Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Московський патріархат вирішив відібрати Крим у росіян

Понедельник, 18 Августа 2014, 14:10
Заява прес-секретаря УПЦ МП Георгія Коваленка стала громом серед ясного неба. Проте, цілком реально, що Москва дала добро на такі висловлювання

"Як громадяни України ми вважаємо, що Крим - це територія України і він має бути повернений", - заявив сьогодні протоієрей Коваленко на прес-конференції. Якщо найближчим часом не буде зроблено заяви, що журналісти неправильно зрозуміли речника УПЦ МП, то можна спрогнозувати, що УПЦ МП міняє тактику "боротьби за уми українців".

Вся справа в тому, що зараз московська патріархія в Україні переживає не найкращі часи - церква-агресор втрачає не лише популярність, але й, що найголовніше, - вона втрачає легітимність в очах українців. Так, поки можна говорити лише про поодинокі випадки переходів священників і громад в київський патріархат, але тенденція говорить про те, що  через короткий проміжок часу процес може стати лавиноподібним, особливо, якщо в нього включиться державна машина.

Саме тому російська церква шукає шляхи виходу з цієї кризи. Вже зараз перед нами розігрується спектакль про церкву-мученицю. Пріснопам'ятний лист Онуфрія до Порошенка, в якому митрополит розповів, як українська армія знущається над священиками на Донбасі, став першою ластівкою. Зараз всі священики УПЦ МП отримали вказівку розповідати в приватних бесідах із прихожанами про "донецьких мучеників". Не виключено, що найближчим часом буде вигадана і розтиражована історія про якогось невинно убитого батюшку. Простіше кажучи, зараз росіяни будуть нагнітати історії про мучеництво церкви, виходячи з того, що українці люблять тих, кого пригнічують.

Паралельно, як виявилося, РПЦ дозволила своїм українським підлеглим не дуже голосно і не дуже часто говорити "єретичні речі". Зокрема - про те, що Крим належить Україні.

Наскільки ефективною буде ця тактика? Можна без сумніву говорити про те, що все це глибоко неефективно. Бо народ розуміє, що йде війна, російські священики підтримують терористів і ДНР з ЛНР. Проте, УПЦ МП може спокійно жити доти, доки державна машина не працює над створенням єдиної церкви. Поки влада не почне робити реальні кроки по м'якому видавлюванню московських попів, доти вони і далі будуть говорити про те, що Крим український, а паралельно освячуватимуть танки та БТРи сепаратистів.