Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Верховна рада відмовилась закривати ЗМІ Януковича

Четверг, 14 Августа 2014, 14:00
Із санкційного списку проти Росії депутати викинули пункт про блокування роботи проросійських газет та телеканалів

Сьогодні Верховна Рада України прийняла "Закон про санкції". Цей документ надає главі держави право застосовувати більше двох десятків санкції щодо російських компаній, організацій та окремих громадян. Відповідно до закону, запроваджувати санкції будуть на засіданні РНБО і вводитимуть в дію за підписом президента. Однак, перед голосуванням в цілому з законопроекту були вилучені норми, які дозволяли обмежувати роботу газет, телеканалів та інтернет ресурсів, які підігрують російській пропаганді в Україні. Закрити ворожі ЗМІ можна буде лише за рішенням суду. "ДС" проаналізувала ключові санкції, які залишились в документі. 


1. Обмеження торговельних операцій;обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;запобігання виведенню капіталів за межі України;зупинення виконання економічних та фінансових зобов"язань; заборона здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб-резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави.

Група ризику: Під дію таких санкцій можуть і швидше за все попадуть в першу чергу російські банки. За даними НБУ, зараз фінансові установи сусідньої держави володіють капіталом в Україні в розмірі 18,5 млрд. грн., або 32% від загального обсягу іноземного капіталу в банківській сфері. Відтак, спроба вивести ці кошти з України можуть створити нашій державі серйозні проблеми. Тому можливість введення заборони на виведення капіталу стане дієвим превентивним заходом. Крім того, Київ нарешті зможе обмежити ввезення в Україну російської продукції у відповідь на тривалі торгові обмеження щодо наших виробників з боку Москви. Зупинення ж виконання економічних та фінансових зобов"язань може тимчасово вирішити проблему з боргами, в тому числі й спірними, які Україна має перед Росією.

2. Блокування активів;заборона участі у приватизації; оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах.

Група ризику: ці обмеження спрямовані в першу чергу на таких бізнесменів, як Вадим Новинський, який став громадянином України лише кілька років тому, але при цьому продовжує працювати на інтереси Кремля. Печерський суд Києва вже заарештував кілька днів тому 4,5 млрд активів олігарха. Але, якщо станеться так, що судді "не знайдуть" підстав для продовження арешту чи достатніх підстав для судового процесу над Новинським, то це "непорозуміння" зможуть виправити санкції РНБО. Також ці санкції можуть зачепити активи Дмитра Фірташа, Олександра Януковича та інших людей з найближчого оточення колишнього президента. Адже, як показує досвід, прокуратура та суди не вельми поспішають з вивченням законності діяльності цих людей.

3. Припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у певних сферах, зокрема, у сфері безпеки та оборони; заборона передання технологій, прав на об"єкти права інтелектуальної власності.

Група ризику: Найбільш яскравим прикладом того, наскільки актуальною є дані санкції, може слугувати вчорашній інцидент навколо "Мотор Січі". Так, у Росії заявили, що багаторічний керівник підприємства В"ячеслав Богуслаєв планує перенести виробництво в Росію або третю країну. Керівництво "Мотор Січі" оперативно спростувало таку можливість, але осад, як то кажуть, залишився. Тим більше, що сам Богуслаєв від коментарів взагалі утримався. І якщо він дійсно мріяв про еміграцію разом з підконтрольними підприємствами в сусідню державу, то тепер може забути про таку перспективу. Це ж стосується й інших стратегічних підприємств, які співпрацюють з Росією.

4. Заборона діяльності партій, рухів та інших громадських об"єднань та фондів

Група ризику: Наявність такого інструменту значно спрощує ліквідацію таких підривних в Україні партій та організацій, як Партія регіонів, Компартія та "Український вибір" Віктора Медведчука. Тобто, вже не потрібно проводити довгі судові процеси та доводити очевидну вину представників цих структур у зазіханні на цілісність та суверенітет України.

5. Припинення дії міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України

Можлива сфера застосування: В пергу чергу це договір про продовження базування російського Чорноморського флоту в Севастополі, або так звані "Харківські угоди", підписані у квітні 2010 року Віктором Януковичем та Дмитром Мєдвєдевим, та оперативно ратифіковані парламентом завдяки Володимиру Литвину. Звичайно, що припинення дії договору з боку України матиме виключно символічний характер, адже сама Росія денонсувала його в односторонньому порядку після анексії Криму. Але в майбутньому, коли справа дійде до Гаазького трибуналу над міжнародними злочинцями, представленими сьогодні у вищому керівництві Росії, та судових процесів щодо компенсації Москвою збитків, завданих Києву військовою агресією, таке рішення матиме вагоме значення. Адже Кремлю доведеться компенсувати окремим пунктом ще й незаконне перебування в Криму свого флоту.