Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Скільки депутатів має засідати у Верховній Раді

Пятница, 30 Октября 2015, 14:55
Приклад країн ЄС показує, що зараз в Україні оптимальна кількість депутатів вищого законодавчого органу країни

Фото: slovoidilo.ua

Сьогодні голова Верховної Ради України Володимир Гройсман заявив, що скорочення кількості депутатів парламенту може позитивно вплинути на якість його роботи. Також Гройсман запропонував долучити відповідне питання до порядку денного Конституційної комісії, яка зараз напрацьовує нові зміни до Основного закону. Однак, досвід країн ЄС свідчить про те, що ініціатива зменшення депутатського корпусу може навпаки, негативно вплинути на інститут представницької демократії в Україні. 

Почати варто з того, що кількість депутатів Ради зараз взагалі неактуальне питання, особливо на фоні різкого погіршення економічних показників та рівня життя українців. Крім того, в країні досі так і не почалась повноцінна боротьба з корупцією, тому спроби скоротити депутатський склад Ради може лише погіршити ситуацію в цьому напрямку. Адже тоді зростуть "тарифи" на послуги народних обранців. Крім того, діючі сьогодні ліміти представницького навантаження на депутатів в країнах ЄС свідчать про те, що з чим-чим, а з кількістю депутатів парламенту у нас все гаразд. Так, в першій десятці країн Євросоюзу за кількістю населення найбільше навантаження на одного депутата вищого законодавчого органу діє у Іспанії – 132,8 тис. жителів. Однак, це якщо брати до уваги лише нижню палату парламенту – Конгрес депутатів (350). Якщо ж додати сюди ще 266 сенаторів, то на одного депутата припаде значно менше його співгромадян. 


Найближчою в цьому плані до реалій України є сусідня Польща, де кількість населення – 38,4 млн лише трохи поступається населенню нашої держави (без врахування окупованих територій - 42,69 млн) і де на одного з 460 депутатів Сейму припадає 83,4 тис. жителів країни. У нас цей показник зараз складає 100,9 тис. жителів на 1 одного депутата Верховної Ради. Якщо ж парламент скоротиться вдвічі, як це пропонує Володимир Гройсман, то й представницьке навантаження на депутатів виросте майже вдвічі, а таких показників немає в жодній країні ЄС, куди, власне кажучи, і прагне вступити Україна. І це ще без врахування округів-привидів, а їх загалом 27, які зараз номінально розташовуються в Криму (12) і на окупованих частинах Донецької (9) та Луганської областей (6). 

Тобто де-факто в нас вже зараз не 450, а лише 423 депутати. І якщо скорочувати їх вдвічі, то вийде 211 або 212 народних обранців, на кожного з яких припадатиме 201,3 тис співгромадян. Що явно не піде на користь нашій молодій демократії. Адже, як свідчать нещодавні результати опитування, проведені Центром Разумкова, і зараз приблизно половина виборців не знає депутата, який обирався по їх округу.