Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Гонтарєва продовжила собі життя в Нацбанку ще на три місяці

Пятница, 6 Марта 2015, 13:10
Маніпуляції з курсом гривні та перспектива отримання кредиту МВФ знову дозволили керівнику фінансового регулятора уникнути відставки

Фото: УНИАН

Дива не сталося, Валерія Гонтарєва залишається на посаді голови Національного банку України. Саме з таким підсумком закінчився сьогодні візит керівника НБУ до парламенту, де вона коротенько прозвітувала про свої досягнення за останні місяці роботи. Однак, якщо після попередніх звітів в Раді пані Гонтарєва покидала трибуну просто під крики "Ганьба!", то цього разу, стараннями її "друга" Олега Ляшка, чиновниця залишила стіни парламенту у статусі "ображеної депутатом-хамом жінки". Що на фоні пануючої сьогодні в залі святкової атмосфери "8 березня", явно додало Гонтарєвій сміливості для нових звершень. Тим більше, що на її захист кинулись чоловіки і з "Народного фронту", і з "Самопомочі", і з БПП. 

Власне, поведінка Ляшка, який зірвав доповідь Гонтарєвої під завісу її звіту, додаткових оцінок не потребує. Хам та провокатор, залишається таким незалежно від того, має він депутатський мандат чи ні. І те, що Ляшко спробує і цього разу попіаритися на критиці чиновниці, про відставку якої мріє чи не вся країна, було очевидно. Але саме сьогодні досягнути своєї мети у Ляшка було найменше шансів. По-перше, тому що до самого початку пленарного засідання не було точно відомо, чи прийде Гонтарєва в парламент чи ні. По-друге, ситуація на валютному ринку в останні дні дещо заспокоїлась. Гривня укріпилась на рівні 23 грн/$ за офіційним курсом (на чорному ринку - 26-27 грн/$), що на фоні нещодавнього ривка майже до 40 виглядає дуже навіть оптимістично. Відтак, емоції громадян та депутатів суттєво охолонули. 

Поточна валютна стабілізація є лише тимчасовою і буде вона залишатися такою до тих пір, поки вітчизняна економіка не почне демонструвати хоча б мінімальний ріст. Що можливо не раніше, ніж через рік-два

Крім того, уряд виконав практично всі вимоги МВФ, в тому числі і підвищення тарифів на газ та електроенергію, а також часткове скорочення видатків на державний апарат, принаймні організаційно, і тепер залишилось дочекатися кредиту від основного фінансового донора України. А це підсилення, без сумніву, позитивно вплине на курс гривні, як мінімум, психологічно. Загалом же всі ці фактори, так чи інакше, знімають напругу і тиск на НБУ. Хоча де факто це банальна психологічна маніпуляція. Не виключено, що недавній скачок долара до позначки 40 гривень, був спровокований саме з такою маніпулятивною метою за формулою "все пізнається в порівнянні". Адже очевидно, що більшість громадян сприймуть за щастя зниження курсу долара з 40 до 26-27. Особливо після того, як більшість з них пройшли панічний марафон скуповування товарів першої необхідності, адже їм дали надію на повернення курсової стабільності. 

Хоча попит на долар, який і надалі залишається в дефіциті, ніхто не скасовува. Американська валюта, як і раніше, потрібна банкам, зокрема для того, щоб видавати валютні депозити, потрібна імпортерам, які на останніх міжбанках фактично були позбавлені можливості купувати долари, потрібна вона і простим громадянам, які, хоч трохи і заспокоїлись, але не впевнені в тому, що завтра курсові скачки не повторяться. Тому поточна валютна стабілізація є лише тимчасовою і буде вона залишатися такою до тих пір, поки вітчизняна економіка не почне демонструвати хоча б мінімальний ріст. Що можливо не раніше, ніж через рік-два.

Судячи з усього, питання про відставку глави НБУ не виникатиме ще два-три місяці. Оскільки в найближчі два тижні парламент не засідатиме, потім остаточно проясниться ситуація з кредитом МВФ, пізніше надійде перший транш, закінчиться опалювальний сезон, що також зменшить навантаження на гривню. А далі уряд та НБУ почнуть тріумфально розпоряджатися кредитними коштами. Так що Гонтарєва залишиться в кріслі керівника Нацбанку щонайменше до літа, коли почнеться місцева виборча кампанія і з'являться нові політичні виклики.