Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Коли «Свобода» оголосить МВФ ворогом народу

Вторник, 8 Декабря 2015, 12:10
Розпочата партією кампанія за відставку Арсенія Яценюка може закінчитись істерією проти західних кредиторів

Фото: svoboda.org.ua

Сьогодні під парламентом розпочався політичний марафон за відставку прем'єр-міністра. Одним з найактивніших учасників цієї акції є партія "Свобода", яку підбадьорили результати останніх місцевих виборів, і тепер команда Тягнибока шукає можливості щоб закріпити цей успіх. Провал реформ та боротьби з корупцією, в яких звинувачують Арсенія Яценюка, звичайно, достойні теми для такої діяльності. Але, судячи з усього, їх розкрутка не зашкодить чинному главі уряду отримати другий прем'єрський термін. Чудово знають про це і у "Свободі", тому вже дуже скоро партії доведеться змінити пластинку. А найбільш вигідною для правих виглядає тема критики МВФ, який "хоч і дає Україні гроші, але висуває занадто жорсткі умови і не бажає приструнити апетити влади".

Як саме діятимуть "свободовці" - багато в чому залежить від результатів візиту віце-президента США Джо Байдена. Хоча, судячи з риторики впливового американського політика, який вже сьогодні покине Україну, ніяких серйозних кадрових рішень найближчим часом чекати не варто. Тобто, Арсеній Яценюк залишиться на своїй посаді і, цілком ймовірно, зможе зберегти на посадах і найближчих своїх соратників. Але саме цей потрібно "Свободі", щоб почати тихий наступ проти МВФ. Тим більше, що соціальна й економічна ситуація для цього зараз більш ніж сприятлива. В суспільстві є чимало малозабезпечених людей, які втратили свої заощадження, робочі місця чи можливості оплачувати кредити. З іншого боку, є чимало звинувачень у бік представників нової влади, що вони не тільки не борються з корупцією, а самі її очолюють. При цьому чиновники розповідають про те, що потрібно ще підняти ціни на комунальні послуги та урізати соціальні видатки бюджету, оскільки цього вимагає МВФ. 

Представники влади розповідають про те, що потрібно ще підняти комунальні тарифи та урізати соціальні видатки бюджету, оскільки цього вимагає МВФ.  Тому не дивно, що для багатьох громадян, ця абревіатура перетворилася на міфічного іноземного фінансового дракона, який висмоктує з них останні копійки

Закономірно, що для багатьох громадян, які не дуже добре розбираються в економіці та проблемах бюджету, ця абревіатура перетворилася на міфічного іноземного фінансового дракона, який висмоктує з них останні копійки, але натомість не докладає достатньо зусиль для того, щоб змусити українську владу потурбуватися про своїх виборців. І якщо зараз "свободівці" почнуть тиснути на цей болючий мозоль, розповідаючи про те, що в Україні достатньо ресурсів і можливостей щоб вирішити всі наші фінансові проблеми, але для цього, мовляв, потрібно приструнити оскаженілих від жадібності політиків, то неважко спрогнозувати, що знайдеться достатня кількість людей, які підтримають відповідні гасла.

Те, що така популістична риторика працює, показує досвід Греції, де, щоправда не праві, а ліві партії зуміли прийти до влади на хвилі запущеної ними істерії проти МВФ. Як відомо, в Греції дійшло до абсурду, коли прем'єр-міністр і лідер коаліції радикальних лівих Алексис Ципрас закликав своїх виборців голосувати на референдумі проти умов МВФ, які той нав'язував Афінам в обмін на нові кредити, і більшість таки прислухалась до свого політичного кумира. В результаті співпраця головного міжнародного кредитора та Греції закінчилась і Афіни де-факто опинилися в стані дефолту.

Правда, у Греції був альтернативний рятівник – ЄС, який не міг допустити фінансового краху однієї з країн-членів і надав їй необхідну допомогу. В України ж такого альтернативного рятівника немає і якщо "Свобода" дійсно розпочне кампанію проти МВФ, то їй доведеться пояснити своїм виборцями, звідки брати гроші на погашення старих кредитів у разі припинення співпраці з головним донором.