Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

До виборів посадять 10-12 крупних чиновників

Вторник, 5 Августа 2014, 11:00
Порошенка звинувачують в небажанні робити люстрацію. Тому, її замінять імітацією боротьби з корупцією

 

Нажаль, боротьба з корупцією поки що обмежується переслідуванням керівників середньої ланки, як, наприклад, заарештованого в минулу суботу заступника голови Державної інспекції сільського господарства Юрія Марчука чи затриманого раніше заступника голови НБУ Бориса Приходька. Хоча, очевидно, що люди такого рівня діють за командою начальства, яке призначено за квотним принципом. Що фактично гарантує повну недоторканість. Відтак, згадані арешти - це лише ілюзія, спрямована на створення "картинки" під заплановані на осінь парламентські вибори.

Першого зама Держсільгоспінспекції арештували в Кіровограді одразу після того, як він отримав хабар - 357 тис. грн. за надання приватному підприємству дозволу на зняття 51 га родючого шару ґрунту. Швидше за все на Юрія Марчука, який вимагав таку "винагороду", в міліцію пожалілися самі підприємці, вирішивши жити по-новому. В той же час керівництво Міністерства аграрної політики, яке очолює "свободівець" Ігор Швайка і якому підпорядковується інспекція, ніяк не відреагувало на затримання свого підлеглого. Не був багатослівним міністр і в липні, коли прокуратура Київської області запідозрила його першого зама Івана Бісюка в незаконному відчужені 350 га землі на околиці столиці. Швайка лише повідомив, що Бісюк був звільнений з займаної посади кількома днями раніше.

Показовим в таких прикладах є те, що самі керівники міністерств залишаються поза ударом. І це не дивно, оскільки вони призначалися за квотним принципом, відповідно до якого конкретні посади відходять політичній силі в обмін на підтримку ініціатив партій-партнерів у парламенті. Відтак, прокуратура може безкінечно арештовувати чиновників середньої ланки, але ефекту від цих арештів буде небагато.

Приклад затримання колишнього першого зама голови НБУ Бориса Приходька також є яскравим доказом того, що про системну очистку держави, в даному випадку у фінансовому секторі, не може бути й мови. Хоча б тому, що головна дійова особа у справі, по якій проходить колишній чиновник НБУ, - Сергій Курченко, якого називали бухгалтером "сім'ї" Яуковича, наразі може спати спокійно. Адже кримінальні провадження проти нього були призупинені ще в червні, про що заявив сам Курченко, а мовчання Генеральної прокуратури це підтверджує.

Нагадаємо, що йдеться про незаконне заволодіння коштами Аграрного фонду на суму більше 2 млрд. грн. В цій афері, реалізованій у лютому, брало участь МінАПК на чолі з екс-міністром і соратником Сергія Курченка - Миколою Присяжнюком. Колишній міністр своїм наказом зобов'язав тоді Аграрний  фонд продати Брокбізнесбанку, підконтрольному Курченку, продати у облігації внутрішнього державного займу на більш ніж 2 млрд. грн. Облігації банк отримав, але гроші так і не перерахував.

Приходьку за фактом цієї оборудки інкримінують підозру у попередній змові з керівництвом Брокбізнесбанку та МінАПК. Хоча, не потрібно бути великим спеціалістом у фінансовій сфері, щоб зрозуміти, що в згаданій історії колишній перший зам глави НБУ був, швидше за все, використаний лише як підписант. Зрештою, його арешт особливо контрастує з тим фактом, що до екс-голови НБУ Ігоря Соркіна у нової влади питань не виникло взагалі. Хоча, саме Соркін, а не Борис Приходько, є представником команди Сергія Курченка, яка мала б в першу чергу цікавити Генпрокуратуру. Але відомство Віталія Яреми, яким перед тим керував "свободівець" Олег Махніцький, чомусь, уникає вивчення діяльності знакових фігур з команди Віктора Януковича, концентруючись на менших виконавцях.

Що, зрештою, приводить до неприємних курйозів, як, наприклад, поява в історії зі згаданою аферою імені діючого керівника Нацбанку Валерії Гонтарєвої. Адже, як виявилося, саме компанія, заснована близькою соратницею Петра Порошенка, - "Інвестиційний капітал України" оформляла угода з купівлі Брокбізнесбанком ОВДЗ у Аграрного фонду. Самій Гонтарєвій боятися, звичайно ж, нічого. Але якщо Банкова і надалі буде так бездумно підходити до антикорупційної діяльності, то ризикує власними ж руками нагнати на себе чимало інформаційного негативу.

На його створення, серед іншого, "працює" і бездіяльність влади в інформуванні суспільства щодо розслідування зловживань військового керівництва, про які періодично повідомляє РНБО та прокуратура. Зокрема це стосується корупції в сфері закупівлі спорядження для бійців АТО та невиправдане використання чималих ресурсів для облаштування побуту та охорони вітчизняного генералітету в зоні бойових дій. Повідомлення про відповідні порушення з'являються, але про судові процеси над підозрюваними чомусь не чути.

Наближення позачергової парламентської кампанії, про початок якої Петро Порошенко планує оголосити в кінці серпня, може тільки погіршити ситуацію. Адже, похвалитися владі поки особливо нема чим. Обіцяні системні реформи у вітчизняній економіці так і не були запущені. Але продемонструвати результат потрібно. І, судячи з усього, ставка буде зроблена на імітацію боротьби з корупцією. На практиці ж це виглядатиме так, як виглядало і при попередній владі: оголошується раз чи два на тиждень арешт якогось посадовця середньої ланки, а далі затишшя до наступного арешту. Максимум на що можна сподіватися в такому разі - це засудження до кількох років ув'язнення чиновника рівня колишнього голови Держфінпослуг Василя Волги.