Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому в місії ОБСЄ на Донбасі немає ніякого сенсу

Вторник, 11 Ноября 2014, 12:50
Як показав багаторічний досвід роботи організації в гарячих точках, вона не пристосована до роботи на війні. Тим більше, якщо ця війна - «гібридна»

Фото: sprotyv.info

Організація з безпеки та співробітництва в Європі з колись авторитетної організації перетворюється на одну з "гуманітарних колон" Росії на Донбасі. Про це свідчать останні дані Міноборони України відповідно до яких, 80% співробітників організації в Маріуполі – це росіяни. Відтак, стало очевидно, звідки у їх співвітчизників бойовиків така поінформованість про місця дислокації українських військових. Загалом же, результати моніторингової місії ОБСЄ в зоні АТО свідчать про те, що ніякого сенсу в продовженні її роботи немає. Оскільки організація не здатна зафіксувати навіть очевидні речі, як, наприклад, прибуття нової техніки з Росії, не кажучи вже про не менш важливі, але дрібніші факти війни на сході України.

ОБСЄ була створена в 1973 році (тоді РБСЄ), як міжнародний дорадчий форум для попередження  та урегулювання конфліктних ситуацій в Європі, а також ліквідації їх наслідків. Однак, за всю історію свого існування, жодного серйозного досягнення в активі цієї організації немає. Найбільш яскраві приклади – війна в Югославії (де все вирішило лише втручання НАТО), придністровський конфлікт (заморожений), протистояння Росії та Грузії навколо Південної Осетії та Абхазії (Росія не виконала своїх зобов"язань по виведенню військ), а тепер і війна Росії з Україною.

За всю історію свого існування, жодного серйозного досягнення в активі цієї організації немає. Найбільш яскраві приклади - війна в Югославії (де все вирішило лише втручання НАТО), придністровський конфлікт (заморожений), протистояння Росії та Грузії навколо Південної Осетії та Абхазії (Росія не виконала своїх зобов"язань по виведенню військ), а тепер і війна Росії з Україною

І тут доречно нагадати, які основні функції виконує ОБСЄ в принципі. Це, по-перше, контроль за розповсюдженням зброї, дипломатичні зусилля для попередження конфліктів та заходи для розбудови довіри у відносинах і безпеки, тобто, фактично та ж дипломатія. По-друге, це економічна та екологічна безпека і, по-третє, захист прав людини, розвиток демократичних інститутів та моніторинг виборів. Тобто, за великим рахунком, ОБСЄ у випадку війни на Донбасі частково може контролювати розповсюдження зброї і зовсім теоретично захищати права людини. Але чи справляється з цим організація? У її звітах досі немає чіткої відповіді, звідки бойовики "ДНР" та "ЛНР" беруть зброю та амуніцію, а на підконтрольних їм територіях люди, що потрапили в немилість, перетворюються в, без перебільшення, рабів. Тоді, чим насправді займається ОБСЄ?

Щоб дати відповідь на це питання, потрібно спочатку нагадати, що на сході України йде повноцінна, хоч і "гібридна" за формою, війна з Росією. Але аж ніяк не громадянський конфлікт, як це подає Москва. Проте, ОБСЄ відмовляється це визнавати офіційно. Більше того, рафіновані звіти співробітників цієї структури лише допомагають Росії ховати сліди її військової агресії на Донбасі. Це можна чітко прослідкувати за термінологією ОБСЄ, яку її представники використовують щодо опису конкретних подій. Наприклад, коли йдеться про "не ідентифіковану колону військової техніки", чи напрями нанесення артилерійських ударів. Окреме питання -  підбір кадрів для місії. Адже, м"яко кажучи, дивно, що зараз 80% складу представників ОБСЄ, які перебувають в прифронтовому Маріуполі, мають російські паспорти.

Фото: www.lematin.ma

Не виключено, що у їх розвідувальній роботі допомагають і безпілотники, які організація регулярно запускає в зоні АТО. Тепер стає зрозуміло, чому з боку "ДНР" та "ЛНР" ці літальні апарати регулярно збивають (що цілком закономірно у військовий час), а наші солдати можуть лише спостерігати за ними. Тому, не варто дивуватися, що Росія, яка так активно критикувала діяльність ОБСЄ під час війни в Югославії, зараз регулярно згадує її у своїй пропаганді.

З іншого боку, варто усвідомити, що навіть якби ОБСЄ залишалася у цій війні неупередженою стороною, то можливості її співробітників дуже обмежені. Оскільки пересуваються вони по зоні конфлікту виключно за дозволом і в координації з тією з воюючих сторін, яка контролює конкретну територію. Відтак, при бажанні, можна організувати для такої місії будь яку потрібну картинку. Але, при бажанні, ОБСЄ, могла б стати у війні на Донбасі самостійним і доволі впливовим гравцем. Для цього достатньо організувати моніторинг російсько-українського кордону. Тобто відстежити і офіційно заявити про те, що і так давно всім відомо: бойовики "ДНР" і "ЛНР" знаходяться на повному військовому утриманні Росії. Але такої вимоги керівництво ОБСЄ, ні до сепаратистів, ні до прикордонників Росії не висуває. Допомагаючи, тим самим, Кремлю та продовжуючи імітацію бурхливої діяльності, результат якої насправді дорівнює нулю.