Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Конституційний Суд Януковича може скасувати закон про люстрацію

Понедельник, 17 Ноября 2014, 16:15
В суді на Жилянській більшість голосів досі належить «регіоналам», які можуть заблокувати і без того повільний процес очищення влади

Фото: novostimira.com.ua

Сьогодні Верховний суд України (ВАСУ) звернувся до Конституційного суду (КС) з проханням дати правову оцінку окремим положенням закону "Про очищення влади". Зокрема, судді ВАСУ просять своїх колег з Жилянської перевірити на відповідність Конституції норми закону про люстрації суддів, які до зміни влади працювали у Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС), Вищій раді юстиції (ВРЮ), а також слуг Феміди, причетних до кримінальних проваджень щодо учасників Євромайдану. І якщо члени КС визнають люстрацію цієї категорії суддів неконституційною, то значна частина одіозних представників влади Віктора Януковича збереже свої нинішні посади. А, враховуючи той факт, що більшість суддів КС – це люди того ж таки Януковича, такий сценарій виглядає більш ніж вірогідним. 

Рішення звернутися до Конституційного Суду їх колеги з ВАСУ прийняли сьогодні, на пленумі цього судового органу влади. За відповідне звернення проголосувало 27 суддів з 43. 15 проголосували проти. "Звернутися до Конституційного суду України з конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) п.6 ч.1, п.2 ч.2, п.13 ч.2, а також ч.3 ст.3 закону України від 16 вересня 2014 року "Про очищення влади", - йдеться в постанові Пленуму Верховного Суду України. Вказані пункти в законі стосуються виключно членів ВРЮ, ВСЮ та всіх суддів, які давали дозвіл на незаконне затримання, арешт та винесення різних термінів ув"язнення учасникам мирних акцій протесту в період з листопада 2013-го по лютий 2014 року.

Вплинути на ситуацію може президент, до квоти якого, як і до Верховної Ради та з"їзду суддів, належить 6 членів КС. Наразі в суді на Жилянській Банкова представлена лише 5 суддями. І, якщо глава держави в найближчий час запропонує кандидатуру 6-го, а парламент оперативно приведе його до присяги, то 9 суддям з обойми Януковича протистоятиме така ж кількість незацікавлених у зупинці люстрації суддів

Нагадаємо, що крізь такі суди в згаданий період пройшли десятки, якщо не сотні активістів, яких дуже часто затримували просто на прилеглих до столичного Майдану Незалежності вулицях, або після зупинки на дорозі їх авто. При цьому, багатьох затриманих били, проводилили незаконні обшуки їх речей та домівок, їм відмовляли в отриманні медичної та адвокатської допомоги і утримували в нелюдських умовах. Однак, всі ці обставини судді, які вели справи таких активістів, просто не помічали, виносячи всім однакові підозри в організації масових заворушеннях та відповідні до цього рішення про арешт. Більшість з числа цих суддів досі працюють в системі судової гілки влади і, замість того, щоб зараз покаятись і звільнити свої кабінети, вони намагаються протистояти люстрації. 

Ключовий персонаж в цій історії – Сергій Ківалов, який і контролював значну частину судової гілки влади при президентстві Віктора Януковича, а також мав вирішальний вплив, як на ВРЮ, так і ВККС. Тому, не виключено, що звернення до КС, через своїх людей у Верховному Суді ініціював саме він. Цей факт може свідчити про впевненість старої суддівської гвардії в своїх можливостях щодо скасування неугодних норм закону "Про очищення влади". І навіть поверхневого кадрового аналізу діючого складу КС достатньо, щоб в цьому випадку прийти до невтішних висновків. Зокрема, за даними "ДС", на даний момент щонайменше 9 з 17 суддів цього органу, так чи інакше, завдячують своїй кар"єрі в КС команді Віктора Януковича, в тому числі опосередковано і Сергію Ківалову. Їх голосів цілком достатньо, щоб прийняти "правильне рішення" по люстрації, що, де-факто, заблокує її. 

Теоретично, вплинути на ситуацію може президент, до квоти якого, як і до Верховної Ради та з"їзду суддів, належить 6 членів КС. Наразі в суді на Жилянській Банкова представлена лише 5 суддями. І, якщо глава держави в найближчий час запропонує кандидатуру 6-го, а парламент оперативно приведе його до присяги, то 9 суддям з обойми Януковича протистоятиме така ж кількість незацікавлених у зупинці люстрації суддів. Чого буде достатньо для того, щоб принаймні заблокувати скасування закону "Про очищення влади".