Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Томенко має скласти депутатський мандат

Пятница, 25 Декабря 2015, 16:50
Вчинок колишнього віце-спікера може стати небезпечним прецедентом

Фото: zik.ua

Народний депутат Микола Томенко заявив, що виходить з фракції Блоку Петра Порошенка в знак протесту проти прийняття "антисоціального" бюджету. На думку політика Верховна Рада не мала права голосувати за головний фінансовий документ країни на наступний рік в тій редакції, в якій його затвердив МВФ. Критикувати депутата за таку позицію немає сенсу, оскільки в демократичній країні, якою є Україна, кожен політик має право на власну думку. Однак, обов'язком державного діяча рівня Томенка є відповідальність, яку він, безумовно, має нести перед своїми виборцями. Відтак, якщо Томенка не влаштовує бюджет-2016 і те, що його підтримав БПП, то він, звичайно, може вийти з фракції. Але після цього він має скласти мандат, визнавши тим самим свою помилку річної давності. А саме те, що він погодився балотуватися в Раду за списком президентської партії. 

Демарш Миколи Томенка в цілому виглядає досить дивно, адже основною причиною його виходу з фракції, за словами самого політика, є прийняття бюджету і те, що проект цього документу був розданий лише кільком десяткам депутатів. А те, що закон в кінцевому підсумку був прийнятий, вважає депутат, свідчить про те, що в Раді сформована нова коаліція фракцій: БПП, НФ, "Воля народу", "Відродження" та "радикалів". Хоча це не перше голосування, коли важливі для країни законопроекти підтримують представники і влади і опозиції. А щодо прийняття бюджету в цілому, то у всіх депутатів є закріплене Конституцією право – голосувати чи ні за те чи інше питання в сесійній залі. І саме таким чином депутати висловлюють своє ставлення до тих чи інших законопроектів. Однак Микола Томенко вибрав більш радикальний спосіб демонстрації свого невдоволення.

Для початку політик мав би написати заяву про складання повноважень голови комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Адже цю посаду він отримав за квотою БПП, проти якого зараз Томенко так критично виступає

Але якщо так, то тепер політик мав би написати заяву про складання повноважень голови комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Адже цю посаду він отримав за квотою БПП, проти якого зараз Томенко так критично виступає. Крім того політику потрібно написати заяву про складання своїх повноважень, оскільки в Раду він пройшов не по одному з 225 мажоритарних округів, а за списком БПП "Солідарності". Тільки після цього Микола Володимирович зможе називати себе повноцінним опозиціонером і послідовним державним діячом. Хоча, кар'єрний шлях цього політика свідчить про те, що з послідовністю, як і з відповідальністю в його поведінці завжди були серйозні проблеми.

Зокрема, у велику політику Микола Томенко потрапив в команді Віктора Ющенка в 2002 році, коли вперше отримав депутатський мандат за списком "Нашої України". Однак вже в 2005 році Томенко розкритикував оточення Віктора Ющенка і самого третього президента, зокрема, за корупцію, та переметнувся до "Батьківщини". На виборах 2006 року Томенко йшов вже за списками цієї партії. Також політик працював в команді Юлії Тимошенко на парламентських виборах 2007 та 2012 рр. За квотою цієї ж політичної сили він двічі ставав заступником голови Верховної Ради (в 2007-му, та з 2008 по 2012 рр.). І, що цікаве, в цей час Микола Томенко завжди при нагоді акцентував увагу на тому, що він є незалежним віце-спікером, а його членство в "Батьківщині" - це в іншому житті. 

Зрештою політик покинув і цю партію – навесні 2014 року, коли зрозумів, що організація Юлії Тимошенко має небагато шансів потрапити до нового складу парламенту, і тут же Томенко знайшов собі нову партію – БПП. А зараз його вже не влаштовує і ця політична сила. І тепер можна тільки здогадуватися, де винирне цей політик наступного разу. Цілком вірогідне, що це буде новий політичний проект, який очолить глава Одеської ОДА Михаїл Саакашвілі. Але, в будь якому випадку, Микола Томенко створив дуже небезпечний прецедент безвідповідальності. Адже до цього часу з фракцій виходили тільки депутати-мажоритарники, які здобували свої мандати власною працею і власним коштом, а не виключно за рахунок партійного бренду.

Больше аналитики о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство