Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Фірташ відбирає у Новинського роль російського «троянського коня»

Пятница, 23 Мая 2014, 18:20
«Газовики» хочуть довести майбутньому президенту України, що вони й надалі залишаються головними «рішалами» з Путіним

Схоже, в Україні продовжується негласні перегони олігархів за право представляти державу в переговорному процесі з Москвою. Недавнє прийняття парламентом меморандуму злагоди і порозуміння авторства Вадима Новинського, здавалося, вивело в лідери у цьому змаганні севастопольського депутата, у якого ще не так давно був російський паспорт. Однак, сьогоднішній візит до Росії екс-глави Мінпаливенерго Юрія Бойка і проведені ним зустрічі на високому рівні свідчать про те, що переможцем в кінцевому результаті може виявитись команда Дмитра Фірташа. До якої, як переконує Бойко, він жодним чином не причетний.

З іншого боку, реакція на відвідини Бойком економічного форуму у Санкт-Петербурзі стане тестом для двох основних кандидатів на президентський пост в Україні. Адже візит до Росії і проведення там підкилимних переговорів кандидатом у президенти (а не просто приватною особою) у той час, коли в Донбасі триває війна з російськими диверсантами, тягне мінімум на допит візитера у СБУ. Тому і Порошенко, і Тимошенко мали б вимагати у Наливайченка поцікавитися, що робив Бойко на форумі, де Володимир Путін заявив про повномасштабну громадянську війну в Україні. Особливо Порошенко, якого опоненти раз-по-раз звинувачують у дружбі з Фірташем.

Судячи з повідомлень російських ЗМІ, Юрій Бойко в рамках Петербурзького міжнародного економічного форуму зустрівся з першим віце-прем'єром РФ Ігорем Шуваловим, з яким кандидат в президенти України "обговорив перспективи відновлення між двома країнами бізнес-контактів". Що мається на увазі під цим загальним поясненням здогадатися не важко. Достатньо тільки згадати недавню заяву соратника Бойка Дмитра Фірташа, який запропонував виступити в ролі посередника між Україною та Росією в пошуках порозуміння.

Те, що такі посередники потрібні Росії, вже неодноразово демонструвала і російська сторона. Про це, зокрема, свідчить вперте небажання Володимира Путіна визнавати легітимність влади Турчинова і Ко. Він та його найближчі соратники продовжують наполягати на тому, що в Києві стався збройний переворот а, отже, вести бесіду тут наразі немає з ким. І в той же час Кремль ніколи не відкидав перспективи налагодження діалогу з Україною через посередників. Власне, активізація в інформаційному просторі Дмитра Фірташа, а також просування у Верховній Раді меморандуму про порозуміння Вадимом Новинським, який тісно пов'язаний з Ринатом Ахметовим, лише підтверджує, що Москва оголосила негласний кастинг на кращого посередника в таких переговорах.

І на даний момент, схоже, кращі шанси на успіх саме у групи Дмитра Фірташа. Про що свідчить візит його соратника Бойка на захід, де був присутній Путін. Новинський же в парі з Ахметовим окрім прийняття меморандуму, який ні до чого нікого не зобов'язує, наразі не можуть похвалитися вагомими здобутками у цій конкуренції. Швидше навпаки. Спроба цієї команди змінити керівництво парламентської фракції "регіоналів" закінчилась крахом. А в Кремлі такі речі не залишаються непоміченими.