Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Еро та Штайнмаєр запропонували Україні здатися Путіну

Среда, 14 Сентября 2016, 23:22
На спільному брифінгу міністри закордонних справ України, Німеччини і Франції Павло Клімкін, Франк-Вальтер Штайнмаєр та Жан-Марк Еро розповіли про своє бачення розвитку подій на Донбасі

Якщо спростити, Еро та Штайнмаєр пропонують спробувати врегулювати конфлікт за наступною схемою: стабільний режим тиші - особливий статус для Донбасу - вибори на Донбасі за спеціальним законом - контроль України над кордоном. Зі свого боку Україна поки дотримується своєї попередньої позиції щодо врегулювання конфлікту за схемою: стабільний режим тиші - контроль України над кордоном - особливий статус для ОРЛО і ОРДО - вибори в ОРЛО і ОРДО за українським законодавством.

А тепер детально, що говорили Еро, Штайнмаєр та Клімкін

Так, за словами Клімкіна, присутність міністрів закордонних справ Німеччини та Франції в Києві - це свідчення того, що "Нормандський формат" працює.

У свою чергу Еро заявив, що Україна, Франція і Німеччина працюють над перезапуском "нормандського формату", зараз йде підготовка чергової зустрічі Меркель, Олланда, Порошенка і Путіна.

"Ми намагаємося забезпечити живучість цього формату... ми намагаємося перезапустити його знову і підготувати всі необхідні умови для проведення на найвищому рівні саміту в нормандському форматі за участю президента Олланда, канцлера Меркель, президента Порошенка і президента Путіна", - сказав Еро.

Таакож Клімкін заявив, що спостерігачі СММ ОБСЄ повинні бути присутні в районах розмежування таким чином, щоб не було можливості надалі дестабілізувати там ситуацію.

"В плані розмежування ми підтвердили важливість спільних зусиль. Але будемо і надалі працювати, щоб працівники СММ ОБСЕ були присутні в районах розмежування таким чином, щоб не було можливості надалі дестабілізувати там ситуацію. Безпека - це не тільки ефективне припинення вогню і подальші кроки з розмежування. Це 100%-ий моніторинг з боку СММ, зі 100%-им доступом на основі 24/7 до всієї території Донбасу. І це можливість для СММ ОБСЄ контролювати і моніторити, що відбувається вздовж ділянки українсько-російського кордону, яка поки що не перебуває під контролем України", - сказав він.

Для досягнення прогресу по Мінським домовленостям, як вважає Клімкін, потрібно продумати чіткий план.

"Для того щоб досягти прогресу в виконанні Мінських домовленостей, щоб примусити Росію їх виконувати, нам потрібно чітке бачення послідовності кроків і гарантія їх виконання з-боку російської сторони. І прогрес у виконанні цього головного завдання має привести нас до можливості зустрічі у Нормандському форматі на політичному рівні", - сказав Клімкін.

Штайнмаєр зі свого боку повідомив, що тристороння контактна група щодо Донбасу планує на засіданні 20 вересня обговорити питання відведення сторін конфлікту від лінії розмежування.

За його словами, зараз може з'явитися шанс на врегулювання ситуації в зоні АТО. "Якщо обидві сторони будуть дотримуватися режиму припинення вогню довше, ніж зазначена тиждень, то у нас з'явиться шанс, якого давно не було, а також з'явиться можливість досягти подальшого розмежування військ в окремих регіонах. І ми сподіваємося, що в наступний вівторок на засіданні Тристоронньої контактної групи про це буде досягнута домовленість", - сказав Штайнмаєр.

Він також повідомив, що планує разом з главою французького МЗС Жан-Марком Еро відвідати окуповані Краматорськ і Слов'янськ Донецької області, де зустрінуться з представниками СММ ОБСЄ.

Крім того, як зазначив Еро, Україна повинна прийняти закон про проведення виборів на Донбасі і про особливий статус регіону, а також здійснити амністію затриманих бойовиків після встановлення режиму "тиші".

Він зазначив, що це одна з ключових умов мінських домовленостей.
"Умовою політичного характеру є підготовка і прийняття українського законопроекту про місцеві вибори на Донбасі і надання особливого статусу цього регіону. Після реалізації кроків щодо безпеки, Україна повинна призначити вибори на Донбасі, внести зміни в Конституцію і здійснити амністію", - сказав Еро журналістам.

"Хочу порівняти цей процес (врегулювання) з будівництвом будинку. І зараз ми закладаємо фундамент. Йдеться про припинення вогню, звичайно, про відведення військ в трьох пілотних зонах, які я згадував, говорячи про наступний тиждень. До цього також додається законопроект про місцеві вибори на Донбасі, а також про спецстатус", - зазначив він.

За словами глави французького зовнішньополітичного відомства, це є першим етапом, який наразі вже реалізується. "А на наступному етапі цього безперервного процесу затвердження Радою згаданих мною закону про вибори і спецстатус (Донбасу), а також відбувається розширення пілотних зон, відведення і збереження під контролем важкого озброєння, здійснюються кроки щодо забезпечення доступу спостерігачів до територій Донбасу, відбувається створення просунутих баз ОБСЄ. Це такий, можна сказати, другий етап", - додав він.

"Третім етапом буде затвердження Верховною Радою дати проведення виборів, завершення конституційної реформи, ухвалення законів про амністію, одночасно і паралельно розведення військ по всій лінії фронту, створення нових пропускних пунктів, звільнення заручників, закінчення виведення військ і повний доступ до кордону", - сказав Еро.

Разом з тим, він наголосив на важливості підписання наступного тижня угоди про початок розведення сторін на Донбасі, яка, на його думку, принесе нову динаміку врегулювання ситуації на Донбасі.


Штайнмаєр також заявив, що пункти Мінських угод, які стосуються безпеки, повинні здійснюватися паралельно з політичними кроками.

"Як ми бачимо останнім часом, безпека неможлива без посилення політичного процесу. З іншого боку продовження політичного процесу неможливе без безпеки. Тож нам необхідно працювати над тим, щоб ми це втілили розумно і паралельно, тобто пакет безпеки і політичний пакет", - сказав він.

Штайнмаєр також додав, що в цьому контексті важливо відновити контроль України над кордоном з Росією, і це питання не зняте з порядку денного.

Міністр закордонних справ Німеччини також додав, що режим припинення вогню на сході України набуде чинності у ніч на четвер, 15 вересня, він триватиме тиждень.

"Сьогодні опівночі набуде чинності режим припинення вогню, і на тиждень", - розповів він.

Зі свого боку Клімкін переконаний, що статус-кво на Донбасі не буде, українські громадяни повинні повернутися до нормального життя.

"Для мене Донбас - невід'ємна частина України, але не тільки тому, що Донбас - це мільйони громадян України. Статус-кво, про який ви говорите, - це фактично протекторат російських військових, російських спецслужб, а нам необхідно повернути українським громадянам мир і врешті-решт просто нормальне життя, щоб вони почувалися людьми, зараз людьми вони себе там не відчувають", - сказав він, відповідаючи на питання журналістів.

Також голова українського МЗС додав, що необхідно припинити "комедійний підхід" до режиму припинення вогню на Донбасі.

"Домовленість про припинення вогню, пов'язана з 1 вересня, і зараз ще один відповідний меседж і підтримка начебто російською стороною цих заяв. Для мене не існує ніякої окремої реальності в Донецьку й Луганську, і те, що робиться на Донбасі - це виключно дії Росії. Тому, я сказав би, комедійний підхід до припинення вогню, ми повинні його припинити", - заявив він.

Еро і Штайнмаєр також зробили спільну заяву, що Німеччина і Франція не визнають анексію Криму Росією.

"Щодо другого питання, про легітимність виборів в Думу в Криму, як казав мій колега Еро: ми не визнаємо і не визнаємо анексію Криму", - сказав Штайнмаєр, відповідаючи на питання щодо визнання легітимності виборів до Держдуми, які пройдуть в тому числі в Криму. Він також нагадав, що під час цих виборів на півострові не буде спостерігачів ОБСЄ.

За словами Штайнмаєра, Німеччина підтримує можливе рішення Міжнародного валютного фонду про надання Україні наступного траншу кредиту

"Ми підтримуємо заходи з проведення реформ, які відбуваються в цій країні, і раді рішенню МВФ, яке допоможе Україні у подальшому розвитку реформ", - сказав він. Глава МЗС додав, що Німеччина готова розвивати спільні проекти з Україною.

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство