Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кого залишить за бортом влади закон про люстрацію

Среда, 17 Сентября 2014, 10:25
Основні положення закону про очищення влади, який прийняла Верховна Рада

Фото: rbc.ua

Як повідомляла "ДС", вчора Верховна Рада України з п'ятої спроби завтердила в цілому закон "Про очищення влади". Відповідний проект (№4359а) отримав підтримку 231 народних депутатів. Ключові положення документу передбачають наступне.

1. Хто потрапляє під дію закону про люстрацію з числа найвищих посадових осіб?

Президент України, прем'єр-міністр, перший віце-прем'єр-міністр, віце-прем'єри, міністри, голови СБУ, НБУ, Рахункової палати, АМКУ, Фонду держмайна, генпрокурор, керівник Ради міністрів Криму, глава ДУС, керівники інших центральних органів виконавчої влади, які не є членами уряду.

2. Кого з працівників судової гілки влади та прокуратури "люструє" прийнятий закон?

 Усіх членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, членів Вищої ради юстиції, прокурорів областей, а також прокурорів Києва та Севастополя, АР Крим, районів, міжрайонних прокуратур і прокуратур у містах; прокурорів спеціалізованих прокуратур, їх перших заступників та інших заступників.

3. Які часові рамки перебування згаданих категорій чиновників на своїх посадах стануть підставою для люстрації?

З 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року

4. Чи потраплять під дію закону "про очищення влади" керівники середньої ланки та командування силових підрозділів, причетних до трагічних подій Євромайдану?

Закон стосується всіх представників влади, які так чи інакше причетні до незаконних дій чи злочинної бездіяльності в період з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014 року. Зокрема, це уповноважений Ради з прав людини, перші заступники міністрів та всі інші керівники цетральних органів влади та їх територіальних підрозділів, голови обласних та районних державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники, керівники секретаріату президента та уряду, всі члени РНБО, увесь начальницький склад органів внутрішніх справ та податкової міліції, керівники та заступники керівників територіальних підрозділів МВС, СБУ та окремі працівники, а також державні службовці, які визнані винні у завданню шкоди життю та здоров'ю учасникам масових акцій протесту.

Крім того, під дію закону попадають  працівники силових відомств, причетних до затримання учасників мирних акцій, а також ті, які складали чи дозволяли, в силу своїх повноважень, складати протоколи про адміністративні правопорушення і повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень на учасників мирних зібрань. Також будуть "очищені" слідчі органів досудового розслідування, дізнавачі, оперативні інспектори, які вели справи за цими протоколами та підозрами, а з ними і працівники органів прокуратури, які мали стосунок до таких справ і вели справи з порушенням закону.

"Люстровані" будуть і всі державні службовці органів місцевого самоврядування, які своїми діями чи бездіяльністю перешкоджади реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання та мітинги в період з 22 листопада по 22 лютого.

5. Чи стосується закон "про очищення влади" осіб, причетних до сепаратистського руху?

Закон стосується всіх підозрюваних у співпраці з іноземними спецслужбами, як інформатори, всіх чиновників чи активістів, які публічно закликали до сепаратизму, порушення територіальної цілісності України чи розпалювали міжнаціональну ворожнечу.

6. Хто ще, окрім осіб, причетних до трагічних подій Євромайдану, потрапляє під дію закону?

Це відповідальні особи, причетні до фальсифікації президентських виборів 2004 року та парламентських виборів 2012 року.  Також це особи, чия дія чи бездіяльність призвели до порушення прав людини та основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини та іншими міжнародними органам. Крім того, це судді, звільнені за порушення присяги, а також особи, які до 19 серпня 1991 року працювали на керівних посадах Компартії СРСР, КПУ та КП (це ж стосується ВЛКСМ і органів КДБ) інших союзних республік від рівня районного комітету і вище.