Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Кримським татарам доведеться чекати смерті Путіна

Понедельник, 19 Мая 2014, 14:30
Корінний народ Криму залишився наодинці з Росією. Він втратив шанс на повторення косівського сценарію і змушений домовлятися з окупаційними властями

Після анексії Криму Росією, кримські татари, які продовжують жити на півострові, залишились не тільки без підтримки Києва, а й найкращого друга - Туреччини і всієї світової спільноти. Про це в коментарі порталу "ДС" розповів директор центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За його словами, зараз корінний народ Криму фактично кинутий напризволяще. Адже Україна вже не може вирішувати їх проблеми і надавати бодай якусь допомогу, а світове співтовариство не поспішає це робити, щоб зайвий раз не дражнити Кремль. Відтак, ініціативу Мустафи Джемілєва з проведення референдуму про самовизначення кримських татар, доведеться відкласти до кращих часів.

"Кримським татарам потрібно було проводити такий референдум одразу після того, як "зелені чоловічки" зі зброєю почали захоплювати органи влади в автономії. Тоді у них був би шанс реалізувати на півострові косівський сценарій по створенню власної автономії чи навіть суверенної держави", - впевнений Ігор Семиволос. Зараз же, після того, як Росія взяла під повний контроль увесь Крим і запустила там потужну репресивну машину, реалізувати такий проект нереально, - вважає експерт. І головна тому причина - відсутність зовнішньої допомоги. "Влада України зараз зайнята наведенням порядку на Донбасі, але, навіть як би вона захотіла якось допомогти кримським татарам, то наразі не має інструментів, як це зробити", - каже Семиволос. З іншого боку, Київ допомагає біженцям, для яких вже виділяють землі в Херсонській області і обіцяють надати фінансову допомогу для облаштування на новій території.

Не може, а швидше не хоче, - зазначає Ігор Семиволос, допомагати кримським татарам на півострові і Туреччина, яка завжди називала себе їх кращим другом. "У Анкари зараз добрі економічні стосунки з Москвою, тому вона утримається від надання відкритої фінансової чи іншої допомоги кримським татарам, щоб не злити команду Володимира Путіна", - говорить експерт. Отже, як і Київ, Туреччина зможе надати підтримку лише біженцям, яких будуть облаштовувати в Херсонській області.

"Ситуація може кардинально змінитися лише тоді, коли державна машина в самій Росії дасть збій, як це було з Радянським Союзом наприкінці 80-х років. Це дасть шанс кримським татарам на реалізацію свого косівського сценарію і створення справжньої автономії", - прогнозує директор центру Близькосхідних досліджень.