Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Навіщо Шокін завдав удару по Яценюку

Четверг, 2 Июля 2015, 19:50
В Україні новий корупційний скандал. Після відставки міністра екології Шевченка, який літав літаком нардепа і олігарха Онищенка, Генпрокуратура упіймала інших «літунів». Цього разу – керівництво «Ощадбанку»

Фото: УНІАН

Генеральною прокуратурою України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення скоєне службовими особами (членами наглядової ради і правління) ПАТ "Державний ощадний банк", йдеться у повідомленні ГПУ. Зокрема, встановлено, що вказані особи, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з особистих корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби одержали від юридичних осіб приватного права дохід у вигляді оплати послуг авіа перельотів Київ - Варшава - Київ на загальну суму 459 тис грн. Діяння посадовців Ощадбанку кваліфіковано за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) КК України. Мова йде про політ голови правління "Ощадбанку" Андрія Пишного і членів правління на матч "Дніпро" - "Севілья", який відбувся 27 травня у Варшаві.

"Ощадбанк" у свою чергу заявив, що готовий надати всі необхідні документи та сприяти максимально оперативному проведенню досудового розслідування. І що літали банкіри до столиці Польщі власним коштом і в неробочий час. Щодо неробочого часу вже є сумніви, адже 27 травня - це середа. Що ж до оплати польоту з власної кишені, то тут, схоже, у нас намалювався новий скандал з присмаком політичної корупції. І, що вже точно зрозуміло, вдарить цей скандал особисто по прем'єр-міністру Арсенію Яценюку. Адже Андрій Пишний - давній його соратник. А літати банкіри могли літаком Коломойського чи когось з "приватівців". "Дніпро", як відомо, це клуб колишнього очільника Дніпропетровщини. Це лише припущення, але з огляду на те, як команду Яценюка постійно прив'язують до Коломойського, скоро щось подібне та й випливе.

Яценюку доведеться або віддати свого товариша на розтерзання слідчим і цілій армії "доброзичливців", які на всіх ток-шоу говоритимуть про корупцію в прем'єрській команді, або стати на захист Пишного

Можна легко уявити, як розвиватиметься цей скандал. Якщо Генпрокуратура робить таку різку заяву, це означає, що просто так справу на гальмах не спустять. Простіше кажучи, кінцева мета - відставка Пишного. Але тут виникають запитання. По-перше, якщо "Ощадбанк" має докази відсутності корупції у діях членів правління, тоді відомство Шокіна, яке стверджує, що злочин був (навіть названа сума), повинне або довести справу до суду, або визнати, що помилилося. Причому з кадровими висновками щодо слідчих, які розслідують справу. По-друге, якщо Пишний і компанія таки літали до Варшави чужим коштом і цьому є підтвердження, це матиме значно більші наслідки аніж просто відставка Пишного. Яценюку доведеться або віддати свого товариша на розтерзання слідчим і цілій армії "доброзичливців", які на всіх ток-шоу говоритимуть про корупцію в прем'єрській команді, або стати на захист Пишного. І ввійти у жорсткий клінч з ГПУ, опонентами в коаліції та деякими представниками президентської команди, які задумали замінити Яценюка на Саакашвілі. Чи здатний Яценюк на одночасну війну з такою кількістю бажаючих "потриматися за його горло"? І чи не закінчиться ця війна відставкою самого прем'єра, переформатуванням коаліції і кардинальними змінами в уряді? Чи навіть дочасними парламентськими виборами. Про відставку чомусь саме сьогодні заговорив сам прем'єр. І саме сьогодні він вимагав від ГПУ відреагувати на результати службових розслідувань по цілій групі чиновників. А це не лише колишній голова Держфінінспекції Гордієнко, але й, приміром, міністр палива Демчишин. Людина з президентського оточення.

Очевидно не лише в "ДС" помітили, що історія з варшавським турне правління "Ощадбанку" співпала з відставкою міністра екології Ігоря Шевченка. Точніше кажучи, розвивалася вона паралельно зі скандалом навколо Шевченка, але не виносилася на публіку. Її винесли саме в той день, коли Рада відставила міністра екології. Що це, помста чи випадковість? Якщо помста, то невже Шевченко та його покровитель Онищенко мають такий значний вплив на Генпрокуратуру? У версію про випадковість, мабуть, ніхто не повірить. Більш ймовірною може бути версія про кулуарні політичні ігри, кінцевою метою яких є не стільки відставка Яценюка, скільки примус його до чогось. Варіантів може бути декілька: або не залазити у президентську вотчину, конкретно - не критикувати Генпрокуратуру, або віддати "Ощадбанк", або погодитися на кандидатуру міністра екології, запропоновану "БПП", або "покласти" "Народний фронт" під президентську партію на місцевих виборах. Або "злити" міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Про цю можливу відставку зараз говорять все гучніше. Мовляв, після Наливайченка прийшла його черга...