Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Яценюк написав таку погану програму уряду

Четверг, 11 Декабря 2014, 15:00
Подавши на розгляд Ради розмиту стратегію розвитку країни, прем’єр довів, що боїться відповідальності та впевнений в своїй незамінності для парламентської коаліції

Фото: kmu.gov.ua

Презентація програми дій Кабінету міністрів у Верховній Раді мало не закінчилась для команди Арсенія Яценюка провалом. Адже, ще за півгодини до голосування за цей документ одразу три фракції більшості – "Блок Петра Порошенка", "Самопоміч" та "Радикальна партія Олега Ляшко" різко розкритикували запропонований документ. А загалом, депутатів та присутніх в залі журналістів, які слухали презентацію стратегії, цікавило лише одне питання: чим Яценюк займався останні 9 місяців, протягом яких він засідав в кабінеті на Грушевського? Прем"єр відповідав відвертою зверхністю та самовпевненістю, пояснюючи, що конкретика в діях його уряду буде, але не в програмі, а в законопроектах, які вже невдовзі поступлять на розгляд парламенту.

Навіть поверхневого аналізу вже прийнятої програми Кабміну достатньо щоб зрозуміти, що нічого зрозумілого там немає. Наприклад, уряд обіцяє скоротити кількість податків, але не уточнює, які саме ставки будуть по тим податкам, які залишаться. Або запропонована програма державного медичного страхування, в якій навіть близько не прописано, як саме виглядатиме медицина завтра. Хоча, наприклад, Барак Обама, який обирався на перший президентський строк під гаслом проведення медичної реформи, дуже детально пояснював своїм виборцям, що саме він планує робити і, головне, - скільки це коштуватиме. Не зрозумілими є і плани уряду в напрямку тарифної політики, особливо в частині підвищення цін для населення на газ та електроенергію. Також в документі немає конкретики по реанімації банківського сектору, валютній політиці, реформі правоохоронної системи тощо.  

Яценюк пішов на банальний шантаж колег по коаліції, демонструючи тим самим, зверхність по відношенню до депутатів. І тим не залишалось нічого іншого, як підтримати "декларації про наміри"

За великим рахунком, Арсеній Яценюк зумів створити документ, за яким країна має жити наступний рік, в рази розмитішим, ніж коаліційна угода, яку також немало критикували за декларативність. Власне, невідповідність урядової програми згаданій угоді найбільше непокоїло фракцію "Блок Петра Порошенка", що і стало основним предметом дискусії членів парламентської більшості. Адже, при створенні коаліції була досягнута домовленість, що підписана угода ляже в основу програми Кабінету міністрів. Однак, Арсеній Яценюк знехтував цією умовою. 

Фракція "Батьківщини", у свою чергу, вимагала, щоб у програмі був включений пункт про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. "Самопоміч" - пропонувала відправити програму Кабміну на доопрацювання через занадто скромне фінансування, передбачене на сферу оборони, а "Радикальна партія" в характерному для неї стилі, просто критикувала презентацію за все і вся.

Чергового неприємного скандалу в стінах парламенту вдалось би уникнути, якби Арсеній Яценюк запропонував конкретний план дій бодай по кільком основним напрямкам. Натомість, прем"єр вдався до кулуарних погроз, мовляв, якщо не проголосуєте за мій документ, то я подам у відставку. Іншими словами, Яценюк пішов на банальний шантаж колег по коаліції, демонструючи тим самим, зверхність по відношенню до депутатів. І тим не залишалось нічого іншого, як підтримати "декларації про наміри". В іншому випадку країні загрожувала нова політична криза і повний економічний крах. Арсеній Петрович це чудово розумів, тому і не приховував своєї самовпевненості.  

Таким чином, лідер "Народного фронту" вчергове уникнув конкретної відповідальності за те, що він робитиме протягом наступного року, адже, Арсеній Яценюк не взяв на себе чітких зобов"язань. Ба більше - чиновник фактично переклав їх на парламент, якому тепер доведеться приймати не декларативні, а практичні закони "за мотивами" урядової програми.