Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Саакашвілі вимагає дострокових виборів

Понедельник, 26 Октября 2015, 11:35
Результати цих виборів – дзеркало нинішньої підтримки політсил. В ньому відобразилося, що жодна з парламентських партій не отримала того, на що сподівалася. Тому про дочасні вибори ВР більше казатимуть нові політичні гравці. Саакашвілі – ключовий із них

Фото: depo.ua

Екзит-поли та перші підрахунки свідчать, що жодна з політичних сил, представлених у парламенті, не може бути задоволена результатом. Для "БПП - Солідарність" ці вибори фактично провальні, "Батьківщина" має в деяких регіонах солідне представництво, але в цілому по країні відсоток цієї партії не набагато вищий за минулорічний парламентський, "Самопоміч" виросла у Харкові і Києві, а от львів'яни дали ляпас лідеру партії Андрію Садовому. "Радикали" Ляшка, схоже, "здулися". На думку експертів, це трапилося через два чинника: хабарництво Ігоря Мосійчука та втрату ролі "перших клоунів на селі". На цих виборах у "радикалів" з'явилися конкуренти у популізмі. "Опозиційний блок" також не отримав того, на що сподівався. І не лише через те, що цю політсилу відсунули від Харкова і не дали захопити Маріуполь, але й через конкуренцію з іншими екс-"регіоналами" з "Відродження" та "Нашого краю", які повідкушували "ватний" електорат у партії Фірташа-Ахметова.

Таким чином місцеві вибори для всіх парламентських партій стали холодним душем. І тепер малоймовірним виглядає подальше педалювання ними теми дочасних виборів Ради. Адже нинішні погані результати навесні можуть стати ще гіршими, бо до того часу новообрані місцеві слуги народу встигнуть оскандалитися з дерибаном землі, стануть "тушками" чи виявляться дрібними жуликами. Але розмови про дочасні вибори триватимуть, їх намагатимуться зробити порядком денним для суспільства, проте сьогодні такі вибори невигідні ні владі, ні "Опоблоку", ні так званій "новій опозиції" у вигляді "Батьківщини", "радикалів" і "Самопомочі".

Мало хто сумнівається, що Одеська область - тимчасовий полігон для Саакашвілі. Закріпившись там, він може затіяти похід на Київ. Але не з партією "БПП - Солідарність", яка втрачає позиції, а зі своєю

Вигідні дочасні вибори УКРОПу, "Відродженню", можливо, "Свободі", деяким дрібним партіям, які можуть об'єднатися задля потрапляння до ВР. Однак це вигода на сьогоднішній день, а як ставитиметься громада до цих партій за місяць-два, передбачити важко. Вигідні дочасні вибори і ще одному суб'єкту української політики - Михайлу Саакашвілі. Він фактично з нуля роздув до дуже навіть прийнятного результату показники Саші Боровика на мерських виборах в Одесі. І коли зараз починають казати, що діючий мер Труханов начебто перемагає у першому турі, в команді Саакашвілі говоритимуть про фальсифікації. Так вже поводиться радниця голови ОДА Марія Гайдар: вона чітко заявляє: все, перемогла. У другому турі Боровику навряд чи щось світить, але сам другий тур дуже важливий для реноме Саакашвілі. Якщо його не буде, глава Одещини може сказати: вибори були сфальсифіковані, винна у цьому центральна влада. Так само, як винна у гарному результаті "Опоблоку" на Одещині. Бо не проводить реформ.

Мало хто сумнівається, що Одеська область - тимчасовий полігон для Саакашвілі. Закріпившись там, він може затіяти похід на Київ. Але не з партією "БПП - Солідарність", яка втрачає позиції, а зі своєю. Експерти вважають: така партія зі старту мала б відсотків 15, а на фініші - отримала б всі 25 або й більше. Але у такого сценарію є декілька "але".

Перше - у Петра Порошенка з'явилися можливість збільшити кількість прихильників ідеї не рухати цей склад парламенту. У першу чергу з числа всіх парламентських партій, які не отримали на місцевих виборах те, що хотіли. Навіть і "радикалів" Ляшка, які вимагають дочасних виборів, чудово розуміючи, що це гра на публіку, адже такі вибори обіцяють стати для цієї політсили лебединою піснею.

Друге - уявимо, що дійсно існує сценарій "партії Саакашвілі". Тоді варто відразу подивитися на ймовірну конфігурацію Ради в разі дочасних виборів. Це буде зборище лівих і правих популістів. Керувати яким - неможливо. Тим більше бути там коаліційним прем'єром. Якщо за цього складу парламенту, хоч і складного, проте більш-менш адекватного реаліям, прем'єр Яценюк - вічний "хлопчик для биття", то навряд чи Саакашвілі хоче бути керівником уряду при коаліції, члени якої пожиратимуть один одного ще при вході до будівлі парламенту.