийсь час поспостерігати з боку як втрачають позиції і новий прем'єр і президент, адже новий голова уряду був би вочевидь з команди Порошенка. Сам же Яценюк в статусі "попередника" мав шанс наростити собі балів, критикуючи владу, та сподіваючись на те, що при новому прем'єрі соціальні стандарти будуть ще нижчими, ніж в часи старого-доброго Яценюка.

Натомість і для президента подібний розвиток подій міг би бути позитивним, навіть якби призвів до розвалу коаліції та дострокових виборів. Адже дострокові вибори – це не лише ризик втратити, те що є, але й шанс позбутися баласту у вигляді "Народного фронту", який наразі є серйозною проблемою. Поки президентський рейтинг остаточно не втрачений у Порошенка є можливість отримати новий парламент без "НФ" і нову коаліцію без Яценюка. Посилити позиції БПП на виборах міг перший номер у вигляді Саакашвілі. Правда, інше питання, що потім Порошенку з ним робити далі - але на те вона й політика, щоб вирішувати подібні питання.

Але, здається, що і Яценюк і Порошенко страждають на одну й ту саму, притаманну більшості українських політиків хворобу – боязнь втратити владу, попри те, що демократія робить цю неприємну процедуру неминучою для усіх. Перебування у владі є для них справжнім фетішем, втрата якого – це ознака слабкості і приниження. Саме цей страх і заважає Яценюку попри потенційні вигоди, які несе собі відставка, і далі триматися за прем'єрське крісло. Правда, це не завадило йому блефувати відставкою перед Порошенко. Та ж історія і з Порошенком, який боїться дострокових парламентських виборів, адже вони в перспективі можуть обмежити його владні можливості. Тож і Порошенко і Яценюк воліють краще пливти і далі в одному дірявому човні і поступово тонути разом. Тим більш, що тепер Порошенко цілковито взяв на себе відповідальність за Яценюка і його антисоціальний бюджет, який доведеться протягувати через парламент.

Віталій Дяченко, depo.ua

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство