Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Куди поділися 10 мільярдів Кличка, Садового та інших

Воскресенье, 2 Октября 2016, 11:00
На днях було озвучено цифру – міста тримають на депозитах 10 млрд грн Це гроші, які вони отримали завдяки децентралізації

І при цьому у міст "нема грошей" на сміттєзвалища, на ремонти, на утеплення і т.д.

Я хочу одразу сказати, отримати цифру, скільки яке місто тримає на депозиті, і особливо в яких банках - це майже військова таємниця. За деякими не зовсім перевіреними даними в містах по типу Чернігова чи Житомира на депозитах лежить від 50-60 млн, а в містах побільше - сотні мільйонів, а подекуди і в районі мільярда.

Одразу давайте домовимося, що ми не будемо говорити про корупційну версію цього депозитного раювання (коли той, хто кладе в банк такі суми на депозит ніби-то отримує "подарункові бонуси").

Так в чому ж тоді причина такого марнотратства? Перша і найголовніша причина - совок і патерналізм. Ви чули як в парламенті Бойко, Тимошенко і Ляшко кричать про те, як вбивається місцеве самоврядування, бо на нього навішуються медицина і освіта? Мери міст переважно мовчать, бо вони чекають халяви.

Рік тому, держава передала кошти на місця, але не передала туди додаткові повноваження. Зараз ця ситуація міняється, але мери міст вважають, що їм краще підігравати БЮТ, регіоналам і радикалам - може пощастить і цього року також проскочать - всі витрати на центр, а заробітки на місця.

Тут одразу треба завважити, що в низці районних центрів є проблеми з фінансуванням. Але ці проблеми вирішуються 14 мільярдами з держбюджету, які йдуть на вирівнювання. А з іншої сторони - ніяких питань не було б, аби вони почали процес об'єднання громад.Друга причина депозитної лихоманки - тупе нерозуміння куди і як можна витратити ці гроші. Ми ж всі прекрасно розуміємо, що тендери переважно виграють свої, а коли свої не можуть проковтнути більше ніж можуть, гроші йдуть на депозит.

І, нарешті третя причина, - очікування якихось виборчих катаклізмів. А значить ці гроші завжди можна буде направити на стогривневі подачки виборцям. Я просто уявляю собі, як за пару місяців, мери десятків міст почнуть робити одноразові доплати ветеранам, вчителям і т.д. І при цьому будуть кричати, що це гроші зароблені від депозитних процентів.Але при цьому, труби будуть лопатися, будинки будуть валитися, а дороги будуть провалюватися.

Але, як показала наша багатолітня практика - одноразова подачка в 100 грн. цінується більше ніж десятки кілометрів побудованих доріг. Тому, з цієї точки зору, мерів можна зрозуміти.

Больше новостей о политической жизни Украины читайте в рубрике Государство