Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Ісламський світ обіцяє неприємності Росії

Суббота, 12 Июля 2014, 10:05
Організація ісламського співробітництва буде моніторити порушення Росією прав мусульман у Криму

Організація ісламського співробітництва (ОІС) разом з Меджлісом кримськотатарського народу має намір моніторити ситуацію, пов'язану з дотриманням прав мусульман у Криму. Про це розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Про це, зокрема, йшлося під час зустрічі Чубарова, лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва та міністра закордонних справ Турецької Республіки Ахмета Давутоглу.

Те, що Туреччина не полишить кримських татар сам на сам з новими загрозами, майже ні в кого не викликало сумніву. А до ОІС кримські татари надіслали звернення з проханням підтримки ще навесні. Коли переслідування мусульман півострова були ще справою майбутнього часу.

Тепер, як заявляє Чубаров, ОІС разом з Меджлісом будуть моніторити ситуацію, пов'язану з правами мусульман у Криму. Це стало особливо актуальним після розгрому "невідомими в формі "Беркуту" мусульманської школи і, особливо, після погроз з боку "прокурора Няші" заборонити діяльність Меджлісу "за екстремізм".

Організація ісламського співробітництва є найбільш впливовою урядовою організацією мусульманських країн, що об'єднує 57 країн, головно Азії і Африки, які мають державною релігією іслам або більшість мусульманського населення. Втім, в якості спостерігача до цієї організації входить Росія як країна зі значною кількістю мусульманського населення.

У зв'язку зі зверненням кримських татар до ОІС піднімалося питання про членство в цій організації України. Але ця тема не набула поки що розвитку. Хоча експерти з питань Близького Сходу вважали, що про це варто було подумати, адже принаймні у короткотерміновій перспективі лідерів ОІС - Саудівську Аравію і Катар - можна вважати за союзників. Вони приєдналися до засудження анексії Криму і взагалі останнім часом мали прохолодні стосунки з Росією.

У свою чергу Росія намагається підтримувати добрі стосунки з цією найвпливовішою в мусульманському світі організацією. Хоча б тому, що в самої Росії, як, зрештою, в багатьох інших країн, багато чого залежить від того, як розгортаються події на Близькому Сході. Країни-учасниці організації, звісно, мають між собою розбіжності поглядів і навіть конфлікти, але це на заважає їм об'єднуватися і знаходити компроміси коли йдеться про принципові питання, які стосуються прав мусульман. Наприклад, ОІС засудила режим Асада, і через діяльність сирійського лідера членство Сирії в ОІС було призупинене. Проте Росії, яка підтримувала режим Асада, важливо зберегти стосунки з ОІС на іншому історично-стратегічному напрямі - палестино-ізраїльського конфлікті.

Залучаючи на свій бік таку впливову організацію, кримські татари стають, з одного боку, заручниками політики великих гравців на близькосхідному полі, з іншого - частиною цієї політики. Тобто знаходять в ній зовнішню щодо Росії точку опори, з якою Росія змушена рахуватися.