Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо Путін розкидає рублі у Луганську

Четверг, 20 Августа 2015, 16:55
Кремль загнав себе у ситуацію, коли йому доведеться утримувати «ДНР-ЛНР» власним коштом

Фото: ipatriot.info

"Рада міністрів ЛНР" прийняла постанову про перехід на російський рубль. Тож, з 1 вересня мешканці, які поживають на захопленій російськими терористами частині Луганщини, не зможуть користуватися логістичними центрами, які Луганська військово-цивільна адміністрація відкриває на підконтрольних Україні землях. Там товари можна купити лише за гривні. Очікувано, що слідом за "ЛНР" на рубль перейде й "ДНР". Так Росія активізує процес поглинання "псевдореспублік". Для початку вона хоче максимально перервати зв'язок мешканців окупованих територій з Великою Україною. Цей зв'язок забезпечувався у тому числі завдяки отриманню пенсій і соцвиплат у гривнях на підконтрольних нам територіях. В "ЛНР" уже не перший місяць люди отримують дві пенсії - українську і російську. Російська менша, але оскільки там ходять і гривні, і рублі, якось виживати можна. Тепер "ЛНР" активно видавлюватиме гривню, тим самим відгороджуючи своїх жителів від України. Яким буде розмір пенсій у рублях? Точно не російським.

Окрім того, перехід "ЛНР" на рублі підтверджує, що РФ не збирається виконувати Мінські домовленості. У планах Кремля - "вибори" на окупованих територіях під наглядом російських спостерігачів і не за українським законом, далі - "референдум" у "ДНР-ЛНР" про приєднання до Росії. Про те, що до нього ведеться підготовка повідомили вже декілька ЗМІ. Після "референдуму" сценарій може розвиватися двома шляхами. Перший - Москва ситуацію підвісить, шантажуючи Київ тим, що визнає результати "референдуму", якщо територіям, підконтрольним бойовикам, не дадуть окремий статус. Але з реальним визнанням тягнутиме, тому що проковтнувши ці землі Кремль відповідатиме за соціально-економічний стан на них. Тут можна згадати, що у Придністров'ї такий "референдум" був ще у вересні 2006-го, проте Росія цю окуповану частину Молдови до складу РФ не прийняла досі. Точно так само буде і з "ДНР-ЛНР". Проте з вагомою відмінністю: після "референдуму" Путін може тиснути на Захід для проведення Мінська-3 з метою обміняти відмову від анексії терористичних анклавів на боснієзацію України.  Проте нічого з цієї афери не вийде.

Путін сам загнав себе у капкан. Посилювати ескалацію, а це не лише обстріли, але й псевдовибори та "референдум", означає нариватися на нові санкції. Зупинитися ж він уже не може, бо різко впаде його рейтинг в Росії

Інший варіант - Думі з Кремля дадуть відмашку про прийняття до федерації двох нових "суб'єктів". Росіянам, звісно, пояснять, що вони "рятують братів-новоросів".  Але варіант анексії малоймовірний, тому що у такому випадку спроби бойовиків згодом розширити конфлікт на весь Донбас означатимуть пряме вторгнення Росії.

І за першого, і за другого сценарію варто розуміти: їхня реалізація має на меті не приростання Росії землями, а наступний етап ескалації конфлікту, який розвиватиметься не по лінії Україна - "ЛНР-ДНР", а по лінії Україна - ЄС і українці - влада. Простіше кажучи, "референдум" у "Лугандоні" потрібен лише для того, щоб розгойдувати ситуацію в Україні, посилюючи реваншистські настрої, та розсварити Київ з Брюсселем.

Всі попередні спроби Москви реалізувати сценарії "Європа нас зрадила" чи "Майдан-3" - провалювалися. І провалюватимуться далі, попри певне розчарування українців у владі. А ось Путін сам загнав себе у капкан. Посилювати ескалацію, а це не лише обстріли, але й псевдовибори та "референдум", означає нариватися на нові санкції. Зупинитися ж він уже не може, бо різко впаде його рейтинг в Росії. Ось тому громадянам Російської Федерації доведеться годувати жителів "ДНР-ЛНР".