Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому «звільнений» президентом глава Держміграції досі працює

Вторник, 9 Июня 2015, 18:45
Сергій Радутний не зміг налагодити нормальний процес видачі біометричних паспортів та навести лад з фінансами служби, але він знає, як сподобатися керівництву

Фото: uapress.info

"Керівника Державної міграційної служби України за моїм наполяганням відправлено у відставку" – таку заяву зробив під час свого звернення до Верховної Ради 4 червня президент Петро Порошенко. Минуло 5 днів, а Сергій Радутний і досі засідає у своєму кабінеті та підписує документи. Відтак складається враження, що главу держави підставили, повідомивши, що це кадрове питання узгоджене, хоча насправді цього так і не відбулося. Крім того, негарно вийшло і перед європейськими партнерами, які жалілися на те, що саме Держміграції стопорить процес лібералізації візового режиму. Але, насправді, причина непорозуміння може бути значно прозаїчнішою: заява президента по Радутному була несподіванкою для глави МВС, який є безпосереднім начальником цього чиновника, і тепер Арсен Аваков хаотично шукає можливості для порятунку цінного кадру. 

Те, що робота Державної міграційної служба, м"яко кажучи, незадовільна, можуть щодня спостерігати тисячі громадян, які подають заявки на виготовлення біометричного закордонного паспорту. Багато хто з тих, які вже пройшли цю процедуру, в один голос відзначають збереження невиправдано високої ціни за послуги відомства. Наприклад, замість обіцяних раніше Арсеном Аваковим 120 гривень, за паспорт доводиться сплачувати від 400 до 800 гривень, в залежності від відділення, куди подається відповідна заявка. Хоча є рішення Верховного Суду, відповідно до якого посвідчення громадянина для виїзду за кордон повинно коштувати не більше 170 гривень.

Замість обіцяних раніше Арсеном Аваковим 120 гривень, за паспорт доводиться сплачувати від 400 до 800 гривень, в залежності від відділення, куди подається відповідна заявка. Хоча є рішення Верховного Суду, відповідно до якого посвідчення громадянина для виїзду за кордон повинно коштувати не більше 170 гривень

Але і це ще не все. В останній рік-два у різних містах України відкрилися новенькі офіси Міграційної служби, куди направляють всіх тих, кому потрібен закордонний паспорт. І тут ціна на відповідні послуги коштує ще на 250 гривень дорожче. Заробляють на цьому приватні фірми, які формально надають ті чи інші послуги Міграційній службі, зокрема міфічні консультації не зрозуміло про що. 

Звичайно Сергій Радутний чудово знає про всі деталі і схеми викачування з населення грошей за закордонні паспорти, але досі не зробив нічого, щоб виправити ситуацію. Що цілком закономірно, адже чиновник працює в системі служби міграції з 2000-го року. А за часів правління Віктора Януковича (в 2009-2011 рр.) працював першим заступником голови служби. Тобто мав би підпасти під люстрацію і шукати іншу роботу, але натомість він отримав підвищення. Очевидно тому, що його знання та досвід виявились корисними для нового керівництва МВС. Однак, хаос в Держміграції набрид нашим європейським партнерам, які у відповідь на прохання влади про прискорення лібералізації візового режиму прямо вказують на ті напрямки, де цей процес тормозиться чи відверто саботується. І Державна міграційна служба – один з них. 

Відтак не дивно, що глава держави, прислухавшись до цих нарікань заявив про звільнення Радутного у своєму зверненні до парламенту. Але, очевидно, що цей намір заздалегідь не був узгоджений з безпосереднім начальником голови Держміграції – міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Звичайно, якщо керівника МВС цілком влаштовує такий кадр, який правильно спрямовує всі фінансові потоки, що йдуть через його установу, то для нього заява Петра Порошенка стала неприємним сюрпризом. І, швидше за все, в ці 5 днів, протягом яких Радутний продовжує виконувати свої обов"язки Аваков намагався утрясти неприємну ситуацію, сподіваючись відстояти важливого кадру. Але якщо вітчизняна громадськість ще може "проковтнути" такі маневри, то навряд чи їх не помітять в ЄС. То ж, якщо Сергій Радутний залишиться на своїй посаді, ми знатимемо в кого питати наступного разу про те, чому Україна досі не отримала безвізовий режим з ЄС.