Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Генпрокуратура піддається Януковичу

Среда, 12 Августа 2015, 09:00
Замість того, щоб шукати докази і свідків злочинів екс-президента, ГПУ перетворює слідство у фарс

Фото: pushkinska.net

Команда Віктора Шокіна знову опинилася в калюжі – цього разу в ході розслідування злодіянь екс-президента Віктора Януковича. Останнього запросили на допит до слідчого, але у відповідь отримали відверте кепкування його адвоката, який, схоже, невдовзі стане для Генпрокуратури болючим мозолем. Власне, те, що колишній лідер "регіоналів" буде поводитись зі слідством зухвало, ніхто і не сумнівався. Цікавить інше – навіщо ГПУ так примітивно веде справу проти головного підозрюваного у масових вбивствах на Майдані та розвалу обороноздатності України, що призвело до анексії Криму? Адже кінцевий результат такої тактики, - а це неодмінно провал - може стати останньою краплею в потоці суспільної недовіри, який винесе Віктора Шокіна з його кабінету. 

Вже сама ідея - вислати офіційне запрошення Віктору Януковичу до слідчого виглядала безглуздо. Хоча б тому, що колишній глава держава давно знаходиться у міжнародному розшуку і Генпрокуратура так само давно надіслала колегам з Росії, де він і перебуває, запит на видачу втікача і вже отримала офіційну відмову. Відтак, спрогнозувати те, що Янукович просто проігнорує це запрошення, було нескладно. Тим більше, що слідчі мали б контактувати з адвокатом підозрюваного Віталієм Сердюком і мали б знати про плани його клієнта заздалегідь. Пояснити у цьому випадку наївність ГПУ необхідністю дотримання процедури також не можна. Адже відповідне запрошення можна було надіслати без пафосного повідомлення про це у ЗМІ, чим, вочевидь, відомство Шокіна хотіло продемонструвати суспільству, що Януковичем займаються серйозно і спуску йому не дадуть.

Російська влада, яка пригріла в себе Віктора Януковича, хоче організувати за допомогою слідчих української Генпрокуратури цікаве шоу, в якому буде продемонстровано всю безсилість, примітивність та прогнозованість нашої правоохоронної системи. І команда Віктора Шокіна робить все, щоб посприяти у цьому

Натомість вийшов великий пшик. Адвокат підозрюваного прийшов замість нього в Генпрокуратуру і перекрив пафос відомства заявою про те, що його клієнт і радий би приїхати до слідчого, але ж ГПУ досі не розслідувала замах на Януковича, який нібито мав місце у лютому 2014 рок. Тоді, нагадаємо, Віктор Федорович швиденько зібрав, що міг з награбованого за часи президентства рухомого скарбу і гелікоптером вилетів до Харкова, потім до Криму, а вже звідти втік до Росії. Півтора роки тому над байкою про замах всі сміялися, але зараз, судячи з усього, адвокат Януковича буде використовувати її для кепкування з Генпрокуратури, вимагаючи проведення розслідування та пошуку тих, хто "замахувався" на колишнього лідера Партії регіонів. Кепкує адвокат Януковича і безпосередньо зі слідчих у його справі, запрошуючи тих поїхати в Ростов-на-Дону, де, мовляв, Віктор Федорович з приємністю відповість на всі їх запитання. А ще краще, - твердить захисник екс-президента, організувати відеоконференцію, в ході якої можна допитати підозрюваного дистанційно. Що, вочевидь, пізніше неодмінно буде показано на російських телеканалах і оживить місцеві ЗМІ, які вже засумували за резонансними сюжетами з України.

Тобто, очевидно, що російська влада, яка пригріла в себе Віктора Януковича, хоче організувати за допомогою слідчих української Генпрокуратури цікаве шоу, в якому буде продемонстровано всю безсилість, примітивність та прогнозованість нашої правоохоронної системи. І команда Віктора Шокіна робить все, щоб посприяти у цьому. Хоча мала б займатися зовсім іншим – пошуком реальних доказів вини Януковича та свідків, які змогли б їх підтвердити. Особливо цікавим зараз є другий напрям. Адже колишніх соратників екс-президента, які досі залишаються в Україні, мають в пасиві чимало "подвигів" у період з 2010 по 2013 рр. і мають, що втрачати, вистачає. Потрібно лише скласти з їх числа список найбільш цікавих потенційних свідків, провести відповідну обробку, змусивши піти на співпрацю зі слідством в обмін на поблажливість суду щодо їх власної долі, і провести судовий процес над Януковичем заочно, як це зараз дозволяє закон. Але працювати за таким планом потрібно тихо, не розголошуючи до початку суду імена свідків та розповідаючи про доказову базу слідства. 

Тільки так Генпрокуратура зможе виграти, нехай і заочний, двобій з екс-президентом і добитися обвинувачувального вироку суду. Якщо ж Віктор Шокін продовжить кружляти в безглуздих процесуальних хороводах з Януковичем та його адвокатом, то неодмінно програє, як він програв вже чимало справ проти колишніх "регіоналів", які один за одним втікають з України чи добиваються зняття санкцій ЄС.