Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Про що Порошенко домовлятиметься з Путіним

Пятница, 15 Августа 2014, 14:30
Керівництво ЄС робить чергову спробу зупинити війну на Донбасі, ініціювавши нові трьохсторонні переговори з Києвом та Москвою

За даними дипломатичних джерел газети Wall Street Journal в Брюсселі, невдовзі можуть відбутися переговори президентів Петра Порошенка, Володимира Путіна та глави Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу. Орієнтовною датою зустрічі називається 29 серпня, коли керівники Росії та України перебуватимуть з візитом у Словаччині. Хоча, ніяких гарантій участі в таких переговорах ні одна зі сторін поки офіційно не надавала. Не відомі і конкретні питання, які можуть обговорюватися на зустрічі. "ДС" попросила експертів оцінити шанси на успішність цих переговорів та спрогнозувати можливі питання порядку денного.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр":

Перш за все потрібно нагадати, що до цього часу ЄС обмежувався переговорним форматом Німеччина-Україна-Росія, тобто з боку Брюсселю першу скрипку грала Ангела Меркель. Тому, поява в ролі головного переговорника від союзу Баррозу може свідчити про те, що Берлін відходить в тінь в питанні вирішення конфлікту в нашій країні, або планує вести паралельний переговорний процес. Розширюючи, тим самим, можливості для досягнення компромісу. З іншого боку, це може бути і конкуренцію Баррозу та Меркель. Адже, у випадку німецького канцлера ми маємо справу з більш лояльним ставленням до Володимира Путіна, а зі сторони голови Єврокомісії – жорсткіша позиція по відстоюванню інтересів співдружності в Україні.
Баррозу цікавлять гарантії газових поставок з Росії, а також питання ратифікації Україною угоди про асоціацію. Вірогідно, саме ці питання він і планує піднімати на ініційованій ним зустрічі. Але, чим закінчиться зустріч – важко прогнозувати. В будь-якому разі, сам факт того, що керівництво всього ЄС, а не лише неформальний його лідер – Меркель, пропонує такі переговори є для нас позитивним сигналом.

Олексій Гарань, професор політології:

Так чи інакше, основним питанням таких переговорів, якщо вони все ж відбудуться, буде перспектива деескалації конфлікту на Донбасі. Якщо робити прогнози в цьому напрямку, то є два сценарії.
Перший. Ми бачимо, що українська армія зараз перемагає терористів, навіть враховуючи те, що Київ не контролює всього кордону з Росією. Зрозуміло, що Путіна це не влаштовує, тому він може піддатися своїм маніакальним настроям по відношенню до України і почати повномасштабне вторгнення на нашу територію. Звичайно, це стане катастрофою для всіх.
Другий варіант передбачає згоду російського керівництва на деескалацію конфлікту. Тобто Путін негласно визнає, що він програв у протистоянні з Києвом на Донбасі (але це аж ніяк не означає, що диверсійна робота тут припиниться) і шукає можливості для призупинення активних бойових дій в регіоні. Але при цьому йому потрібно зберегти обличчя і показати хоча б якусь перемогу своїм співгромадянам. Саме для цього, можливо, і почалась епопея з гуманітарним конвоєм, про який в Росії розказують, що він рятує Донбас від голоду і епідемій. Очевидно, що для формування відповідної картинки рятівника та переможця Володимиру Путіну потрібні і міждержавні домовленості на найвищому рівні, в тому числі й за посередництва ЄС.

Олександр Палій, політичний консультант:

Номінально питаннями порядку денного запланованої трьохсторонньої зустрічі може бути і подальше співробітництво України та Росії з урахуванням набуття Києвом асоційованого членства в ЄС, і європейські санкції проти Москви і, власне, конфлікт на Донбасі. Але результат цього діалогу, якщо він взагалі почнеться, залежатиме від того, яку подальшу роль вже обрало для себе російське керівництво. Якщо Москва вирішила зробити ставку на самоізоляцію і повернення в часи СРСР, то такі переговори будуть використані лише для затягування часу. Чим, власне, Володимир Путін, займався до цього часу. Якщо ж ні, то Росія в першу чергу наполягатиме на переговорах на відміні санкцій. Хоча, наразі не помітний навіть натяк на те, що Москва відмовляється від умовної стратегії "війна з усім світом". Згода Путіна на участь в мирних переговорах аж ніяк не свідчить про зміну позиції, адже Кремль і раніше завжди виступав за переговори, не припиняючи при цьому постачати зброю та найманців на Донбас.