Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Особливий статус Донбасу. Що це означає

Вторник, 16 Сентября 2014, 14:47
Ключові норми прийнятого закону "Проект Закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей"

Як повідомляла "ДС", Верховна Рада України в таємному режимі прийняла закон про особливий статус частин двох східних областей, які перебувають під контролем російських окупантів. Відповідний проект рішення отримав підтримку 277 депутатів. За попередніми даними за закон голосували окремі представники фракції "Батьківщина", депутати від "УДАРу", Партії регіонів, комуністи та позафракційні. "ДС" знайомить читачів з основними положеннями цього документу.

 

1. Вводиться особливий порядок формування органів місцевого самоврядування в частині Донецької та Луганської областей сроком на три роки. Про які саме населені пункти йде мова - в законі не сказано. Але, очевидно, що це території, які на даний момент контролюють бойовики "ДНР" та "ЛНР".

2. Держава гарантує амністію "учасникам подій на території Донецької та Луганської областей". Органам влади, а також підприємствам та організаціям всіх форм власності забороняється дискримінація та переслідування всіх осіб, які брали участь у цих подіях. Про які саме події йдеться - закон також не уточнює. Не деталізує документ і часові рамки, протягом яких ці події відбувалися.

Але, очевидно маються на увазі всі події, які відбувалися тут, починаючи з березня. Тобто сепаратистський рух, організація незаконних референдумів, а пізніше розв'язання повномасштабних воєнних дій та вбивство тисяч силовиків та мирних мешканців.

3. Держава гарантує частині Луганської та Донецької областей повну свободу в питаннях використання мови. Зокрема, такі

Фото: argumentua.com

гарантії надаються російській та "іншим мовам". Однак, при цьому немає жодної згадки про державну українську мову.

4. В частині Донбасу запроваджується особливий порядок призначення керівників органів прокуратури і судів. Зокрема, органи місцевого самоврядування зможуть впливати на відповідні кадрові рішення. Але чітка процедура не прописана.

5. Органи місцевого самоврядування окупованих частин Донбасу зможуть ініціювати підписання з урядом угоди про економічний, соціальний та культурний розвиток цих регіонів. При цьому, Кабінет міністрів зобов'язується розглядати такі ініціативи в 10-денний строк, після чого має надати відповідний проект угоди і стежити за її виконанням.

6. Держава зобов'язується надавати підтримку соціально-економічному розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей. Для цього буде прийнятий окремий закон, який затвердить особливий економічний режим господарської та інвестиційної діяльності в цій частині України. Основна ж ціль - відновлення інфраструктури в зоні АТО, житлового фонду, залучення кредитів тощо.

Відповідні видатки будуть прописані в Державному бюджеті, а їх розміри, після затвердження, не можуть бути змінені, оскільки матимуть статус "захищених". Тобто, Київ фактично бере на себе всі витрати, пов'язані з відновлення Донбасу, але при

 

Фото: news.bigmir.net

цьому не зможе контролювати використання цих коштів на місцях. Оскільки там діятиме "особливий режим організації місцевого самоврядування".

7. Виконавча влада сприятиме в окупованій частині Донбасу налагодженню транскордонної співпраці з окремими регіонами Росії. Однак, відповідні угоди про співпрацю укладатимуть місцеві органи влади, без участі Києва. Що, по-суті, є узаконенням участі Кремля в управлінні окупованої частини Донбасу.

8. В цій же частині Донецької та Луганської областей рішеннями сільських, селищних та міських рад буде створено загони народної міліції, які повністю відповідатимуть за правопорядком. Така міліція буде підконтрольна місцевим громадам, а не Києву, як цього вимагає діючий закон "Про міліцію".

9.  Закон призначає позачергові місцеві вибори в окупованій частині Донбасу на 7 грудня. Вибори фінансуватимуться Кабміном з резервного фонду. 

Також варто відзначити інші ключові особливості цього закону, які не стосуються тексту документу. Це його прийняття без обговорення та відповідних висновків профільних комітетів, що є грубим порушенням Регламенту Верховної Ради. Крім того, статті закону, які стосуються запровадження особливого режиму організації місцевого самоврядування суперечать Конституції України. Адже там чітко прописана форма організації органів місцевої влади і вона однакова для всіх регіонів, без винятку.