Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Садовий радіє справам проти «Свободи»

Четверг, 26 Марта 2015, 15:00
Випад МВС проти соратників Олега Тягнибока може стати корисною послугою меру Львова, якого сподіваються вирвати з табору Ігоря Коломойського

Фото: grim.in.ua

Відкриття кримінальних проваджень проти колишніх міністрів аграрної політики та екології Ігоря Швайки та Андрія Мохника, озвучених Арсеном Аваковим, стало черговою "сенсацією" в бурхливій антикорупційній діяльності МВС. Однак, відсутність будь-яких деталей по цим справам дозволяє колишнім урядовцям-"свободівцям" оперативно вибудувати захист, звинувативши керівництво МВС в банальному піарі. Звичайно, без інформаційного шуму, яким останнім часом дедалі частіше радує країну Кабмін, тут не обійшлося. Однак, в цьому випадку все значно серйозніше. Розпочата командою прем"єра атака на партію Олега Тягнибока може мати серйозні наслідки, як для цієї сили, так і для інших політичних гравців, зокрема мера Львова Андрія Садового, в якого конфлікт зі "Свободою" триває вже кілька років, та Ігоря Коломойського – впливового покровителя лідера "Самопомочі".

Попри те, що Арсен Аваков поки не озвучив предмет розслідування в урядовій діяльності Мохника та Швайки, не важко здогадатися про що саме йде мова. Зокрема, у випадку екс-глави МінАПК це може бути історія зі зловживанням ПАТ "Державна продовольча зернова корпорація України" (ДПЗКУ), наприклад, при використанні китайського кредиту на експорт зерна до Китаю, яка тягнеться ще з 2013 року. Тоді китайська сторона звинуватила українську компанію в порушенні договірних умов і зриву поставок збіжжя з чим і звернулася до Лондонського міжнародного арбітражного суду. 

Прийшовши на посаду міністра Ігор Швайка, якого називали креатурою сірого кардинала "Свободи" Ігора Кривецького, обіцяв вирішити цей конфлікт і забезпечити прибутковість ДПЗКУ. Однак, на виході результат був навіть не нульовий, а мінусовий. Збитки ДПЗКУ сягнули сотень мільйонів гривень, а в ЗМІ з"явилися матеріали про численні зловживання, зокрема, по кредитуванню аграріїв, оренді державної техніки, нелегального продажу зерна з використанням сірих схем, в той таки Китай тощо. І, що цікаво, всі ниточки цих скандальних історій, так чи інакше вели до однієї людини – вже згаданого пана Кривецького. Адже, його креатурою був не тільки міністр Швайка, але й керівник ДПЗКУ Петро Вовчук. Однак, в заявах МВС поки що фігурують лише фамілії Швайки та Мохніка. Отже їх впливовий покровитель ще має шанс уникнути публічної дискредитації.  

Очевидно, що такі справи зараз дуже потрібні владі, щоб продемонструвати, що боротьба з корупцією йде дуже активно, а її жертвами стають в першу чергу "свої", щоб "чужі" боялися. Навіть якщо ці "свої" вже випали з обойми і давно не мають ніякого відношення до чинної влади. В будь-якому разі така гучна антикорупційна справа проти "Свободи" стане добиванням вже лежачої партії

Але в цій ситуації більш цікавим є інший момент – сама публічна атака на ключових представників "Свободи", а отже і на саму партію. Очевидно, що такі справи зараз дуже потрібні владі, щоб продемонструвати, що боротьба з корупцією йде дуже активно, а її жертвами стають в першу чергу "свої", щоб "чужі" боялися. Навіть якщо ці "свої" вже випали з обойми і давно не мають ніякого відношення до чинної влади. В будь-якому разі така гучна антикорупційна справа проти "Свободи" стане добиванням вже лежачої партії, яка на минулих виборах не пройшла до Верховної Ради і вже навряд чи може сподіватися на якусь серйозну політичну перспективу. І це добивання лише пришвидшить процес звільнення ідеологічної ніші, яку займає команда Олега Тягнибока.

Відтак, виникає питання, хто її може зайняти. Не важко здогадатися, що свої плани на відповідний електоральний шматок має партія прем"єра, представник якої – Арсен Аваков і затіяв переслідування "Свободи". Як відомо, в минулій парламентській кампанії "Народний фронт" грав роль "партії війни", яка виступає за радикальне вирішення проблеми окупованого Донбасу. І зараз НФ намагається втримати це реноме за рахунок агресивних дій проти свої колишній колег-невдах. Сподіваючись, тим самим, догодити колишнім виборцям "Свободи", мовляв, бачите, як ми караємо тих, хто зрадив ваші сподівання, тому проголосуйте за нас на найближчих виборах. 

Більше того, в цій антикорупційній війні проти "Свободи" партія прем"єра робить величезну послугу давньому опоненту команди Тягнибока – меру Львова і лідеру "Самопомочі" Андрію Садовому. Адже зараз йому доводиться постійно долати саботаж "свободівців" в міській раді. Відтак, організована атака на "Свободу" - це  ніби натяк Садовому, мовляв, ми можемо допомогти тобі у війні проти давніх недругів в обмін на співпрацю. Іншими словами, Андрію Садовому пропонують вийти з-під крила Ігоря Коломойського і долучитися до табору Арсенія Яценюка. Пропозиція доволі авантюрна, зважаючи на те, що, за чутками, колишній глава Дніпропетровської ОДА вирішив серйозно зайнятися Львовом, як в політичному, так і економічному плані, і вже готує переїзд кількох офісів підконтрольних компаній до цього міста. Тому, можна очікувати, що тиск на місцеву владу з боку лідера "Привату" тільки зростатиме, що неодмінно відчує і сам Садовий. Отже, найближчим часом перед львівським мером може виникнути дилема – залишатися біля керма міста, але під крилом у Коломойського, чи схопити руку підтримки "Народного фронту", що, серед іншого, відкриває перед ним перспективи подальшого кар"єрного росту на центральному рівні.