Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому в Раді розвалилась «економічна» група Хомутинніка

Четверг, 5 Марта 2015, 20:00
Колишній «регіонал» і податково-митний лобіст так і не зміг отримати доступ до державних фінансових потоків, тому утримання власної депутатської групи втратило будь-який сенс

фото: УП

Сьогодні у Верховній Раді була розпущена група "Економічний розвиток", якою керував Віталій Хомутиннік. Цього колишнього "регіонала", відомого своїм добрими зв'язками на митниці та в податковій, називали головним лобістом та патроном багатьох фінансових схем та "ям", які нібито приносили йому солідні дивіденди в старому складі Ради. Створюючи власне об'єднання в новому парламенті, Хомутиннік, очевидно, сподівався продовжити цю практику. Однак, три місяці старань так і не принесли бажаного результату. Спочатку Віталій Хомутиннік втратив шанс очолити свій улюблений комітет з питань податкової та митної політики, а пізніше зрозумів, що його спроби пропхати своїх кадрів у профільні органи влади також безнадійні. Відтак, зникла і доцільність утримання ручної депутатської групи, тим більше, що її представників потрібно було час-від-часу "заохочувати" до підтримки правильної позиції.

Те, що фортуна відвернулася від колишнього тіньового куратора митної та податкової сфери, стало остаточно зрозуміло ще на початку лютого. Саме тоді в Раді розгорівся скандал навколо оприлюдненого фото переписки депутата з главою Одеської ОДА Ігорем Палицею. І, судячи зі змісту цього смс-листування, її учасники могли обговорювати тіньові митні схеми уникнення сплати зборів та правоохоронців, які їх прикривають. Сам Хомутиннік зізнався, що переписка дійсно мала місце, але її справжньою темою, за його словами, було не обговорення участі в корупційних схемах, а способи боротьби з ними. Однак це депутату доведеться вже розповідати в Генпрокуратурі, яка відкрила провадження за фактом згаданого листування і нібито вже запрошувала для дачі свідчень колишнього лідера групи "Економічний розвиток". 

Відігратися за цей інформаційний прокол Віталій Хомутиннік сподівався при зміні керівництва Державної фіскальної служби (ДФС). Нагадаємо, що 24 лютого прем'єр-міністр відсторонив від виконання обов"язків усе керівництво цього органу влади, в тому числі і голову - Ігоря Білоуса. Формальна причина – скарги підприємців на корупцію у ДФС, але, за неофіційними даними, відсторонення керівництва служби могло стати наслідком старань колись всесильного в податковій та на митниці Хомутинніка. У всякому разі, є дані, що депутат направляв у Генпрокуратуру звернення з проханням перевірити діяльність Ігоря Білоуса. І, здавалося б, після усунення керівника ДФС, депутату залишилося лише дочекатися повноцінного кадрового рішення по заміні верхівки служби і призначення "своїх" людей. На користь саме такого розвитку подій могла зіграти і карта добрих стосунків Хомутинніка з керівником комітету з питань економічної політики, якого паралельно називають другом глави уряду Арсенія Яценюка. 

Однак, розпуск групи "Економічний розвиток" свідчить про те, що цей план повністю провалився. За однією версією, на це могла вплинути активність Генпрокуратури, яка зайнялась розслідуванням діянь колишнього податково-митного лобіста. За іншою – задовольняти кадрові апетити Хомутинніка відмовився Яценюк, побоюючись забруднитися корупційними скандалами, в яких опинився депутат. А тут ще й глава Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський, як на зло, зізнався на вчорашньому закритому засіданні Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації, що є бізнес-партнером вже згаданого друга прем'єра Андрія Іванчука. Що теж могло вплинути на рішення Яценюка - відмовити кадровим запитам Віталія Хомутинніка.

В результаті група, яку з кінця листопада утримував колишній "регіонал" втратила будь-який сенс для подальшого існування. Адже, окрім вірних особисто Хомутинніку 8-9 депутатів, в це об'єднання входили й люди з власними інтересами, яким потрібен був результат або відповідні "заохочення". А цього лідер групи, втративши фактично увесь вплив на митниці та в податковій, вже не міг їм забезпечити, тому й оголосив про розпуск. З чого, у свою чергу, можуть найближчим часом отримати зиск проросійські сили, зокрема "Опозиційний блок" та його лідер Сергій Льовочкін, який задумав створювати новий політичний проект під майбутні місцеві вибори. Адже досвідчені кадри в цьому процесі з числа колишніх "регіоналів" будуть не зайвими.