Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чим закінчиться війна Наливайченка з Порошенком

Понедельник, 15 Июня 2015, 14:50
Глава СБУ відважився на відкрите протистояння з командою президента, оскільки відчуває за собою потужну підтримку опального олігарха

Фото: novostiua.org, newsfiber.com

Мотиви гучного скандалу, що розгорається між керівництвом СБУ та ГПУ, на перший погляд, пов"язані з таємними активами колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького. Насправді ж сумнозвісна трагічна пожежа на "БРСМ-Нафті" була для Валентина Наливайченка лише зачіпкою, щоб спровокувати Банкову на конфлікт. Це підтверджує і остання дуже різка та нехарактерна для очільника спецслужб поведінка, коли він пригрозив привести до Генпрокуратури спецпідрозділ "Альфа", щоб отримати дозвіл на арешт колишнього заступника генпрокурора. Відважитися на такий випад Наливайченка змусила загроза відставки, рішення про яку може бути прийняте вже найближчим часом. Єдина надія керівника СБУ – на його як кажуть впливового покровителя Дмитра Фірташа, який спробує зберегти під контролем цю посаду і цінного кадра.

Те, як працює, а частіше імітує роботу СБУ, "ДС" писала вже неодноразово. Попри регулярні та красиві бравади прес-служби спецслужб про спійманих диверсантів та попереджені теракти, похвалитися суспільству команда Валентина Наливайченка особливо не має чим. За рік і два місяці при чинному керівнику СБУ так і не змогла завершити бодай один анонсований гучний проект. Це стосується і пошуку керівників та виконавців масових розстрілів демонстрантів на Майдані в лютому 2014 року, і відлову представників найближчого оточення колишнього президента Януковича, і провалу організації пропускної системи в зоні АТО, і навіть ініціативи Наливайченка щодо заборони Компартії. Показовою стала і ситуація навколо вже згаданої пожежі на нафтобазі Едуарда Ставицького. Так, глава СБУ лише на четвертий день пожежі на цьому об"єкті заявив, що йому було відомо про те, що співзасновником "БРСМ-Нафти" є колишній соратник Віктора Януковича і що його бізнес прикривав колишній заступник генпрокурора. І лише сьогодні керівник спецслужб назвав його ім"я – ним виявився Анатолій Даниленко.

Зараз ми спостерігаємо лише початкову стадію конфлікту, яка може перерости в повномасштабну війну, якщо сторони не зможуть домовитись. Адже в активі у Фірташа не тільки все ще чинний глава СБУ, але й приблизно третина фракції "Блоку Петра Порошенка"

Звичайно, що така інертність у роботі СБУ викликала відповідну реакцію з Банкової. За даними "ДС", команда президента ще кілька місяців тому прийшла до висновку, що Валентина Наливайченка потрібно замінити. Причому планувалося провести таку кадрову ротацію без зайвого шуму. Зокрема, відомо, що Наливайченко отримав пропозицію зайняти посаду посла України в США, але той відмовився від поверхня на дипломатичну службу, з якої і починалася його кар"єра. Однак цю відмову не сприйняли на Банковій, тому питання звільнення Валентина Наливайченка залишалося лише питанням часу. Нагода вирішити його трапилася лише зараз, коли СБУ вчергове прокололася – на цей раз з нафтобазою Едуарда Ставицького, про яку в кабінеті Наливайченка нібито знали, але ніяких розслідувань не проводили. Що, цілком логічно, викликало підозри щодо "кришування" бізнесу колишніх "регіоналів" кимось з керівництва спецслужб. 

Саме тому Валентин Наливайченко і отримав запрошення до ГПУ, де б він міг розповісти про всі деталі справи. При цьому очільнику СБУ прямо натякнули, що більше не довіряють йому, адже візит до слідчого був призначений на день, коли той мав летіти з робочим візитом до США. Що й спровокувало агресивну реакцію Наливайченка, який пригрозив Генпрокуратурі "Альфою" та розгорнув широку інформаційну кампанію на підтримку власної персони. Хоча, очевидно, що сам керівник спецслужб на таке зухвальство не спромігся б, якби не відчував за собою серйозну підтримку впливового покровителя – Дмитра Фірташа. За даними "ДС" фактично відкрито цей зв"язок визнав сам Наливайченко, коли відважився минулої п"ятниці, без погодження з Банковою, звільнити все керівництво Головного управління боротьби із корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України, яке займалося, серед іншого, розслідуванням проваджень проти компаній, підконтрольних Дмитру Фірташу.

Це означає, що зараз ми спостерігаємо лише початкову стадію конфлікту, яка може перерости в повномасштабну війну, якщо сторони не зможуть домовитись. Адже в активі у Фірташа не тільки все ще чинний глава СБУ, але й приблизно третина фракції "Блоку Петра Порошенка". І окремі представники цієї депутатської групи вже починають потроху підключатися до інформаційного захисту Валентина Наливайченка. Тому найближчим часом у пропрезидентській фракції можуть виникнути міжусобиці, які розхитуватимуть стабільність роботи парламентської коаліції. Зупинити цей процес зможуть або результативні переговори сторін конфлікту, або перемога однієї з них, хоча, зрозуміло, що при наявних ресурсах у кожного з таборів, чистої перемоги не зможе добитися жоден.

Фото: УНІАН

Тому ми спостерігаємо максимальне підвищення ставок кожною з сторін - звідси і емоції, радикальні заяви та погрози. Очевидно лише те, що Валентин Наливайченко в цій партії не є самостійною фігурою, тому не зможе самостійно воювати з адміністрацією президента до переможного кінця. Більше того, цілком вірогідно, що очільник СБУ є лише розмінною монетою в цьому протистоянні і може стати жертвою, яку принесе команда Фірташа заради поступок на інших напрямках. Наприклад, припинення тиску на бізнес, зняття всіх претензій щодо телеканалу "Інтер", підконтрольного Дмитру Фірташу, чи вплив на владу США з тим, щоб проти нього припинили розслідування за підозрою у корупції. Лише у цьому випадку Фірташ може поступитися посадою керівника СБУ. 

Що ж стосується президента, то він зацікавлений в тому, щоб нарешті взяти під свій одноосібний контроль спецслужби, що разом з ГПУ та Національним антикорупційним бюро дасть йому повний набір інструментів для проведення обіцяної деолігархизації України. Але в цьому не буде сенсу, якщо він гарантує недоторканість Дмитру Фірташу. І ця дилема суттєво ускладнює можливість завершення конфлікту мирним шляхом. Цілком вірогідно, що для її вирішення Банкова звернеться за допомогою до тих таки США, де все ще сподіваються на екстрадицію Дмитра Фірташа, яку не дозволив віденський суд. 

загрузка...