Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Гелетей винний в Іловайській трагедії? Хай живе Гелетей!

Вторник, 21 Октября 2014, 12:15
Пошук винних у загибелі сотень солдат може стати черговою резонансною справою, на якій буде роками піаритись і влада, і опозиція

Фото: kv-journal.info

Вчора Тимчасова спеціальна комісія (ТСК) Верховної Ради оприлюднила попередні висновки розслідування обставин трагедії під Іловайськом, яка сталася наприкінці серпня цього року. Так, за даними членів комісії, до загибелі і поранень близько тисячі солдат призвели дії чи бездіяльність екс-міністра оборони Валерія Гелетея і начальника генштабу Віктора Муженка. Однак, очікувати швидкого завершення розслідування і притягнення підозрюваних до відповідальності не доводиться.

Адже, в наступну неділю відбудуться вибори нового складу Верховної Ради. Ще через тиждень поточний склад ТСК, у зв'язку зі складанням повноважень депутатів, буде розформований. Крім того, оперативне закриття справи і покарання винних невигідне нікому – ні владі, ні опозиції. Справу Іловайська завжди можна піднімати, коли потрібно буде відвернути суспільну увагу від чогось більш важливого. 

Той факт, що їх імена нарешті офіційно прозвучали у розслідуванні трагедії під Іловайськом, також ще нічого не означає. Адже висновок ТСК Верховної Ради був попереднім. Крім того, документ опублікували в останній день роботи парламенту VII скликання, тому проголосувати звіт комісії цьому складу Ради вже не вдасться

Нагадаємо, що йдеться про розслідування оточення українських підрозділів Збройних сил, а також добровольчих батальйонів під Іловайськом 23-30 серпня бойовиками "ДНР", "ЛНР" та частинами регулярної російської армії. За підсумками важких боїв та під час прориву з оточення загинуло не менше 300 бійців (за даними комбату "Донбасу" Семена Семенченка – до 1 тис. бійців). Не менше 200 потрапило в полон, сотні були поранені. 4 вересня Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження по цій справі, однак досі жоден представник керівництва АТО не притягнутий до відповідальності. Вчорашній звіт ТСК став фактично першим офіційним документом, який вказує на підозрюваних, дії яких спричинили цю трагедію. Один з них – Віктор Муженко, керуючий Генштабом, був позбавлений статусу командувача АТО 12 вересня. Другий – Валерій Гелетей звільнений з посади міністра оборони 14 жовтня.

Однак, той факт, що їх імена нарешті офіційно прозвучали у розслідуванні трагедії під Іловайськом, також ще нічого не означає. Адже висновок ТСК Верховної Ради був попереднім. Крім того, документ опублікували в останній день роботи парламенту VII скликання, тому проголосувати звіт комісії цьому складу Ради вже не вдасться. В найближчі ж тижні і керівництво, і суспільство буде зайняте підрахунком голосів за підсумками парламентських виборів 26 жовтня, а пізніше – процесом формування нової коаліції, уряду та інших центральних органів виконавчої влади. Тому, цілком вірогідно, тема Іловайська відійде на другий план. Відновити розслідування зможе лише новий склад ТСК, а це буде не раніше, ніж через місяць. Власне, ці фактори є об"єктивними обставинами, які уповільнять розслідування трагедії.

Фото: podrobnosti.mk.uaЗ іншого боку є ще й суб'єктивні фактори, які можуть затягнути встановлення істини по Іловайську не на місяці, а на довгі роки. Це ставлення до трагедії як деяких представників президентського оточення, так і інтерес таких партій як "Батьківщина", "Народний фронт" та "Самопоміч", які в окремих питаннях йдуть на співпрацю з президентською політичною силою, але в цілому все активніше вдають з себе жорстку опозицію до глави держави. Адже тема резонансних військових втрат – це завжди зручний привід для того, щоб поспекулювати та нанести інформаційний удар по владі. В той же час, президентське оточення також може зволікати з розслідуванням, оскільки в потрібний момент "новими фактами" чи "свідченнями", чи створенням нової комісії, зручно відволікти увагу громадськості від більш актуальних питань. Тому, слідство у цій справі ризикує затягнутися надовго.