Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Порошенко і Яценюк не домовились про спільний похід на місцеві вибори

Вторник, 4 Августа 2015, 12:55
БПП і «Народний фронт» змагатимуться за мандати в статусі союзників

фото: nabat.in.ua

Переговори стосовно спільної участі двох ключових партій влади у майбутній місцевій кампанії провалились. Це означає, що Блок Петра Порошенка та "Народний фронт" Арсенія Яценюка братимуть участь у виборах двома автономними колонами, як це було на останніх виборах в парламент. Крім того, відповідно до попередніх домовленостей, досягнутих керівництвом двох штабів, політичні сили планують і цього разу дотримуватися негласного пакту про ненапад. Кому вигідніший такий формат передвиборчої співпраці двох партій – НФ чи БПП - наразі однозначно сказати важко. Очевидно лише те, що командам прем"єра та президента такий варіант дає більше простору для передвиборчих маневрів.

Звичайно, бути впевненим на 100%, що за місяць-два до виборів керівництво двох партій не переграє ситуацію і прийме рішення брати участь у виборах одним об"єднанням, зараз не можна. Власне, про це свідчить і досвід парламентської кампанії, коли штаби Порошенка та Яценюка домовились йти в Раду разом, але в останній момент команда прем"єра вирішила спробувати свої сили самотужки, запустила в терміновому порядку новий проект – Народний фронт і в підсумку отримала символічне перше місце. Однак, зараз ситуація дещо інша. Той таки НФ вже показав на що здатен, фактично проваливши основну частину обіцяних перед виборами реформ, і зараз рейтинг цієї політичної сили не дотягує і до прохідних 5%. Тому спільний похід з штабом Яценюка на місцеві вибори не вигідний в першу чергу БПП, позиції якого залишаються відносно стабільними. З іншого боку, наявність конкурента у вигляді партії керівника уряду, нехай і з низьким рейтингом, також здатне створити на виборах чимало проблем.

У будь-якому разі все буде залежати від поведінки обох партій в ході передвиборчої кампанії. Досвід президентських перегонів 2009-2010 рр. показав, що війна двох партій влади в розпал агітаційного періоду знижує шанси на успіх обох учасників міжусобиці. Очевидно цей урок добре засвоїли і в НФ, і в БПП, тому попередньо і домовились не атакувати одне одного на майбутніх виборах до місцевих органів самоврядування. Більше того, за даними "ДС", в окремих регіонах дві політичні сили можуть де-факти йти на вибори одним фронтом, хоча і з різними передвиборчими списками в обласні та міські ради. Зокрема, йдеться про узгодження єдиних кандидатів в мери. 

Досвід президентських перегонів 2009-2010 рр. показав, що війна двох партій влади в розпал агітаційного періоду знижує шанси на успіх обох учасників міжусобиці. Очевидно цей урок добре засвоїли і в НФ, і в БПП, тому попередньо і домовились не атакувати одне одного на майбутніх виборах

З іншого боку, автономна участь у виборах НФ і БПП цілком закономірна, адже кожна з партій ставить перед собою різні цілі. Для політичної сили глави держави ключовим буде отримання рівномірного представництва в більшості міських рад, в тому числі у південних та східних областях. Таким чином БПП прагне довести, що його успіхи в президентській та парламентській кампаніях не були лише сплеском електоральних емоцій українців. Крім того, достойний результат БПП дасть Банковій право розповідати про широку підтримку мас ініційованої децентралізації та інших конституційних ініціатив, які, щоправда, на даному етапі мають більше декларативний, ніж прикладний характер. 

Що ж стосується Народного фронту, то перед командою Арсенія Яценюка стоятиме завдання виступити щонайменше на рівних з такими конкурентами, як "Батьківщина" та "Самопоміч". Для цього НФ вже розпочав активний пошук "свіжих ідей", які можна було б підняти на прапор майбутньої передвиборчої кампанії. Однією з таких ідей стане тема негайного впровадження в Україні програми переходу на контрактну армію. Тим самим Яценюк сподівається заручитися підтримкою десятків тисяч призовників, членів їх сімей, та сімей молодих чоловіків, які можуть потрапити під наступні хвилі призову.