Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Сакварелідзе проти Шокіна: залишаться при владі обоє

Понедельник, 6 Июля 2015, 15:05
Затримані прокурори могли бути у розробці СБУ ще за часів Наливайченка. Проте зараз вони «рятуватимуть» реноме грузинського варяга у прокуратурі

Фото из Facebook Вячеслава Константиновского

Депутат від "БПП" Мустафа Найем повідомив подробиці гучного затримання двох висопосадовців прокуратури та начебто порушення заступником Генпрокурора Володимиром Гузирем справи проти іншого заступника Віктора Шокіна Давида Сакварелідзе за статтею "захоплення державних установ". "Операція проводилася під керівництвом заступника Генпрокурора Давида Сакварелідзе і голови СБУ Василя Грицака... В ході затримання чиновників був використаний загін "Альфа", яким довелося виламувати двері в кабінетах затриманих чиновників", - написав депутат. Пізніше Президент на своїй сторінці у Facebook підтвердив факт "проведення спецоперації з протидії корупції у центральному апараті Генпрокуратури та прокуратури Київської області". На фото, розміщеному на сторінці, Грицак, Сакварелідзе та Гузир доповідають про проведення спецоперації. Це фото може слугувати спростуванням слів про порушення справи проти Сакварелідзе. Проте поки повної ясності у цьому питанні немає. Залишається сподіватися, що джерела депутата помилися. Інакше матимемо черговий конфлікт не лише між ГПУ й СБУ, але й конфлікт усередині самої Генпрокуратури. А це вже загрожує серйозними кадровими висновками. Адже деякі депутати давно вимагають відставки Генпрокурора Шокіна.

Власне, спецоперація, в ході якої за підозрою у вимаганні хабара в особливо великих розмірах затримані заступник голови слідчого управління Генпрокуратури Володимир Шапакін і заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць, - це перша гучна справа Сакварелідзе, якого і брали в ГПУ для боротьби з корупціонерами у відомстві. Також це перша демонстрація антикорупційної спрямованості у діяльності нового голови спецслужб. До того ж резонансне затримання прокурорів - це позитивний момент для іміджу всієї президентської вертикалі. До певних кадрових призначень Порошенка було забагато критики, тепер критикам доведеться понизити градус. Якщо, звісно, про Гузира неправда і якщо цих Шапакіна і Корнійця під заставу не випустить суд, а після цього вони не зникнуть, як зник Клюєв-молодший і суддя Чернушенко.

У цій історії є ще кілька цікавих моментів. Перший: будь-кому, хто займався слідством, зрозуміло, що Шапакін і Корнієць знаходилися у розробці досить тривалий час, просто саме зараз з'явилася нагода їх затримати. Чия це розробка - Генпрокуратури чи СБУ? Тут може бути дві відповіді: Сакварелідзе "вів" підозрюваних у хабарництві, проте не міг їх взяти через відсутність бажання допомогти з боку СБУ часів Валентина Наливайченка, або ж розробкою займалася СБУ, справу передала до ГПУ і лише зараз, коли керувати спецслужбою прийшла людина Президента, Шапакіна і Корнійця взяли. Яка з цих відповідей правильна, буде видно вже дуже скоро. Не виключено, що ми щось цікаве почуємо і від колишнього голови СБУ.

Може бути дві відповіді: Сакварелідзе "вів" підозрюваних у хабарництві, проте не міг їх взяти через відсутність бажання допомогти з боку СБУ часів Валентина Наливайченка, або ж розробкою займалася СБУ, справу передала до ГПУ і лише зараз, коли керувати спецслужбою прийшла людина Президента, Шапакіна і Корнійця взяли

Момент другий: до іноземців в уряді та інших органах влади виникає багато запитань. Вже посади позбувся глава МОЗу Квіташвілі, не виключено, що може виникнути питання і до розпіареного свого часу Сакварелідзе. Власне, що ця людина робить в Генпрокуратурі, було незрозуміло аж до затримання корупціонерів з ГПУ. Зараз Сакварелідзе є чим крити: якщо його дійсно хотіли попросити на вихід з Різницької, то відтепер він матиме пояснення для українського суспільства. Мовляв, звільняють саме через затримання хабарників. Можливо, Шустер і Кисельов уже потирають руки, пишучи сценарій п'ятничних ток-шоу.

Момент третій: у мережах і кулуарах ходять чутки про начебто хвороблий стан Генпрокурора. Наскільки це правда - невідомо. Але у будь-якому випадку після затримання Шапакіна і Корнійця саме Сакварелідзе виглядає як найефективніший борець з корупцією у ГПУ. Про діяльність інших на цьому поприщі мало що чути. Тож чим не гарний кандидат на нового очільника відомства?

І, останній момент - медійний резонанс. Весь тиждень тільки й говоритимуть про затримання прокурорів. Інші теми - ляпсус з законом про реструктуризацію кредитів, невдоволення багатьох депутатів змінами до Конституції, проблеми з прийняттям закону про вибори - відійдуть на задній план. Що не може не влаштовувати владу...