Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Олексій Антипович про те, чому в Україні падає рівень підтримки ЄС та НАТО

Понедельник, 22 Июня 2015, 15:25
Соціологічні дослідження свідчать про те, що захоплення громадян України Євросоюзом та НАТО суттєво знизились

Фото: УНІАН

Останні соціологічні дослідження, проведені групою "Рейтинг", свідчать про те, що захоплення громадян України Євросоюзом та НАТО дещо знизились. Зокрема, в порівнянні з показниками минулого року,  кількість прихильників вступу нашої держави до Євросоюзу зменшилась на 8% до 51%. Що ж стосується співпраці з Північноатлантичним альянсом, то відсоток прихильників цього зовнішньополітичного курсу зменшилась на 11% до 40%. Чому наші співгромадяни втрачають інтерес до найбільш авторитетних міжнародних об"єднань, "ДС" розпитала у директора соціологічної групи "Рейтинг" Олексія Антиповича.

"ДС" В чом причина різкого падіння підтримки українцями вступу нашої держави до ЄС та НАТО?

О.А. Люди не бачать реалізації на практиці задекларованих обіцянок про швидку інтеграцію в Євросоюз чи вступ до НАТО, тому вони й розчаровуються. Хоча йдеться не про втрату інтересу до самої перспективи вступу до цих об'єднань, а про втрату довіри до обіцянок політиків, які запевняли, що досягнути такої мети можна вже в найближчі роки.

З іншого боку, не можна говорити, що рівень підтримки, наприклад, ЄС аж так різко впав. Ми повернулися на показники річної давності. Євросоюз як підтримували більше 50% українців, так підтримують і сьогодні. В той же час, альтернативний йому Митний союз, як не користувався високою популярністю раніше, так не має її і зараз. Росте лише відсоток тих, хто не визначився і це саме ті, які в першу чергу втрачають віру в швидке приєднання України до ЄС.

Приблизно така ж картина і в питанні підтримки НАТО. Кількість тих, які проти вступу нашої держави до цього військового альянсу не збільшується і становить близько 30%. Але дещо зменшилась армія прихильників союзу з альянсом, оскільки українці і тут не бачать ні результатів роботи щодо зближення з НАТО, ні серйозного руху в цьому напрямку.

"ДС" Чи є суттєві відмінності в динаміці ставлення громадян до ЄС та НАТО в регіональному розрізі? 

Єдине, що може суттєво зменшити підтримку НАТО в Україні - закінчення війни. Але лише тому, що питання безпеки відійде на другий план

О.А. Суттєвих "перекосів" в тих чи інших областях ми не помітили. Падіння підтримки ЄС та НАТО відбулося приблизно однаково по всій країні. Наприклад, в західних областях раніше підтримували приєднання до альянсу близько 80%, а зараз цей показник знизився до 70%. В центральних областях цей показник змінився з 50% до 44%. Приблизно таку ж динаміку ми зафіксували на Півдні і Сході України. Відтак, розчарування щодо двох основних напрямків зовнішньої діяльності керівництва країни властиві мешканцям всіх регіонів без винятку. 

"ДС" Існує зв'язок між розчаруванням українців у можливості швидкого зближення України з ЄС та НАТО і падінням рівня довіри до влади?

О.А. Ні, так сказати не можна. Звичайно, конкретні керівники держави є визначальними для реалізації міжнародної політики країни, але зниження підтримки влади в першу чергу пов"язане з внутрішніми проблемами – війною, погіршенням економічного становища, падіння рівня життя тощо. Що ж до міжнародної політики, то тут все залежить від конкретних досягнень у співпраці з ЄС чи НАТО. Якщо таких успіхів немає, то, відповідно, наші співгромадяни втрачають до цих напрямків інтерес, тому й падає рівень підтримки цих міжнародних об"єднань. 

"ДС" Наскільки визначальною для зменшення підтримки НАТО та ЄС є діяльність проросійських сил в Україні?

О.А. Навряд чи цей фактор має зараз серйозний вплив на зовнішньополітичні вподобання українців. І навряд чи варто тут очікувати на якісь суттєві зміни. Векторів, як і раніше, залишається лише два – Європа та Росія і важко навіть уявити, що може відштовхнути більшість наших співгромадян від Заходу на користь Москви. Всі ми хочемо жити "як у Європі", бути учасниками європейської культури, мати розвинену державу, тому західний напрямок залишиться пріоритетним по замовчуванню. 

У випадку НАТО українці чітко асоціюють Північноатлантичний альянс з можливістю убезпечити свою державу від російської військової агресії. Тому тут також ніяких особливих змін чекати не доводиться. Єдине, що може суттєво зменшити підтримку НАТО в Україні – закінчення війни. Але лише тому, що питання безпеки відійде на другий план.

"ДС" Чи є сенс зараз запускати в країні інформаційну кампанію на підтримку ЄС та НАТО?

О.А. Сенс в запуску такого проекту буде лише тоді, коли влада матиме наперед прописані конкретні кроки по зближенню, як з ЄС, так і з НАТО. В іншому випадку це буде пуста трата грошей і часу. Можна скільки завгодно розповідати про те, що Україна обрала європейський шлях розвитку і що ми співпрацюємо з НАТО. Але якщо протягом тривалого часу на цих напрямках не буде ніякого прогресу, то ефективність таких інформаційних кампаній буде вкрай низькою.