Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Останній УДАР Віталія Кличка

Суббота, 29 Августа 2015, 10:20
Блок Петра Порошенка поглинув свого союзника одним розчерком пера, яким мер Києва та його найближчі соратники поставили підпис під заявою про вступ в партію президента

Фото: Сергій Владикін/"ДС"

Те, чого так прагнула Банкова – юридичне об"єднання Блоку Петра Порошенка з партією "УДАР" нарешті сталося. Відповідне рішення було прийняте під-час XII-го позачергового з"їзду політичної сили глави держави. Саме так – на з"їзді БПП, а не на спільному, як це анонсувалося раніше, зібранні БПП та "УДАРу". Адже юридичного механізму злиття двох політичних сил в Україні не існує, відтак відповідну операцію можна провести лише шляхом ліквідації однієї партії і вступу її колишніх членів в ряди іншої. Цю процедуру і пройшов сьогодні Віталій Кличко та ще два десятки його найближчих однодумців. Однак, про саморозпуск "УДАРу" наразі не йдеться, отже Кличко залишає собі бодай теоретичну можливість для демаршу у майбутньому.

Кличко – всьому голова

Про те, що в "Холі чемпіонів" на НСК Олімпійський має проходити з"їзд президентської партії свідчила лише група охоронців на вході та металошукачі, через які мали пройти всі делегати та гості заходу. Натомість не було ні партійних прапорів, ні проплаченої масовки, ні звукової шароварщини та інших атрибутів, які в останні роки були невід"ємним реквізитом такого роду зібрань. Більше того, безпосереднього під"їзду до входу, де мав відбутися з"їзд, також не було, відтак поважні делегати, а їх було не так і багато – близько 70, мали пройтися від своїх авто до зали героїв пішки. Така показна скромність, очевидно, має свідчити про простоту політичного стилю, який обрав собі Блок Петра Порошенка.

"Всі рішення, які стосуватимуться об"єднання наших партій, будуть прийматися відкрито. Злиття політичних сил має пройти бездоганно з юридичної точки зору і нам це вдасться, адже якихось суттєвих політичних розбіжностей між "УДАРом" та БПП не існує", - розповідав перед початком з"їзду депутат парламенту Дмитро Андрієвський, який раніше був в одній партійній команді з Віталієм Кличко, на виборах 2012 року балотувався в столиці від "Батьківщини", а зараз представляє в Раді БПП.

Те, що між двома політичними силами, які тісно співпрацюють ще з президентської кампанії 2014 року, немає розбіжностей -  було відомо давно. Але, як показував досвід такого роду об"єднань інших партій, сам процес злиття міг породити чимало таких розбіжностей. Зокрема, це стосується питань поділу керівних посад в єдиній організації. Ще напередодні з"їзду БПП було відомо, що крісло голови партії отримає Віталій Кличко. І таке рішення могло викликати спротив, як у частини президентської партії, так і в "УДАРі". Але публічно ніяких заперечень щодо такого кадрового розкладу все ж не пролунало.

"Звичайно, Юрій Віталієвич Луценко для нас значно ближчий керівник і ми б хотіли, щоб він залишався на посаді голови організації. Але ми так само поважаємо і Віталія Кличка. Тому, якщо потрібно для справи, то нехай він буде головою партії", - ділився своїми роздумами перед початком зібрання депутат-одесит від БПП Олексій Гончаренко. На питання ж про те, чи справиться, на його думку, Кличко з такою важливою місією з огляду на його суперечливий мерський досвід, Гончаренко поспішив нагадати, що не є постійним мешканцем столиці, тому не може судити про досягнення Кличка в ролі міського господарника.

Фото: Сергій Владикін/"ДС"

Якщо з лідерством у об"єднаній партії не було проблем, то з розподілом квот на майбутніх місцевих виборах вони, швидше за все, таки виникнуть. За останньою версією, "УДАР" отримає близько 30% місць у єдиному виборчому списку по всій країні. Однак, поділ майбутніх депутатських мандатів ще не розпочинався, а цей процес неминуче спровокує невдоволення в окремих місцевих організаціях партії Кличка. Але, наприклад, в закарпатському осередку "УДАРу", де партія має доволі міцні позиції, цим не переймаються. "30% квота – це міф. Розподіл місць у виборчих списках буде залежати від того, чия організація – БПП чи "УДАРу" є сильнішою в тому чи іншому регіоні. Тому ми з самого початку відмовились від чіткого квотного принципу. Тим більше, що як показує досвід роботи діючого уряду, такий підхід є хибним", - прокоментував квотні чутки в кулуарах з"їзду БПП депутат від партія Кличка Валерій Пацкан.

Ворог на ворогу, і ворогом поганяє

Звичайно ж, що питання квот не звучало і на самому з"їзді – такі питання ніколи публічно і не обговорюються. Крім того, це явно не вписувалося б в заданий делегатам наперед настрій єднання та солідарності. "Є такий чудовий анекдот про владу", - розпочав з"їзд керівник фракції БПП в Раді Юрій Луценко. "Один чолов"яга питає у іншого: як ти ставишся до влади?. Як до дружини, - відповідає той. Трохи люблю, трохи боюсь, але постійно хочу нову", - смішив делегатів колишній в"язень №2. Але на цьому гумор від Луценка закінчився і головуючий перейшов до питань серйозних. Вірніше, до загроз, які за його словами зараз нависли над Україною. За версією Луценка це російський імперіалізм, корупція, розбрат, популізм, і олігархізм.

На останніх двох загрозах Юрій Луценко зупинився більш детально. Зокрема, говорячи про популізм він чітко дав зрозуміти, що йдеться про активність на соціальному фронті "радикалів" Олега Ляшка, яких потрібно "заганяти на маргінес". Щоправда, головуючий так і не пояснив, яким чином збирається досягати цієї мети. Що ж до олігархів, то їх фактично було названо агентами Кремля, яким доручено підірвати країну зсередини. "Один олігарх дзвонив мені особисто і кричав, що оголошує нам війну, якщо всі його статки, втрачені після Майдану, не будуть повернуті. А на наступний день під стінами парламенту була організована акція Правого сектору", - вдарив однією реплікою одразу по двом проблемам Банкової Луценко.

Фото: Сергій Владикін/"ДС"

Цікаво, що про таку ж місію олігархів – провокацію розвалу України зсередини, у своєму виступі говорив і глава держави Петро Порошенко, який також відвідав з"їзд БПП. По-суті, це продовження теми, яку президент вже озвучив у своєму виступі в честь Дня незалежності. Відтак можна констатувати, що програма деолігархізації країни з тихого протистояння Коломойському, Ахметову та іншим заможним українцям переходить в гарячу стадію. Тобто відтепер олігархів будуть прямо називати свідомими чи несвідомими агентами Кремля, які женучись за власними бізнес-інтересами розвалюють державу зсередини. Те ж саме стосується і деяких політичних сил, зокрема "Опозиційного блоку", "Радикальної партії", та частково "Батьківщини", які не тільки відмовляються голосувати за запропоновані Банковою зміни до Конституції, але й роблять все можливе, щоб таке голосування не відбулося. "Проти передбаченої змінами до Основного закону децентралізації виступає лише Путін та дві фракції нашого парламенту. З останніми ми домовимось. Принаймні спробуємо домовитись. А на Путіна просто не будемо зважати", - гримів з трибуни з"їзду Петро Порошенко.

Дискусіям тут не місце

Але повернемось до об"єднання БПП і "УДАРу". За словами Луценка таке злиття партій потрібне перш за все для того, щоб нарешті сформувати повноцінний ефективний уряд та запустити реформи. Власне, відповідні рішення лідер фракції БПП в Раді пообіцяв вже за підсумками сьогоднішнього звіту уряду Арсенія Яценюка. Віталій Кличко, у свою чергу, заявив делегатам з"їзду, що об"єднання партій потрібне для недопущення реваншу колишніх "регіоналів", які "перефарбувалися і знову розказують народу, як вони його люблять". "Ми повинні зімкнути ряди, не пропустити цю чуму до влади і показати нарешті людям, що в нас є чіткий план", - заявив Кличко, який обіцяв такий план ще на Майдані взимку 2013-го року.  

Після виступу Кличка головуючий зачитав заяву мера Києва та двох десятків його соратників про вступ до партії "Блок Петра Порошенка-Солідарність". При цьому Луценко вирішив трохи потролити майбутнього лідера БПП, заявивши, що відповідно до правил, на розгляд таких заяв передбачено 30 днів. Але тут же виніс питання про прийом нових членів на голосування і привітав Віталія Кличка з позитивним рішенням. Далі делегати швиденько проголосували новий статут, програму, обрали Раду партії, до якої увійшли 50 депутатів від фракції БПП в Раді і щодо цих питаннях жодних дискусій не виникало. Та не обійшлося без казусу, коли виявилося, що в оновленій програмі об"єднаної партії немає пункту про охорону територіальної цілісності України. Відповідну правку швиденько внесли з голосу головуючого. 

Фото: Сергій Владикін/"ДС"

Єдиний пункт робочого плану з"їзду, який все ж вирішити не вдалося – нова назва єдиної партії. Віталій Кличко наполягав на тому, щоб в ній була представлена абревіатура УДАР. Натомість Юрій Луценко, який цього дня позбувся керівної посади в партії на користь мера Києва, пропонував залишити більш лаконічну, на його думку, назву "Блок Петра Порошенка-Солідарність". І оскільки консенсусу на з'їзді досягнути не вдалося делегати вирішили обговорити це питання пізніше, а остаточне рішення прийняти на наступному зібранні.

 "У Кличка гарний настрій і він вважає, що нинішнє об"єднання двох партій – це перемога. Але ми розуміємо, хто реально буде керувати організацією", - підсумувала результати з"їзду одна з близьких соратниць Віталія Кличка Наталія Новак. За її словами в "УДАРі" є чимало незадоволених рішенням керівництва партії щодо злиття з БПП. І це цілком природньо, адже де-юре про об"єднання не йдеться. Про це прямо в коментарі "ДС" заявив і Юрій Луценко. "Всі члени "УДАРу", які бажають вступити в БПП, пишуть відповідні заяви, як це зробив сьогодні Віталій Кличко. Ті ж хто не хоче – це їх справа", - підсумував Луценко. 

Таким чином представники БПП демонстрували, яке насправді місце відводиться в їх команді команді Кличка. Звичайно, Юрій Луценко - це ще не вся президентська партія, однак його шпильки на адресу мера Києва все ж важко назвати невинними жартами. Власне, однією з них він і закінчив імпровізований брифінг зі ЗМІ, заявивши, що має бігти за куліси, оскільки туди його покликав "вождь партії". Туди ж - за куліси через хвилину попрямували і інші члени новообраної Ради партії, а серед них і син президента та народний депутат Олексій Порошенко. Але ненадовго. Вже за кілька хвилин Олексій Петрович вийшов з "Холу чемпіонів"  НСК Олімпійський, набрав когось на телефоні і почав розмову, неспішно прямуючи через величезну площу поблизу стадіону, очевидно, до свого авто.