Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Путін вирішив осоромитися в Страсбургзі

Понедельник, 5 Мая 2014, 12:49
Подавши позов до євросуду з прав людини проти України, Путін сподівається, що ЄСПЛ цю скаргу просто не прийме

Громадська палата РФ вимагатиме у Європейського суду з прав людини притягнути до відповідальності українське керівництво за трагічні події, які відбувалися в Одесі 2 травня. Про це газеті "Известия" заявив член організації, президент Центру соціальних і політичних досліджень ("Аспект") Георгій Федоров. За його словам, "київська влада масово порушує права людини" і відповідні докази громадська палата Росії надасть 6 травня на прес-конференції, після чого підготує звернення до Європейського суду. Хоча, шанси цього позову на успіх, зважаючи на послідовну проукраїнську позицію Заходу в протистоянні з РФ, близькі до нуля і це чудово усвідомлює сам Федоров. А отже ця ініціатива стане ще одним пропагандистським кроком команди Владіміра Путіна, спрямованим на посилення антиукраїнських настроїв в самій Росії.

Власне, на це вказують аргументи, які наводить ініціатор згаданого позову в Європейський суд з прав людини. Зокрема, Георгій Федоров заявляє, що українська влада намагається "всю провину за трагічні події в Одесі, а також інших містах України, звалити на міфічних провокаторів з Росії і, тим самим, виправдатися перед європейцями". Таким чином, представник Кремля намагається нівелювати зібрані українськими правоохоронцями докази того, що координацією сепаратистів і організацією збройних провокацій на південному сході завідують співробітники ГРУ і ФСБ.  

Інший представник Громадської палат РФ, директор Фонду дослідження проблем демократії Максим Григор'єв, який також долучився до підготовки судового позову, "припускає, що особливого результату від звернення до Європейського суду поки не буде, оскільки після "Одеської Хатині" висловлювання представників ООН і ОБСЄ носили м'який характер". Але за якийсь час, - переконаний Григор'єв, "прийде протверезіння і в західних країнах почнуть розуміти, що ті, за кого вони зараз виступають, - це класичні пронацистські бандерівські угруповання, які ділять з етнічного погляду людей і готові на будь-які дії".

Така риторика не залишає сумнівів, що імітація представниками РФ захисту прав людей в Україні переслідує лише одну ціль: продемонструвати громадянам Росії, що їх влада нібито шукає інструменти для мирного врегулювання конфлікту на сході і півдні України. "Зараз перед командою Володимира Путіна постала дилема: або продовжувати військовий наступ на Україну, для чого зараз у Росії недостатньо ресурсів і можливостей, або зробити паузу, але тоді потрібно обґрунтувати своїм громадянам, чому їх "супер-держава" відмовляється від, здавалося б, легкого бліцкригу", - пояснює ініціативу Громадської палати РФ політолог Віктор Небоженко. На думку експерта, позов до Європейського суду якраз і є таким обґрунтуванням. І такою дією Москва показує, мовляв, ми шукаємо можливості для безкровного вирішення конфлікту у сусідів і тому звертаємося до міжнародних інстанцій. Хоча, результат цього позову, впевнений Небоженко, можна передбачити вже зараз. 

"Можливо Європейський суд і прийме його до розгляду, але навряд чи задовольнить після того, як Рада безпеки ООН вже неодноразово засуджувала відверто агресивні дії Росії по відношенню до України", - відзначив Небоженко. На думку політолога, саме звернення в суд після того, як Кремль отримав масу критики і економічні санкції від міжнародної спільноти за антиукраїнську політику, є абсурдним. "Адже, за логікою міжнародного права, спочатку Росія мала б звертатися до європейської Феміди з турботою про права громадян в Україні, а вже потім в Раду Безпеки ООН, а не навпаки, як це відбувається зараз", - переконаний Віктор Небоженко. І такі дії лише підтверджують, що всі кроки команди Путіна на міжнародній арені є елементами внутрішньої російської пропаганди.