Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кого Порошенко вважає "внутрішніми ворогами"

Вторник, 25 Августа 2015, 14:50
У промові Президента до Дня Незалежності вперше з’явилися прозорі натяки на тих, хто в українському політикумі підігрує Москві. Шукати "ворогів" серед колег по коаліції – ризикована справа, адже за цими політиками стоять тисячі виборців

"Це відбувається не зі злого задуму, а в силу короткозорості чи безвідповідальності; через небажання чи нездатність в умовах передвиборчої лихоманки усвідомити наслідки своїх небезпечних ініціатив. Що маю на увазі? Наприклад, спроби проголошувати походи або на Київ, або, навпаки, заклики до негайного переможного маршу на Москву; прагнення зірвати ухвалення змін до Конституції, або поховати Мінські угоди, включно з вимогою їхньої денонсації. Зрештою, сіяння паніки, зневіри та депресії: "все пропало", - заявив Порошенко. Після цього експерти і політики почали здогадуватися, що ж це за такі "погані хлопці", які підігрують агресору. Проти змін до Конституції не голосували дві фракції парламенту - "Самопоміч" і "радикали" Олега Ляшка. Що ж до Мінських угод, то тут якраз більше критиків, аніж прихильників. Тому щодо цього пункту варто бути дуже обережним.

Неможна не погодитися зі словами Президента про панікерів, які на кожному кроці кричать про зраду. Цих персонажів у нас дійсно дуже багато, особливо у "диванній сотні". Але з іншого боку, - у державі відбувається достатньо речей, від яких опускаються руки навіть у непробивних оптимістів. А головне, що дратує більше за все, - повільність з реформами та намагання діяти кулуарно, плести інтриги і вибудовувати "договорняки".

Але повернемося до політсил, на які прозоро натякнув Президент. І "Самопоміч", і "радикали", і неформалізовані "укропи" в парламенті так або інакше мають стосунок до "приватівців". А це можна тлумачити як недовіру, яка зберігається у відносинах між Петром Порошенком та Ігорем Коломойським. Ця недовіра може поглибитися в разі неголосування "Самопомочі" і "радикалів" за конституційні зміни. Що несе значні ризики для цілісності коаліції, а, отже, для реформ.

Здивувало, що у промові Президента не знайшлося місця згадці про реальну небезпеку реваншу з боку колишніх "регіоналів". Це не лише "Опозиційний блок", але й сотні соратників Януковича, люстрованих чиновників, які можуть опинитися у передвиборчих списках політичних партій на місцевих виборах

При цьому здивувало, що у промові Президента не знайшлося місця згадці про реальну небезпеку реваншу з боку колишніх "регіоналів". Це не лише "Опозиційний блок", але й сотні соратників Януковича, люстрованих чиновників, які можуть опинитися у передвиборчих списках політичних партій на місцевих виборах. Можна довго сперечатися, хто, Ляшко з його награною опозиційністю, Тимошенко з її антитарифним популізмом, чи конформісти, які повдягалися у вишиванки та повішали у своїх кабінетах портрет нового Президента, більші шкідники. Власне, проблем додають всі, але чомусь одні потрапляють в компанію "поганих хлопців", а про інших навіть не згадують.

"ДС" неодноразово писала, що значно більшими ворогами для поступу нашої держави є не політики, які виносять політичні дискусії на загал, а саме пристосуванці. Вони корумпують владу. На цьому свого часу обпікся Віктор Ющенко, який не виконав вимогу Помаранчевого Майдану "бандитам тюрми". Зараз на ті ж граблі наступає Порошенко. Колишні "регіонали" голосуватимуть за зміни до Конституції, вони згодні підставити плече Президенту, проте варто розуміти, що зараз не можуть залишитися непомітними навіть найбільш приховані стосунки нинішньої влади з колишніми. А це значно більше роз'їдає довіру до влади, аніж навіть коаліційні тертя.

І, останнє. Пошуки внутрішніх ворогів, навіть "короткозорих" колег по коаліції, це ризикована тенденція. Адже навіть якщо проти цих політиків будуть цілком виправдані кримінальні справи, переконати громадян у винуватості "поганих хлопців" буде вкрай важко. Ті завжди зможуть зліпити із себе "жертв режиму", апелюючи до того, що їх, бачте, вже записали до "ворогів", а тепер просто мстяться.