Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Слов’янськ підтримав екс-«регіоналів»

Понедельник, 27 Октября 2014, 12:15
У Слов’янську та інших звільнених від терористів територіях Донбасу першість отримав Опозиційний блок. Хтось назве це невдячністю. Але причина значно глибша

Фото: druzhko.org

Щойно частина Донбасу була очищена від російських окупантів і місцевих терористів туди потяглися колишні хазяї регіону. З грошима та обіцянками "відродити Донбас". Вони активно піддобрювалися до електорату, роздаючи гуманітарку. Бо чудово знають ментальність жителів сходу, привчених до патерналістських стосунків з державою. То ж немає чому дивуватися, що Опозиційний блок тут отримав під 40%, а його висуванець Юрій Солод, чоловік Наталії Королевської, по суті, вже має мандат у кишені. До речі, за даними місцевого екзит-полу у Слов'янську комуністи отримують ледь не 8% підтримки. Хтось про цю ситуацію скаже: "Скільки вовка не годуй, все одно в ліс дивиться".

Дивиться, бо українська влада не змогла повернути погляди жителів звільнених територій у свій бік. Точніше, не схотіла. Можна, приміром, згадати історію, як після втечі мерші Нелі Штепи в.о. мера Слов'янська став Олександр Самсонов, який нарівні зі Штепою винен у розгортанні сепаратистського руху в місті. Як на подібне мали реагувати лояльні до Києва мешканці? А їх, згідно з даними того ж екзит-полу, вистачає. 26% віддали голоси за "Блок Порошенка", 5,3% за радикалів, 5,1% - за "Народний Фронт". Разом наче і більше, аніж за Опозиційний блок, але з огляду на час, який минув з моменту звільнення Слов'янська, підтримка демократичних сил мала б бути значно вищою.

Центральній владі доречно задуматися над тим, чи варто так поспішати з децентралізацією. Підсумки виборів свідчать, що українська нація дуже хвора, що її не вилікувала навіть російська агресія проти України

Ситуація в інших звільнених містах і селах приблизно така ж як і в Слов'янську. І причини підтримки соратників Януковича саме у промахах центральної влади. За думки жителів Донбасу доведеться боротися. Інакше на місцевих виборах, а вони скоріш за все будуть весною, ми отримаємо сепаратистські ради скрізь на Донбасі. З автоматами там вже не бігатимуть, але крові у Києва поп'ють літрами.

Що ж до інших регіонів, де Опозиційний блок у лідерах - Харківщина, Дніпропетровщина, Запорізька область та майже в лідерах, як на Одещині - то в кожному з цих регіонів своя причина любові до "регіоналів". Запорізька область останні місяці перетворилася у нову землю обітовану для Ахметова й Ко. Харківщина і Дніпропетровщина накинули відсотки ОБ за рахунок переселенців зі сходу, яких там найбільше. Але й своїх прихильників Путіна, звісно, вистачає. То ж частково отримані результати - це помста "ватників", яких загнали у підпілля. Проте на мажоритарних округах у цих областях не все так трагічно. Бо переселенці не могли голосувати за кандидатів в одномандатних округах. Тому про загальну картину у колишньому "голубому" поясі можна буде говорити після оприлюднення переможців по мажоритарних округах. Але вже сьогодні центральній владі доречно задуматися над тим, чи варто так поспішати з децентралізацією. Підсумки виборів свідчать, що українська нація дуже хвора, що її не вилікувала навіть російська агресія проти України. Тож краще подумати, як вилікувати націю, а не давати їй займатися шкідливим для себе самолікуванням.